Komputery z Z80 > JUPITER ACE

Jupiter ACE - specyfikacja klonu

(1/6) > >>

KWF:
Chyba czas poważnie pomyśleć nad nowszym wcieleniem Jupitera bez archaicznych układów typu SRAM 2114 czy EPROM 2532/2732.

pear:
O, i to jest bardzo dobra koncepcja :D

KWF:
W kuluarach forum pojawiła się dyskusja w jakim standardzie powinno być złącze krawędziowe w klonie Juppiego. Oryginalne czy zgodne z ZX81, oto jest pytanie.

Moim zdaniem, złącze w standardzie ZX81 otworzy nowe możliwości przed Juppim, takim jak wspólne interfejsy bez potrzeby stosowania "Twistera". Kontrargumentem jest, że straci się możliwość podłączanie oryginalnych interfejsów Ale tych interfejsów nie było za wiele, a i tak większość trzeba odtwarzać ze szczątkowych informacji w sieci. Nawet część dedykowanych urządzeń do Juppiego wymagała "Twistera". Ogólnie bałagan.

Poza tym konia z rzędem temu, kto ma choćby zewnętrzny moduł 16K RAM wpinany wprost do Juppiego. Taniej i prościej jest kupić dowolny moduł do ZX81, niż szukać dedykowanego.

Od razu napiszę, że klon mógłby mieć wbudowane 1K+32K RAM i AYka. W tym przypadku rozszerzenia pamięci i bzyczki odpadają z listy potencjalnych kandydatów do podłączania.

jackfinch:
A jakie interfejsy można by wtedy podłączyć od zx81?

KWF:
Drukarkę ZX-printer lub Alphacom 32, zewnętrzną klawiaturę (Memotech lub współczesne), joystick (o ile znajdziesz software obsługujący go) oraz wszystko co znajdziesz np w książce "Easy Add-on Projects for Spectrum, ZX81 & Ace".

Myślę, że interfejs Centronics do ZX81 też podejdzie. W sumie wszystko od ZX81, co nie wymaga zewnętrznego ROMu. Na ZXpanda nie licz.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej