Autor Wątek: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.  (Przeczytany 3117 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Szukając informacji o tym komputerze przez przypadek trafiłem na ciekawy dokument informujący o zastosowaniach tej maszyny w badaniach jądrowych.
W zasadzie to ten komputer jest jedynie znany jako nieudana próba informatyzacji naszego szkolnictwa, a jednak znajdował on jeszcze inne ciekawe zastosowania.
Słyszałem już o różnych zastosowaniach tego komputera w różnych laboratoriach czy zakładach produkcyjnych np. do sterowania liniami produkcyjnymi czy w energetyce, ale to mnie nieco zaskoczyło ;)
Może ktoś zna jeszcze jakieś inne ciekawe zastosowania tego sprzętu w przemyśle lub ośrodkach naukowych ?


« Ostatnia zmiana: 2022.09.27, 00:13:16 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.27, 08:19:24 »
Słyszałem już o różnych zastosowaniach tego komputera w różnych laboratoriach czy zakładach produkcyjnych np. do sterowania liniami produkcyjnymi czy w energetyce, ...

Masz jakeś informacje, dokumenty o zastosowaniu Meritum w polskiej energetyce?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.27, 21:50:31 »
Nie mam żadnej dokumentacji w tym temacie, pamiętam jedynie że pod koniec lat 80' wyczytałem w jakimś skrypcie branżowym opis jakiegoś systemu czy jego projektu dla jednej z elektrowni.
Nie byłem takim tematem wtedy jakoś specjalnie mocno zainteresowany więc zapoznałem się z tym dość pobieżnie ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.09.27, 22:00:58 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.27, 22:37:44 »
Znalazłem drobny ślad na obecność tego komputera w energetyce ;)
https://pge-obrot.pl/aktualnosci/elektryzujaca-noc-w-muzeum-energetyki-podkarpackiej

Jeśli ten link zniknie to cytuję:
Cytuj
Elektryzująca noc w Muzeum Energetyki Podkarpackiej
20.05.2015
Już po raz drugi rzeszowscy energetycy z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów oraz PGE Obrót S.A. włączyli się w europejską Noc Muzeów. Impreza okazała się wyjątkowo udana. Muzeum odwiedziło prawie 2 000 osób.

Zwiedzający gromadzili się w sobotę (16.05.br.) przed muzeum jeszcze przed otwarciem. Ostatni chętni przychodzili nawet tuż przez 1.00 w nocy, w niedzielę, czyli kilka minut przed zamknięciem. Były wśród nich rodziny z dziećmi, dla których przygotowano specjalny plac zabaw oraz konkursy z nagrodami, pojawili się miłośnicy energetyki oraz tacy, którzy zetknęli się z tą tematyką po raz pierwszy. Po zwiedzaniu słychać było komentarze: „To niesamowite miejsce”.

Unikatowe eksponaty i dokumenty

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających, oprowadzanych po Sali Muzealnej przez przewodnika, cieszyły się unikatowe eksponaty z przedwojennej elektrowni, a wśród nich urządzenia i przyrządy wykorzystywane w energetyce na przestrzeni 105 lat działalności firmy. W muzeum można było zobaczyć m.in. liczniki energii Szpotańskiego, unikalne przyrządy pomiarowe, „kabel Potockiego” - najstarszy fragment kabla ziemnego, który doprowadzał prąd do zamku hrabiego Potockiego w Łańcucie, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie oraz pierwszy polski mikrokomputer „Meritum”.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.