Autor Wątek: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD  (Przeczytany 6283 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« dnia: 2021.05.27, 11:42:23 »
Składam obecnie Harlequina-512. Ponieważ udało mi się kupić dwie płytki (rewizja C1) postanowiłem złożyć równolegle dwa egzemplarze. Pierwszy jest już prawie kompletny, brakuje mi właściwie tylko układów SN74CB3T3245PW (czekam na przesyłkę z Chin). W międzyczasie postanowiłem zaprogramować układ CPLD. Sprawdziłem wszystkie napięcia, podłączyłem USB Blastera i odpaliłem program Quartus Prime Programmer. Początkowo faktycznie nie chciał wykryć EPM1270, ale być może winę ponosił fakt, że przez roztargnienie nie usunąłem z podstawek CPU i pamięci. Bo za drugim razem, po wyjęciu tych układów wszystko zadziałało i udało mi się wgrać plik z konfiguracją CPLD.

Niestety, z drugim egzemplarzem nie mam już tyle szczęścia. Tu także brakuje tylko SN74CB3T3245PW, tu także sprawdziłem napięcia. Z płytki usunąłem wszystkie układy za wyjątkiem 74HCU04 (w razie gdyby sygnał zegarowy był potrzebny do zaprogramowania) i przystąpiłem do próby wgrania wsadu. Niestety - pomimo wielu prób oprogramowanie nie wykrywa układu. Za każdym razem pojawia się komunikat o niemożliwości znalezienia łańcucha JTAG. Oglądałem układ pod lupą i luty wydają się być ok - nie widzę żadnych zwartych pinów. Obydwa egzemplarze EPM1270 zostały kupione u tego samego dostawcy na Aliexpress.

Macie jakiś pomysł? Jest jakaś możliwość poza uszkodzonym egzemplarzem CPLD? Mogę coś zrobić, żeby zdebugować ten problem?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.05.27, 13:17:25 »
Moim zdaniem albo układ jest walnięty, albo masz lichy programator. Niektóre tanie z Ali tak mają, może nie trzymają rygoru timingów na JTAG, diabli wiedzą.

Generalnie, jak wpinasz JTAG i inicjujesz komunikację, CPLD na wszystkich logicznych pinach (oprócz JTAG) wystawia stan trzeci, czyli "odcina" się od podłączonej na PCB logiki. Tak więc nic nie powinno przeszkadzać nawet jak nie wyjmiesz innych chipów (o ile nie zakłócają one zasilania).

A tak w ogóle, co to jest Harlequin-512? Nie mogę znaleźć żadnych informacji na jego temat. Ostatni model, jaki widziałem to Harlequin 128 2D.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.27, 14:38:30 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.05.27, 13:20:05 »
Zasilasz płytkę? USB Blaster nie podaje zasilania do programowanego układu, a jedynie sprawdza jego obecność.

Możliwy też jest lichy kontakt na złączu JTAGa.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.27, 14:38:44 wysłana przez trojacek »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.05.27, 14:32:36 »
Moja pomyłka, chodzi oczywiście o Sizifa-512.
Tak, zasilam układ w trakcie próby załadowania wsadu.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.27, 14:38:53 wysłana przez trojacek »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.05.27, 14:39:29 »
Moja pomyłka, chodzi oczywiście o Sizifa-512.
Zmodyfikowałem tytuł zatem :)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.05.27, 15:55:50 »
Zmodyfikowałem tytuł zatem :)

Wielkie dzięki. ;)
Sprawdziłem ciągłość ścieżek pomiędzy układem scalonym a złączem programatora - wygląda ok.
Sprawdziłem połączenie między linią 3,3V i wszystkimi pinami VCC układu CPLD - wygląda ok.
Sprawdziłem multimetrem, czy linie JTAG i VCC nie są zwarte z sąsiednimi pinami - też wszystko ok.
Resztę pinów sprawdziłem pod kątem zwarć przez obserwację lupą - wygląda ok.

Powinienem uznać, że trafił do mnie wadliwy układ, czy coś jeszcze mogę sprawdzić?

Macie jakieś zaufane źródło tych układów?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.05.27, 16:12:06 »
Próbowałeś zrobić autodetekcję tego układu?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.05.27, 17:04:51 »
Próbowałeś zrobić autodetekcję tego układu?

Tak, na samym początku. Już na tym się wykrzacza stwierdzając, że niczego nie może znaleźć na magistrali JTAG...

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.05.27, 17:14:44 »
Nóżki nie są  utlenione?  Jakimś ostrym narzędziem delikatnie spróbuj odgiąć nóżki, czasem lut ładnie wygląda, ale kontaktu brak...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.05.27, 21:42:50 »
Generalnie do Alter kiedyś straciłęm nerwy i  mam teraz 3 programatory i 2 wersje softu do programowania ;) Daje rade każdej o ile jest sprawna  ;) Bo co Altera to ma swoje humory.  Jak nie zagada to zawsze mi możesz płyte podesłać i zobacze u siebie.

A te tanie podróby USB BLASTERA to też sobie powiedzmy szczerze,  działają różnie. Stare są jeszcze ok, ale te nowe z Ali czy Allegro to loteria.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.05.27, 22:32:14 »
Nóżki nie są  utlenione?

Przed lutowaniem wyglądały ok. Same luty też wyglądają prawidłowo.

Cytuj
Jakimś ostrym narzędziem delikatnie spróbuj odgiąć nóżki, czasem lut ładnie wygląda, ale kontaktu brak...

Spróbowałem podważać piny końcówką szpilki. Wygląda na to, że połączenia są solidne.

Generalnie do Alter kiedyś straciłęm nerwy i  mam teraz 3 programatory i 2 wersje softu do programowania ;) Daje rade każdej o ile jest sprawna  ;)

Jakiego oprogramowania mogę spróbować pod Linuksem poza Quartus Prime? Programator mam tylko jeden, kupiony kilka lat temu.


Cytuj
Jak nie zagada to zawsze mi możesz płyte podesłać i zobacze u siebie.


Najpierw chciałbym wyczerpać wszystkie możliwości. Zastanawiam się nad wyminą układu na inny egzemplarz. Macie jakieś warte polecenia źródło? Bo nie wiem, czy chcę zmawiać kolejny na Aliexpress. ;)


Hmm... Jest jeszcze jedna dziwna rzecz, o której zapomniałem wspomnieć. Jeden z egzemplarzy układu CPLD ma na sobie dodatkowy, częściowo zatrty nadruk, prawdopodobnie "CCS-R DRV 00Zj". Przed chwilą spróbowałem też jeszcze raz wykryć CPLD z drugiego egzemplarza - który wczorj udało mi się zaprogramować. Też nie jest wykrywany.
Czyżbym kupił uszkodzone scalaki? :(
« Ostatnia zmiana: 2021.05.27, 22:52:39 wysłana przez Atlantis »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.05.27, 22:40:27 »
No, legalne normalne źródło prawdziwych układów a nie kolejne branie udziału w  chińskiej  loterii ;)   Do swoich Sizifów , jak jej eszcze  składałem to kupowałem chyba w w Digikeyu . Poza tym , Farnell,  Mouser , RS Components .

Jak masz 2 płytki to zamień altery miejscami.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.05.27, 23:39:17 »
No cóż... Chyb masz rację. Z jednego egzemplarza już usunąłem podejrzany układ CPLD. Po wypłacie po prostu zrobię zamówienie w DigiKey'u. ;)

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.05.28, 10:46:29 »
Jak już stracisz wszystkie nadzieje na zaprogramowanie Altery to podeślij do mnie.  Zaprogramuje Ci za piwo :D

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.05.28, 10:57:09 »
Doszedłem do wniosku, że chyb jednak te układy są podejrzane. Świadczy o tym fakt, że jeden z nich (po kilku próbach) przedstawił się programatorowi, dzień później znów był niewidoczny. Drugi nie został wykryty ani razu. Na jednym z rosyjskich forów znalazłem informację, że ktoś już miał problemy z tymi CPLD z Chin - właśnie z podobnym nadrukiem jak u mnie.
Chyba trzeba sobie dać spokój z podejrzanymi okazjami na Aliexpress. Wylutowałem te Altery. Po wypłacie zamówię je w DikiKey'u. ;)