Autor Wątek: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...  (Przeczytany 4218 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« dnia: 2016.07.08, 20:26:32 »
Dziś przychodzę z pracy, a w domu czeka niespodzianka. Piękna paczuszka z Francji :)
W środku, wyczekiwana zawartość czyli - PIERWSZY KLON ULA dla ZX Spectrum 128 - SLAM 128 !

Powstaje coraz więcej klonów ZX Spectrum. Jedne bardziej, drugie mniej skomplikowane. Wśród nich wszystkich można wyróżnić dwa, które mogą złożyć osoby obeznane z lutownicą i elektroniką. Nie potrzeba do ich złożenia jakichś wymyślnych narzędzi lub przyrządów, a części, są ogólnie dostępne (z jednym wyjątkiem).

Są to, klon ZX Spectrum 48kb czyli HARLEQUIN, oraz klon ZX Spectrum 128kb, autorstwa Zaxon-a -Just Speccy 128.
Należy zaznaczyć, że mieszczą się one w oryginalnych obudowach ZX Spectrum 48kb i ZX Spectrum+.

O ile do pierwszego, wszystkie elementy można prędzej, czy później dostać, to w JS128 występował dylemat, skąd dostać ULA ? i układ PCF 1306.
Układ PCF 1306 został dopasowany i wytworzony przez naszego forumowego kolegę Zaxon-a. Występuję on w postaci zamiennika stworzonego na elementach SMD (http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2227.0.html)
Ponieważ, na rynku nie było zamiennika ULA, posiłkowano się (tak jak ja) wydobyciem takowego z jednego ze swoich ZX-ów 128-ek, bądź zakupie za czasami nieprzyzwoitą sumę. Dochodziło jeszcze ryzyko, czy sprzedawca nie wyśle uszkodzonej ULA lub z goła czego innego.

Tak było do pewnego czasu, aż jedna osoba, której się chciało wymyśliła i wyprodukowała zamiennik ULA w wersji dla ZX 128kb i +2 grey.
Jest to  mr. Mark Smith, znany w Spectrum-owym świecie. Trochę trwało, zanim skończyły się testy, ale jakoś produkt ujrzał światło dzienne. Nie można zapomnieć, że i druga osoba - znany na forum Czarodziej elektronik - Zaxon maczał w tym palce :)
Najważniejsze zaś jest to, że od pewnego czasu układ ten jest dostępny (http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2577.0.html) i to za przyzwoita cenę - jak na unikat - 170pln.

Nie będę tu wnikał, czy to dużo, czy mało za SLAM-a 128, ale wiem jedno, za taką pracę jaka została wykonana, by powstał zamiennik, należy się godziwa zapłata.

Jak widać, na załączonych zdjęciach, SLAM 128 przyszedł w ładnym, niebieskim pudełeczku, odpowiednio zabezpieczony.
Układ po wyjęciu z pudełka i zamontowaniu w płycie jest od razu gotowy do pracy. Jak widać, różni się trochę od oryginału, ale to przecież klon.
Został on wykonany w technologii SMD - jak to widać na załączonych zdjęciach.
Slam 128 bez problemu pasuje w miejsce ULA. Po zainstalowaniu siedzi pewnie w podstawce i  nie wymaga radiatora.

Na zdjęciach widać, że został on zainstalowany w moim JS128. Ale instalowałem też w moim +2 grey i obyło się bez niespodzianek.
Od godziny katuję moje JS128 różnymi demami. grami i programami. Jak na razie, nie znalazłem programu, na którym SLAM 128 by się "wykrzaczył".
Podłączałem interface D+, JustBeta128, TAC-POLBASIC, SAApierdalatora itd. jak na razie, działa bezproblemowo.

Podsumowując, na tą chwilę mogę stwierdzić, że SLAM 128 jest na 99,9% kompatybilny z oryginalną ULA, co jest wg. mnie wynikiem bardzo dobry a nawet rewelacyjnym. Zwłaszcza, że jak do tej pory, nie ma konkurencji.

Myślę, że powstanie SLAM 128 jest dobrym powodem do opracowywania nowych klonów ZX 128, a także jako część naprawcza na wypadek awarii oryginalnej ULA.

SLAM 128 posiadam dzięki uprzejmości Zaxon-a, któremu chciałbym na łamach forum SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ za możliwość wejścia w posiadanie SLAM-a 128 oraz pomocy z moimi bojami z ZX Spectrum i nie tylko :)
« Ostatnia zmiana: 2016.07.08, 21:54:42 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.07.08, 20:48:44 »
Sprostowan pare, 

Jako ze jestem rzemieslniliem to uklad PCF 1306 po prostu zwyczajnie przerysowalem z istniejacych opracowan na necie. Jedyne co zrobilem to to zmniejszylem i zrobilem plytki zeby mi pasowalo do JS 128 a przy okazji do innych z tym ukladem.

Co Do ULA i SLAM, autorem nie jest zadna tajemnicza osoba ;) Przeciez  to przeciez Mark Smith znany wszystkim ktorzy sa ze Speccy na bierzaco...,

A ja nie jestem czarodziejem elektronikiem.


Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.07.08, 21:06:43 »
O, to przepraszam, jak coś nie tak napisałem. Ale miałem dobre intencję :)
Może Czarodziejem-elektronikiem -jak Piszesz- nie Jesteś, ale zdolności i wiedzę to Masz :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.07.08, 21:19:24 »
Czarownikiem to jest Mark, ktory pozbieral kody do ULA i Ula plus, w miedzyczasie tez zapytal sie jakiego softu uzywam do robienia PCB , a potem siadl , co trzeba kupil, nauczyl sie obslugi   i po prostu zrobil , tak software jak i potem hardware . A W miedzyczasie jeszcze pracuje gdzies tam a w ramach zabawy naprawia stare samochody,
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.07.08, 21:28:04 »
To tym bardziej Go podziwiam i tym bardziej twierdzę, że za taką pracę, należy się szacunek i godziwa zapłata.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.07.08, 21:36:32 »
zaxon jakie koszty tego zamiennika układu ula?
masz w sklepie na sellretro?
leży mi zx +2 bo ulę wyciałnałem do just speccy, a tak bym miał komplet
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: SLAM 128 ... klony wkraczają do akcji ...
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.07.08, 21:56:17 »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma