Autor Wątek: ZX Uno  (Przeczytany 84612 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #165 dnia: 2022.08.30, 20:28:37 »
Dzięki wielkie za podpowiedź, "BOOT 0" to było to czego mi brakowało, działa też klawisz "9" z numpada :D

Aby podpiąć dysk trzeba u mnie nacisnąć F12 by wyświetliło się menu no i nie zawsze to stabilnie działa bo czasem trzeba wyłączyć cały komputer bo nie reaguje na naciskanie F12.
Nie wiem czy to jest związane ze stabilnością tego core SAM'a czy może mój ZX-UNO ma jakiś problem.

BTW. W tzw międzyczasie wydrukowała się już obudowa do tego cuda ;)
https://www.thingiverse.com/thing:4625147/files
« Ostatnia zmiana: 2022.08.30, 21:21:43 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #166 dnia: 2022.08.31, 18:38:42 »
Dzięki wielkie za podpowiedź, "BOOT 0" to było to czego mi brakowało, działa też klawisz "9" z numpada :D

BOOT 0 zadziała, ale po co to zero? Dokładnie to samo zrobi samo BOOT bez parametrów. Klawisz F9 na klawiaturze SAM-a albo 9 z numpada emulatora wydaje właśnie komendę BOOT bez parametrów. Powoduje to załadowanie z dyskietki DOS-a (chyba że już jakiś jest w pamięci, to drugi raz nie ładuje) i wczytanie pierwszego znalezionego pliku o nazwie zaczynającej się od "auto". BOOT można też użyć z parametrem (liczbą), dlatego BOOT 0 zadziałało. Każda liczba różna od 0 spowoduje tylko załadowanie DOS-a (jeżeli jeszcze go nie ma) i powrót do BASIC-a, bez wczytywania pliku "auto".

Cytat: damik
Jak wydaje komendę DIR 0 to mi wyskakują jakieś znaki zapytania za DIR ?...
I jeszcze sprostuję to. Jeżeli parametrem komendy DIR jest liczba, to nie może być 0. Musi to być numer stacji dysków, a pierwsza stacja ma numer 1. Spowoduje to wyświetlenie katalogu dyskietki w formie długiej. Dla formy krótkiej (tylko nazwy plików) stosuje się samo DIR bez parametrów, co wyświetli katalog bieżącego dysku. Oczywiście żeby DIR zadziałało, trzeba mieć załadowany DOS.
« Ostatnia zmiana: 2022.08.31, 18:47:02 wysłana przez Sir David »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #167 dnia: 2022.08.31, 23:24:33 »
OK, dzięki :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Filipmat11

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Ostrów wlkp
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #168 dnia: 2022.09.04, 18:59:53 »
Koledzy czy ktoś uruchomił colecovision na zx UNO ?jaki format karty i jak bios zapisać na karcie .

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #169 dnia: 2022.09.05, 19:03:47 »
Zobacz sobie tu http://www.retrowiki.es/viewtopic.php?f=110&t=200038555

Jest napisane (wg tłumacza w chrome):

"Zainstaluj rdzeń w dodatkowym gnieździe ZX-Uno
Umieść plik COLECO.CFG w katalogu głównym karty SD"

Tu jest coś do pobrania w tym plik coleco.cfg. http://www.retrowiki.es/download/file.php?id=200029125&sid=eb305dc69a4fb267315361ef781c079e

Dalej jest napisane, że soft do tego coleco jest w img pod fat16 edycji summer 2022.

Parę wpisów wcześniej napisałem o skąd pobrać najnowszą edycję summer 2022. Teraz są 2 img kart: 1 jest dla fat16, 2ga dla fat32. Zapewne wszystko dla tego sprzętu jest na karcie z fat.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #170 dnia: 2023.04.28, 11:23:24 »
Wróciłem ostatnio do ZX Uno. Do tej pory trochę eksperymentowałem z tym komputerkiem, ale przez większość czasu leżał w szufladzie. Teraz w końcu chciałem przetestować ładowanie programów i gier z karty SD. Przy starcie systemu widzę czarny ekran z komunikatami ESXDOS - wygląda na to, że wszystkie kroki kończą się powodzeniem, więc najwyraźniej na karcie są potrzebne pliki.
Jednak gdy próbuję wywołać NMI i otworzyć menu DivMMC, nic się nie dzieje. To znaczy widzę mignięcie diody przy karcie SD, ale nie otwiera się menu. Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #171 dnia: 2023.04.28, 15:05:10 »
Wgraj sobie gotowca na kartę i sprawdź bo może masz coś namieszane w strukturze plików/katalogów na Twojej karcie SD.
Potem można zrobić swoją wersję karty na tej podstawie.

https://www.zxuno.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=4500
lub tutaj nowsza wersja
http://www.retrowiki.es/viewtopic.php?f=110&t=200038436

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #172 dnia: 2023.04.29, 20:30:02 »
To nic nie da jak wersja ESX na SD nie zgadza sie z wersja w divMMC. Sprawdz na boot screen i porownaj z wersja na karcie.
Ewentualnie pobierz ostatnia i wgraj do EEPROM - flashowanie UNO nie nalezy do przyjemnych operacji.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #173 dnia: 2023.04.29, 21:09:47 »
Wróciłem ostatnio do ZX Uno. Do tej pory trochę eksperymentowałem z tym komputerkiem, ale przez większość czasu leżał w szufladzie. Teraz w końcu chciałem przetestować ładowanie programów i gier z karty SD. Przy starcie systemu widzę czarny ekran z komunikatami ESXDOS - wygląda na to, że wszystkie kroki kończą się powodzeniem, więc najwyraźniej na karcie są potrzebne pliki.
Jednak gdy próbuję wywołać NMI i otworzyć menu DivMMC, nic się nie dzieje. To znaczy widzę mignięcie diody przy karcie SD, ale nie otwiera się menu. Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

Nie mam Uno, ale na innych platformach spotkałem się z taki objawem w przypadku wadliwego CPU (uszkodzona linia M1), lub przy korzystaniu z alternatywnego ROMu (np. "1990 Sinclair" ma zmodyfikowaną obsługę NMI, co powoduje niepoprawne działanie DivMMC)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #174 dnia: 2023.04.29, 21:37:06 »
Tam nie ma CPU, bo to emulator sprzętowy na FPGA :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #175 dnia: 2023.04.29, 23:42:12 »
Fakt :)
Pozostaje kwestia softu, co jest ładowane i czy występuje niezależnie od załadowanego softu platformy ZX Spectrum (+2/3)?
Jeśli tu są oryginalne rom'y, to problem samego emulatora, dla mnie niestety na razie obcy  ::)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #176 dnia: 2023.05.07, 17:58:31 »
Ok, udało mi się rozwiązać problem poprzez aktualizację zawartości flasha oraz karty pamięci z linków zamieszczonych powyżej. :)

Swoja drogą - ktoś z was ma jakieś doświadczenia w zakresie zamawiania XC6SLX9-2TQG144C na Aliexpress? Jest jakiś sprawdzony sprzedawca, u którego można kupić sprawny scalak za akceptowalną kwotę? Udało mi się kupić CPLD do Sizifa, więc może będzie się też dało jakoś skończyć ZX-Uno Go? ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #177 dnia: 2023.05.08, 19:59:47 »
XC6SLX9-2TQG144C mają w Farnellu . Za to nie mają pamięci ;) Pamięci mają w Mouserze ale nie mają za to XC6SLX9-2TQG144C . 

 A z Ali to tak nie działa. Ci sprzedawcy tam to czesto tylko pośrednicy. Więc to , że mnie wysłali scalaki które są ok,  nie znaczy że tobie wyślą za parę dni  takie same...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #178 dnia: 2023.05.09, 18:33:14 »
Rozumiem, że w Farnelu nadal nie można płacić inaczej, jak kartą kredytową? :(

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #179 dnia: 2023.05.10, 15:54:24 »
A nie wiem ?J a tam mam konto firmowe i płacę za zamówienia przelewem raz na jakiś czas jak sie uzbiera. BTW, Spartany dzisiaj przyszły. Jutro dostawa pamięci , flasha i oscylatorów z Mousera i w końcu zmontuje ostatnie 2 płytki Uno które mam od 2019 roku i czekały ;)

Jak coś to ci mogę u nich zamówić , żaden problem. Oprócz ceny, zdrożały z tego co widzę ....
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993