Autor Wątek: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A  (Przeczytany 4101 razy)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« dnia: 2021.12.13, 19:39:46 »
Mam kłopot z "czarnym" ZX Spectrum 128k +2A. Ma uszkodzony magnetofon.

1. Brakuje klawisza, ale to sprawa drugorzędna.
2. Nie działa mechanika. Nie doszedłem jeszcze do tego, czy magnetofon jest sprawny elektroniczne, bo muszę uruchomić mechanizm. Wygląda na to, że PLAY, Record, przewijanie i pauza działają. przycisk STOP wyłącza funkcje, ale nie otwiera klapki.

Rozebrałem magnetofon, wyjąłem plastik, który blokuje/otwiera klapkę. Nie ma na nim żadnego śladu pęknięcia. Nie widzę żadnej zależności pomiędzy wciskaniem przycisku STOP a ruchem zapadki.
W "szaraku" po wciśnięciu i STOP i puszczeniu słychać 'klik'. W mechanice z +2A nie następuje nic takiego.

Pytanie do Was: czy ktoś ma pod ręką taki magnetofon i może sprawdzić jak to powinno działać? Drugą opcja - może ktoś ma zbędną taką mechanikę lub cały magnetofon. Wtedy mogę odkupić a moje zwłoki oddać komuś na części.
Zaczynałem od TIMEX`a....

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.12.15, 11:57:58 »
No to odpowiem sobie sam, może się komuś przyda.

Po czterech dniach wpatrywania się w mechanikę i podejrzeniu jak to działa w szaraku okazało się, że blaszka, która powinna się przesuwać w bok lub w dół u mnie przesuwa się tylko w bok. Nie przełącza się na funkcję otwierania klapki. Potem zwróciłem uwagę, że klawisz PLAY nie wysuwa się jak wszystkie inne. Wygiąłem lekko ogranicznik, który tam był, poprostowałem blaszkę klawisza PLAY i otwieranie klapki zaczęło się pojawiać jak się mechanice pomogło palcem wrócić do punktu STOP. Wobec braku innych pomysłów dołożyłem jedną sprężynkę wspomagającą powrót mechaniki po wyłączeniu. Patent spowodował, że mechanika działa.



Na ile mogłem, na tyle poskładałem sprzęt (brak klawisza w magnetofonie) i mam już trochę wiedzy o egzemplarzu. Magnetofon ma pasek do wymiany, na razie milczy, choć pod multimetrem masa jest prawidłowa. Więc raczej będzie trzeba powymieniać elementy na płytce magnetofonu.

Częściowo nie działa klawiatura, ale ją może uda się uratować. Ktoś przyciął taśmę i jest widoczna przerwa w taśmie klawiatury podpinanej do płyty. Mam nadzieję, że klej przewodzący rozwiąże problem.
Zaczynałem od TIMEX`a....

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.01.01, 13:56:54 »
Nastąpił koniec procesu przywracania do życia 128k+2A

Patent z poprzedniego posta spowodował, że klapka zaczęła się otwierać, jednak magnetofon był głuchy. Po różnych próbach i testach wszystko wydawało się być sprawne, ale magnetofon nie wydawał z siebie dźwięków. Więc został ponownie rozebrany, tym razem tak bardzo, jak tylko się to udało zrobić. I znalazłem to:



okazało się, że ktoś przyłożył do przycisku PLAY siłę tak wielką, że uszkodził obudowę, pękł przycisk, pogięła się blacha od klawisza oraz blaszka która przesuwała mechanizm /widoczna na zdjęciu/. Finalnie mechanika się "zapinała", ale głowica nie dotykała taśmy. Dodatkowo wygięta blaszka obcierała o resztę mechaniki powodując nadmierny opór przy powracaniu mechaniki do pozycji STOP (czemu pomagała sprężynka z poprzedniego posta).

Finalnie po uporządkowaniu mechaniki wszystko zaczęło działać jak należy. Dodatkowo została naprawiona klawiatura oraz zrobione nowe klawisze magnetofonu:



Temat naprawy można uznać za zakończony. ZX Spectrum 128K +2 wrócił do życia.
Zaczynałem od TIMEX`a....

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.01.01, 14:49:42 »
Wyszło bardziej odrestaurowanie niż naprawa :)
Zawsze lubię czytać takie wątki udanego przywrócenia do życia, szczególnie jak są zdjęcia. Dzięki za podzielenie się, mimo słabego odzewu ;)

Do czego teraz posłuży? Jakieś gry już poszły w ruch? :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.01.01, 19:15:49 »
Mam tej rupieciarni dużo: +2, +2A, +3, 3x C64 (z magnetofonem i stacją dysków), Atari 65XE i Amigę 600 z dyskiem.

Na razie chcę to wszystko przywrócić do pełnej sprawności. Większość pewnie pójdzie do ludzi, Zostawię sobie jednego Spectrum, jednego C64 i może Amigę.

To co zostawię, będę chciał jakoś zmodyfikować, żeby można było sobie pograć. 
Zaczynałem od TIMEX`a....

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.01.02, 10:43:39 »
To co zostawię, będę chciał jakoś zmodyfikować, żeby można było sobie pograć.

To bez modyfikacji nie można grać na tym sprzęcie?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.01.02, 11:55:22 »
Oczywiście można, ale wgrywanie gierek z magnetofonu, to trochę strata czasu. Muszę nabyć jakąś"wgrywaczkę" żeby korzystać z dobrodziejstwa internetu i biblioteki gier.
Zaczynałem od TIMEX`a....

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.01.02, 12:14:04 »
Czyli potrzebujesz jakieś zewnętrzne urządzenia, pozwalające wykorzystać np. karty SD do przechowywania programów. Osobiście jestem za minimalną liczbą modyfikacji, zwłaszcza w tych niezbyt często występujących egzemplarzach, szczególnie wtedy gdy można skorzystać z zewnętrznych urządzeń. Czyli dopuszczam np. video mod, ale wewnętrzny interfejs do kart SD już nie, zwłaszcza gdy jego instalacja wiąże się z cięciem obudowy.

A wczytywanie gier z magnetofonu (bądź komórki) ma swój klimat, choć oczywiście na dłuższą metę jest upierdliwe :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.01.02, 13:02:48 »
Ciekawy opis naprawy, moje gratulacje.
Na rynku pojawiają się często tak zmasakrowane sztuki jakich do niedawna nie opłacało się naprawiać jedynie przeznaczyć na części, ale ostatnie ceny retrosprzetu sprawiają że nawet znaczna rekonstrukcja mechaniczna zaczyna mieć sens.

BTW. Jeśli to nie problem i mógłbyś udostępnić projekt klawisza magnetofonu, to dla innych z podobnym problemem brakujących lub uszkodzonych klawiszy było by to bardzo przydatnym ułatwieniem.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.01.02, 16:26:58 »
Cytuj
Czyli potrzebujesz jakieś zewnętrzne urządzenia, pozwalające wykorzystać np. karty SD do przechowywania programów. Osobiście jestem za minimalną liczbą modyfikacji, zwłaszcza w tych niezbyt często występujących egzemplarzach, szczególnie wtedy gdy można skorzystać z zewnętrznych urządzeń. Czyli dopuszczam np. video mod, ale wewnętrzny interfejs do kart SD już nie, zwłaszcza gdy jego instalacja wiąże się z cięciem obudowy.

Dokładnie to potrzebuje. Tyle, że temat Spectrum zakończyłem wiele lat temu i mówiąc wprost nie wiem, co w tej chwili można kupić i co byłoby możliwie proste w obsłudze i działało możliwie dobrze.

Osobiście też nie lubię ciąć i przerabiać. Lubię stare rzeczy jak są sprawne i ładne.

Cytuj
Ciekawy opis naprawy, moje gratulacje.
Na rynku pojawiają się często tak zmasakrowane sztuki jakich do niedawna nie opłacało się naprawiać jedynie przeznaczyć na części, ale ostatnie ceny retrosprzetu sprawiają że nawet znaczna rekonstrukcja mechaniczna zaczyna mieć sens.

Ciężko się dziwić. Jest tego coraz mniej. Ilość dostępnych części się zmniejsza. Coraz mniej ludzi ma o tym sprzęcie jakiekolwiek pojęcie...

Cytuj
BTW. Jeśli to nie problem i mógłbyś udostępnić projekt klawisza magnetofonu, to dla innych z podobnym problemem brakujących lub uszkodzonych klawiszy było by to bardzo przydatnym ułatwieniem.

Nie widzę problemu, pytanie w jaki sposób mogę to udostępnić, tak, żeby można było to znaleźć i komuś się przydało.
Zaczynałem od TIMEX`a....

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.01.02, 16:51:53 »
mówiąc wprost nie wiem, co w tej chwili można kupić i co byłoby możliwie proste w obsłudze i działało możliwie dobrze.

Moim zdaniem zadowoli Cię jakieś divSD/divMMC. Sam używam divIDE, czyli analogicznego rozwiązania,  ale korzystającego z kart CompactFlash zamiast SD.
Czasami Zaxon wypuszcza małą partię, czasami są jakieś na Allegro. Albo można kupić spoza Polski. Ewentualnie zmontować samodzielnie  :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.01.02, 17:29:06 »
[
Nie widzę problemu, pytanie w jaki sposób mogę to udostępnić, tak, żeby można było to znaleźć i komuś się przydało.

Mozna dodać załącznik z plikiem zip choćby w tym lub innym wątku np w dziale naprawy.  :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.01.02, 18:24:20 »
Cytuj
Mozna dodać załącznik z plikiem zip choćby w tym lub innym wątku np w dziale naprawy.

Proszę. Spakowane 7zipem, żeby dało się załączyć.
Zaczynałem od TIMEX`a....

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.01.02, 22:05:09 »
Podziękował :)

Z czego drukowałeś, i czy jest wystarczająco wytrzymałe by nie łamać się w okolicy osi obrotu ?
Bo tam nieco mało "mięsa" jest.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Problem z magnetofonem - ZX Spectrum 128k +2A
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.01.02, 23:03:45 »
Druk pewnie z PLA.
ABS jest strasznie upierdliwy w wydruku.
Bez ustawionych podpór nie wydrukujesz.
Ale nic dziwnego, bo trochę skomplikowany kształt jest.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma