Autor Wątek: Nowy Harlequin...  (Przeczytany 341354 razy)

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.02.01, 22:47:24 »
Harlequin to klon ZX Spectrum 48k opracowany przez Chrisa Smith i opisany na stronie http://www.zxdesign.info/ ,
główne założenie autora to odtworzenie układu ULA, który jest sercem spektruma i układem opracowanym w laboratoriach  Sinclair'a. Aby osiągnąć cel Chris obrał dwie drogi: inżynierię wsteczną i z tego właśnie powstał Harlequin i odbudowanie układu na podstawie mikroklisz układu które zdobył, ręcznie wyodrębniając poszczególne bramki logiczne
o czym można przeczytać tu:
http://www.zxdesign.info/book/insideULA.shtml
i tu
http://www.zxdesign.info/book/schematicAnnotation.shtml

efekt tej mrówczej pracy został opisany w książce którą Chris wydał:
"The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer"

Natomiast Harlekin wykonany na scalakach serii 74HC zapewnia 100% zgodność jeśli chodzi o timingi z oryginałem.

Kolejny osiągnięty (ale jeszcze nie publikowany) cel to przeniesienie tego do struktury CPLD/FPGA co pozwoli na proste zastąpienie ULI

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.02.02, 10:37:45 »
na tą chwilę mam do zamówienia 5 płyt:

- 2x Yarko
- 3x Zaxon

zgłoszenia do dziś do 2000


YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.02.02, 10:40:33 »
Ja to sam nic nie zbuduję, więc odpadam. :) Ja to tylko "gotowce". ;) A rozumiem, że takich to nie ma.
Czy to, co zamawiacie, to już revision "C"? 100% pasujące do obudowy gumioka? (No i chyba też Plusa, nie?).

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.02.02, 13:12:31 »
ok zakładamy że mam płytkę już zakupioną !!

czy mając listę elementów potrzebnych do zbudowania z tamtej stronki ,są tam jakieś podzespoły trudno dostępne bądz wymagające programowania czy coś ?
czy po prostu "ide do sklepu" i wszystko tam kupuję.

Yarko

mając już rozpracowaną tę naszą ULĘ ,czy mozna by było w trakcie przenosin jej do cpld np zwiększyć jej możliwości ,np lepsza rozdziałka eliminacja jej wad itp ?
« Ostatnia zmiana: 2012.02.02, 13:19:14 wysłana przez Damianx »
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.02.02, 13:28:52 »
mając już rozpracowaną tę naszą ULĘ ,czy mozna by było w trakcie przenosin jej do cpld np zwiększyć jej możliwości ,np lepsza rozdziałka eliminacja jej wad itp ?


Nawiasem mówiąc, jak zawsze powtarzam przy tej okazji - żeby tylko trzymać się istniejących standardów (na które SĄ już programy), czyli organizacja obrazu ATM/Pentagon SL/Eva.
http://www.youtube.com/watch?v=KXeQogOxNOU
http://www.youtube.com/watch?v=BYmyuF2UVWg
http://www.youtube.com/watch?v=X1WpOQ3-wKg

Czyli 16 kolorów na ekranie z palety 64, bez atrybutów (każdy punkt ma własny kolor) plus dodatkowe rozdzielczości, jak 320/200 itp.
Mam pare dem na to i ładnie działa.

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.02.02, 15:09:05 »
Cytuj
czy są tam jakieś podzespoły trudno dostępne bądz wymagające programowania czy coś ?

niestety trochę kombinacji jest, wiele zależy od tego gdzie mieszkasz, EPROM trzeba zaprogramować - można poszukać w swoim mieście - duże serwisy komputerowe powinny mieć programator , można też wysyłkowo np Tu:
http://www.eprom.wroclaw.pl/program.html

druga kwestia - procesor, nie kupisz go już normalnie w sklepie, trzeba poszukać, czasem są na Allegro, znalazłem też firmę mają jeszcze 19sztuk po ok 9,8 brutto

trzecia kwestia - układy 74xx, w Szczecinie są dwa sklepy z typową elektroniką - ale w obydwu mają może 10% tego co jest na liście - pozostaje więc zamawianie w sklepach internetowych
tanio i dużo jest tutaj ale też nie wszystko:

http://standby-shop.eu/

trzecia sprawa układ AD724 - jest on nieobowiązkowy - jest to konwerter RGB->PAL, ma obsłużyć wyjście Composite, jest dostępny ale drogi w sklepie AVT kosztuje ok 50 zł, bez niego sprzęt będzie działać ale tylko z wyjściem s-video i trzeba sobie zrobić do tego kabel na Scart Euro

wszędzie trzeba będzie zapłacić za przesyłkę - więc koszty rosną , nie wiem też jeszcze ile wyjdzie przesyłka z Hiszpani?

także trochę gimnastyki i pieniędzy jest potrzebne żeby to złożyć ale ile potem satysfakcji  :)
nie chcę nikogo zniechęcić - ale niestety trzeba się z tym wszystkim liczyć.
np w Hiszpanii ludki się organizują w grupy i np jest osobny wątek na zamówienie zestawów - płytka + elementy + kabel Euro -> więc ktoś jeden organizuje komponenty i potem dzieli to na grupę osób i jest taniej i prościej

mi np się nigdzie się nie śpieszy, płytkę zamawiam bo w niej największy problem - robiona samodzielnie nigdy nie będzie wykonana tak jak w fabryce - cynowanie, przelotki, soldermaska z opisem czy jakość wiercenia otworów, zamówiona indywidualnie
np http://prototypy.com/kalk/kalk.php
to duże pieniądze

i będzie leżała - wpierw kończę programator EPROM, potem programator do CPLD Xilinxa i kończę klona Chrome - mam już wszystkie potrzebne elementy.

drugie pytanie o układ ULA
jest np projekt ULA+ który właśnie wywodzi się wprost z zxdesign.info i rozszerza możliwości
graficzne ale ja jakoś nie jestem przekonany do takich rozwiązań

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.02.02, 16:21:31 »
Yarko, zamów dla mnie sztukę. Przyjrzę się rozwiązaniu....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.02.02, 16:40:08 »
szkoda własnie że nie mozna tego kupić jako kit do samodzielnego montażu.
czyli kupując AD724  mamy wyjscie rgb ? czy tylko composite .
bo chyba z tego co pobieżnie czytałem to rgb jest na dzien dobry a ten AD724  to po to aby mieć cv.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.02.02, 18:20:55 »
A jaki to jest problem wrzucic to w CPLD, jesli to sa standardowe bramki ?
Na pewno to jest swietny sprzet dla badaczy, ale jako uzytkownik XXI wieku po co ma sie cofac do czasow Elwro ?  :o
Poza tym czytam: Sinclair IF2->NO, czyli jest 100% kompatybilny czy nie ?

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.02.02, 19:33:33 »
Duddie +1
@Damianx
jeśli się przyjrzysz płycie ma po lewej stronie dwa wyjścia wideo , jeśli chcesz mieć CV montujesz AD724 jeśli nie zamontujesz zostajesz z aktywnym po prawej mini-din i tam masz na wyjściu RGB

@Gryzor nie wiem do końca ale chyba jest jakiś w tym problem - schemat harlekina to nie tylko gołe bramki ale MUX'y, liczniki , dekodery w różnych konfiguracjach ( wiem że wszystko zbudowane jest w oparciu o podstawowe bramki ) i np środowisko ISE Xilinxa oferuje podstawowy zestaw tych elementów jednak z tego co czytam u Smitha są pewne różnice w działaniu Harlekina ( praca asynchroniczna ) i układu CPLD - synchronicznie. Śledząc twittera Chrisa - dopiero przedostatni wpis sprzed kilkunastu  dni:
Cytuj
Spent the weekend changing the TDM order of video, cpu and memory access. NOW timing is accurate!
TDM = Time-division multiplexing
świadczy o jakimś postępie w tej materii

w wątku o Chrome Tewenin twierdzi że mu się to udało upchać Harlequina w CPLD
http://www.speccy.pl/forum/index.php/topic,145.msg1542.html#msg1542

też bym widział w przyszłości konstrukcję z np 7 scalaków jak na fotce poniżej w formacie płyty pasującej do gumisia
(to jest wczesna wersja Chrome w wykonaniu Spectrum 48kb)

Cytuj
Poza tym czytam: Sinclair IF2->NO, czyli jest 100% kompatybilny czy nie ?
tak Interface Joystick Sinclair jako jedyne nie jest widziane przez Harlekina ,z tego co karkołomnie przetłumaczyłem z Hiszpańskiego brakuje kilku rezystorów na lini ULA - CPU  nie wynika  to jednak z niekompatybilności logiki ULA tylko pewnie z niedopracowania całości klona, pamiętajmy że autor póki co skupia się głównie na replice układu ULA a Harlekin to właśnie logika ULA z dołożonym procesorem pamięciami (RAM+ROM)i obsługą wejścia/wyjścia (klawiatura/EAR/MIC). Pomimo pytań o poprawę tego niedociągnięcia na razie będzie bez zmian ( nie ma miejsca na modyfikacje )

Jednak chyba Kempston jest ważniejszy, działa też DivIDE, Plus D

 

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.02.03, 07:46:11 »
Panowie, to się da bez problemu wrzucić do CPLD. Ze względu na to, że CPLD są znacznie szybsze niż zwykłe TTL, może być konieczna regulacja timingów, bo nie zawsze bramek używa się tylko w celu zbudowania struktury logicznej. Bardzo często są używane jako źródło opóźnienia. Zagospodarowane miejsce na płytce można wykorzystać do wrzucenia AY, TurboSoundFM, K-Mouse itp.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.02.03, 09:47:12 »
Panowie, to się da bez problemu wrzucić do CPLD. Ze względu na to, że CPLD są znacznie szybsze niż zwykłe TTL, może być konieczna regulacja timingów, bo nie zawsze bramek używa się tylko w celu zbudowania struktury logicznej. Bardzo często są używane jako źródło opóźnienia. Zagospodarowane miejsce na płytce można wykorzystać do wrzucenia AY, TurboSoundFM, K-Mouse itp.


Jak bardzo jestem ZA takim projektem (do późniejszej sprzedaży) - tak bardzo też nie wierzę, że ktoś się tego podejmie. ;)

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.02.03, 10:41:19 »
Komercyjnie to nie ma żadnych podstaw, liczy się tylko aspekt hobbystyczny - podtrzymanie wymierającego gatunku  ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.02.03, 10:52:54 »
Czy ja wiem? Jakby zrobić coś w stylu Speccy 2010 za przyzwoite pieniądze z przyzwoitą dystrybucją i jeszcze żeby się dało zapakować w obudowę oryginalnego gumiaka to moim zdaniem miałoby szansę powodzenia komercyjnego (oczywiście w ramach środowiska w którym się poruszamy ;)).

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.02.03, 12:12:47 »
Dokładnie miałem na myśli to, co MAT.
Rosjanie nie produkowaliby aktualnie ze 4 modeli Spectrum do sprzedaży, gdyby im się to nie opłacało.
U nas to gorzej, ale zawsze można rzucać za granicę.
A - nie chcąc zapeszać - powiem tylko, że Speccy 2010 może będzie................... ;) ;) ;) ;) ;)