Autor Wątek: Czy ostatni Just Speccy 128?  (Przeczytany 2382 razy)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Czy ostatni Just Speccy 128?
« dnia: 2022.09.17, 20:31:40 »
Cześć,

na fb i allegro znalazłem smutną informację, o zakończeniu produkcji Just Speccy 128 przez naszego kolegę Zaxona.

Zaxon rozumiem całkowicie Twoją argumentację dotyczącą krajowej i unijnej biurokracji, mam jednak nadzieję że zmienisz zdanie i pozostaniesz aktywny chociaż na rodzimym rynku. Nie wątpię, że Twoja praca w rozwój retro i jakość wytwarzanych urządzeń jest szeroko doceniana nie tylko w PL, o czym może  chociażby świadczyć wynik licytacji ostatniego JS128.
Jeślibyś nie zmienił zdania to i tak podziękowanie i szacunek za Twoją pracę.

https://www.facebook.com/groups/spectrumforeveryone/posts/1799550723724724/
(powyższy link dostępny tylko dla członków grupy FB Spectrum For Everyone)

https://allegro.pl/oferta/just-speccy-128k-12620232916


Poniżej cytat Zaxon'a z FB (Spectrum For Everyone):

 
"The last JS 128 came out of my workshop. It's time to come to terms with reality. Making hardware for 30-40 year old computers was really fun and I had a lot of fun doing it. But it's time to grow up and start paying bills;) Unfortunately, the current EU rules and regulations do not allow to legally produce and sell electronic devices without a huge amount of paperwork and registration in a dozen offices. Of course, for our overall safety;) I tried not to give up, but the amount of bureaucracy and the time I have to spend on it just overwhelms me. I don't have time to do anything because I mainly fill out the next forms and send them to the appropriate offices. And I'm waiting for the decision of the relevant officials ... I don't have the strength for it anymore ... Anyway, it was many years of fun. Thanks people 😉"
« Ostatnia zmiana: 2022.09.17, 20:38:44 wysłana przez tomi »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.18, 11:24:20 »
na fb i allegro znalazłem smutną informację

O rany, tak zacząłeś, że myślałem, że ktoś umarł...

Cytuj
Zaxon rozumiem całkowicie Twoją argumentację dotyczącą krajowej i unijnej biurokracji, mam jednak nadzieję że zmienisz zdanie i pozostaniesz aktywny chociaż na rodzimym rynku.

A jaka różnica, rodzimy czy europejski? Regulacje dotyczące opakowań, odpadów, bezpieczeństwa produkcji i produktów są raczej zbliżone. Inne są oczywiście ekonomiczne uwarunkowania prowadzenia działalności, m.in. przeciętne wynagrodzenie, podatki, stabilność waluty. Nie wspominając o przyjazności organów państwa do przedsiębiorców, ale z tym akurat bywa bardzo różnie.

A czasy są takie, że bardziej się opłaca np. wygłupiać na tiktoku niż coś wytwarzać. Tylko potem zdziwienie, że wszystko drogie, bo w produkcji czy usługach nie ma konkurencji. Że rośnie inflacja, bo wszystko drożeje. Że kryzys, bo rośnie inflacja, produkcja kuleje, a na rynku wszystko z importu.

No ale w Polsce jest i tak gorzej, niż w bardziej rozwiniętych krajach UE, gdzie politycy nie tańczą radosnego kumbaya wokół oderwanego od rzeczywistości dziada, któremu wolno absolutnie wszystko, bo demokracja została zamknięta w pancernej gablocie z napisem "nie otwierać, bo wyskoczy Tusk, zabierze 500+ i Polska będzie niemiecka i rosyjska jednocześnie".

Ja tam czekam na kanał YT pod tytułem "Gotuj z Zaxonem" :)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.18, 13:44:48 »
A jaka różnica, rodzimy czy europejski?

Napisałem " chociaż na rodzimym rynku." w sensie krotności nakładów pracy (formalności, raporty, ...) i opłat. A ze względów egoistycznych wskazałem rodzimy rynek  ;D
Mylnie wcześniej zakładałem że producent dopełnia formalności i opłat tylko w jednym miejscu uzyskując uprawnienia na całą UE, jak się okazuje tak nie jest.

Ja tam czekam na kanał YT pod tytułem "Gotuj z Zaxonem" :)

Może inny tytuł, ale pomysł inspirujący  :D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.18, 17:09:51 »
Sorry ale po prostu ręce i cycki mi opadły gdy,  pomimo bycia w  Unii musiałem się osobno zarejestrować do niemieckiego LUCID i tam tez płacić... A teraz muszę sie zarejestrować do francuskiego odpowiednika, i tez płacić... W polskim jestem i tez płacę. No i oczywiście sporządzać do tego odpowiednie raporty i składać je w odpowiednich biurach ;) Ostatnio niewiele robię bo czas spędzam na produkowaniu sprawozdań i raportów i opłacaniu coraz to większej i większej rzeszy urzędników którzy nad tym czuwają jak rotwaliery.

Numerów i rejestracji mam już tyle przydzielonych że mam na nie osobny notes.... :)

A wszystko po to żebym przecież broń boże nie zrobił paru interfejsów do 30-40 letnich komputerów i na McDonalda nie zarobił ...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.18, 21:17:27 »
No cóż, jak widać zaczęła się nagonka na jednoosobowe działalności.
Po prostu, chcą ludzi wykończyć i tyle.
Część na zasiłek, część do korpo i to by było na tyle.

Oby ten który powiedział "Obyś żył w ciekawych czasach" nigdy się nie narodził.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.18, 23:47:49 »
No cóż, jak widać zaczęła się nagonka na jednoosobowe działalności.

Zaczęła? Jest od wielu lat. Drobny przedsiębiorca to kombinator i trzeba go kontrolować oraz karać mandatami za wszystko, nawet za niewłaściwy kolor długopisu użytego w księgowości. Dużych graczy stać na prawników i zawsze się jakoś wykręcą.

A że rządowa kasa świeci pustką, to trzeba szukać, gdzie się tylko da. Obecny sposób naliczania przedsiębiorcom ZUS-u jest tego najlepszym przykładem - nie ma on żadnego logicznego uzasadnienia, a składka jest w zasadzie nie do obniżenia w żaden racjonalny sposób.

A wszystko po to żebym przecież broń boże nie zrobił paru interfejsów do 30-40 letnich komputerów i na McDonalda nie zarobił ...

W sumie to trzeba by poszukać jakiejś luki prawnej. Myślę, że wyroby rzemieślnicze (rękodzieło) w zakresie reprodukcji antyków lub wytwarzania przedmiotów na antykach stylizowanych mogłyby się załapać na jakieś ulgi ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.09.19, 08:48:49 »
<off-topic>Ja tam się może nie znam i nie wiem o jakich międzynarodowych rozliczeniach mówimy, ale zakładam, że prawdopodobnie chodzi o VAT. Jeśli tak, to może warto się zainteresować procedurą VAT OSS - to taki stosunkowo nowy wynalazek, który pozwala rozliczać się z europejskiego VATu we własnym kraju a resztę załatwiają między sobą skarbówki poszczególnych krajów. Poza zgłoszeniem jak rozumiem z tego co mi pomoc fachowa wyjaśniła trzeba oczywiście po swojej stronie sprzedaż rejestrować i raz na kwartał raportować do swojego US i to w zasadzie tyle. Ale nie żebym się znał więć proszę mnie nie traktować jako źródła informacji tylko dopytać/doszukać :)</off-topic>

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.09.19, 09:05:12 »
A że rządowa kasa świeci pustką, to trzeba szukać, gdzie się tylko da.
Tylko że w tym przypadku to są braki w kasie europejskich państw... za coś trzeba finansować ogromny dług KPO, sponsorować zarzynanie gospodarki Fit for 55.

Proceder zarzynania nie dotyczy tylko małych przedsiębiorstw ale i też obywateli UE, opodatkowanie drobnych przesyłek do 22€, od przyszłego roku pod lupą US poszczególnych państw UE będą nawet garażowe wyprzedaże. To duże firmy i korporacje mają obracać towarem, ludność ma tylko płacić. To samo z ciągle powtarzaną edukacją wstydu, że jak kupisz bezpośrednio z Chin to wspierasz ich komunistyczny reżim, jak kupisz ten sam towar od korporacji, to ten temat nagle znika.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.09.19, 09:13:35 »
Matofesi,w tym też  już dawno  jestem zarejestrowany bo musiałem. Wprowadzili limity... Dodatkowa robota dla księgowej, dla mnie dodatkowy kłopot bo to sie rozlicza co 3 miesiące i też w innym urzędzie a do tego w Euro ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.09.19, 09:45:07 »
@zaxon Jak napisałem - ja się nie znam, ale z tego co mi wyjaśniła osoba, która się zna wynikało, że limit jest dolny poniżej którego po prostu płacisz VAT u siebie. Powyżej limitu płacisz VAT u siebie, rozliczenie składasz raz na kwartał do swojego US i nie rozliczasz się z VAT w innych krajach. OSS miało być (i jest jak rozumiem) ułatwieniem (dobrowolnym - nie ma obowiązku rozliczania się przez OSS) dla osób prowadzących handel międzynarodowy w ramach EU. Ale może to wszystko nieprawda i wcale nie jest tak jak napisałem.

Nie ważne - post był off-topic i dla mnie temat jest zamknięty.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.09.19, 11:42:06 »
Jak by się człowiek nie odwrócił, to siedzenie zawsze z tyłu.
Moich dwóch znajomych z działalnościami jednoosobowymi też się zamyka do końca roku.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.09.19, 11:49:20 »
Spora część problemów prawdziwych jednoosobowych działalności wynika z tego, żę wielcy Janusz Biznesu naszego rynku wykorzystują jednoosobową działalność do obchodzenia kodeksu pracy. Waadzaa usiłuje z tym walczyć a przy okazji rykoszetem dostają prawdziwi mali przedsiębiorcy.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.09.19, 20:06:07 »
Nie. Większość problemów wynika z tego że z roku na rok coraz więcej rzeczy musi być uregulowane przepisami, ustawami,  zakazami , karami, grzywnami . Oczywiście przecież  dla naszego dobra.

Ot, co mi grozi jak sie źle rozliczę z wysłanych  tekturek i folijek Zresztą ,  osobno wysyłanych do Niemiec, osobno do Francji, osobno do Polski , osobno za inną granicę. Z podziałem na folijki i kartoniki...I z odpowiednimi raportami  do odpowiednich urzędów w kilku krajach.

Moge byc przestępcą just like that ;) 

    kara aresztu albo grzywny - za gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru;
    kara aresztu albo grzywny - za brak wniosku o wpis do rejestru/o zmianę wpisu do rejestru lub o wykreślenie z rejestru albo złożenie wniosku niezgodny ze stanem faktycznym;
    administracyjna kara pieniężna 5 000 zł-1 000 000 zł za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru;
    administracyjna  kara pieniężna 5 000 zł- 1 000 000 zł za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością objętą wpisem do Rejestru-BDO;
    administracyjna kara pieniężna od 2 000 do 10 000 zł za transport odpadów bez wpisu do rejestru BDO;
    administracyjna kara pieniężna 1 000 zł – 100 000 zł za niedostarczenie odpadów przez transportującego odpady do posiadacza odpadów/miejsca przeznaczenia odpadów, wskazanego przez zlecającego usługę transportu odpadów.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.09.19, 21:00:04 »
Spora część problemów prawdziwych jednoosobowych działalności wynika z tego, żę wielcy Janusz Biznesu naszego rynku wykorzystują jednoosobową działalność do obchodzenia kodeksu pracy. Waadzaa usiłuje z tym walczyć a przy okazji rykoszetem dostają prawdziwi mali przedsiębiorcy.

Janusze - Januszami, Mirki - Mirkami a zwykły człowiek prowadzący jakąś swoją działalność z gruntu traktowany jest przez urzędników jako - kombinator, złodziej i malwersant. Na dodatek co roku więcej kwitów i paragrafów nad nim wisi.

Teraz w Polsce lepiej być lumpem, niż pracować.
I pomoc z MOPS-u jest, i dodatki różnorakie.

MOPS mam niedaleko, to widzę kto i jakim samochodem tam podjeżdża i co wynosi.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Bob Rumak

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Okolice Opola
Odp: Czy ostatni Just Speccy 128?
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.09.19, 21:45:15 »
Nie. Większość problemów wynika z tego że z roku na rok coraz więcej rzeczy musi być uregulowane przepisami, ustawami,  zakazami , karami, grzywnami . Oczywiście przecież  dla naszego dobra.

Ot, co mi grozi jak sie źle rozliczę z wysłanych  tekturek i folijek Zresztą ,  osobno wysyłanych do Niemiec, osobno do Francji, osobno do Polski , osobno za inną granicę. Z podziałem na folijki i kartoniki...I z odpowiednimi raportami  do odpowiednich urzędów w kilku krajach.

Moge byc przestępcą just like that ;) 

    kara aresztu albo grzywny - za gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru;
    kara aresztu albo grzywny - za brak wniosku o wpis do rejestru/o zmianę wpisu do rejestru lub o wykreślenie z rejestru albo złożenie wniosku niezgodny ze stanem faktycznym;
    administracyjna kara pieniężna 5 000 zł-1 000 000 zł za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru;
    administracyjna  kara pieniężna 5 000 zł- 1 000 000 zł za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością objętą wpisem do Rejestru-BDO;
    administracyjna kara pieniężna od 2 000 do 10 000 zł za transport odpadów bez wpisu do rejestru BDO;
    administracyjna kara pieniężna 1 000 zł – 100 000 zł za niedostarczenie odpadów przez transportującego odpady do posiadacza odpadów/miejsca przeznaczenia odpadów, wskazanego przez zlecającego usługę transportu odpadów.

Fakt, to brzmi groźnie.
Ale...
W polskim systemie BDO jest informacja o odpadach, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji (o kodach i w ilościach wymienionych w stosownej tabelce).
Przykładowo:
Opakowania z papieru i tektury do 0,5 [Mg]/rok (swoją drogą ciekawe jednostki  :) )
Opakowania z tworzyw sztucznych do 0,5 [Mg]/rok
Czy to nie załatwia sprawy przy małoseryjnej produkcji niewielkich urządzeń elektronicznych?