Autor Wątek: Syntezator mowy w Intro It's my life - Dr. Alban  (Przeczytany 1223 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Syntezator mowy w Intro It's my life - Dr. Alban
« dnia: 2020.07.05, 08:20:50 »
Pamiętam z dawnych czasów to Intro:
Dr. Alban - It's my life with Intro

Dzisiaj zacząłem bawić się syntezatorem mowy SAM w C64 - polskim i angielskim w emulatorze CCS64:
Program Sam dla emulatora CCS64
Nie wiem co dokładnie mówi syntezator w Intro ale brzmi bardzo podobnie do tego z C64 :-)
W załączniku plik stanu emulatora CCS64 V3.6 - alban.C64 z programem w BASIC'u z poleceniami SAY oraz syntezatorem angielskim w pamięci. Wystarczy przeciągnąć plik do emulatora, wpisać RUN i nacisnąć Enter aby zaczął mówić  :P

Wklepywałem tekst angielski ze słuchu ale nie wiem czy dobrze  :)

W załączniku także nagranie syntezy w pliku alban.wav

Co o tym sądzicie? Czy Dr. Alban używał C64 i tego syntezatora czy to zupełnie inny syntezator, komputer?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Syntezator mowy w Intro It's my life - Dr. Alban
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.07.05, 21:38:53 »
Program Sam istniał na C64, Atari XL i Apple II, i na każdym z nich brzmiał identycznie mimo zupełnie innych układów dźwiękowych. Najwyraźniej nie potrzebował jakiś specyficznych właściwości SIDa.

Dlatego żal że Europejczycy mieli taki koszmarny syntezator do ZX, CPC i ST, który brzmiał znacznie bardziej syntetycznie i chropowato, choć to nie wina AYa, tylko praw autorskich do sampli w Sam których nie chcieli udzielić.

Oryginalny Sam gadał po angielsku i hiszpańsku, a Polacy bez pytania dorobili do BlackBoxa polski.

Był też program Say do Amigi i Maka, z bardziej flegmatyczną wymową, a ten z Maka umiał także rozpoznawać mowę, choć raczej słabo, nie nadawał się do dyktowania, ale można mu było zaprogramować naście słów które od siebie odróżniał i na nie reagował.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)