Autor Wątek: ESXDOS pod eumulatorem - jak?  (Przeczytany 17818 razy)

Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« dnia: 2016.03.13, 11:16:12 »
Witajcie,

Pytanko sie pojawia - czy ktoś z szanownego grona próbował używać ESXDOS-a i emulowanego DivIDE pod emulatorem, np. Spectaculator-em? Jakieś wskazówki jak się do tego zabrać i jak to uruchomić?

Będę wdzięczny za wskazówki, pozdrawiam,
Emu
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.03.13, 21:56:07 »
Aby odpalić i używać ESXDOS potrzebujesz użyć tego narzędzia: https://github.com/gasman/hdfmonkey/
Pozwala on stworzyć obraz dysku, na który kopiujesz pliki systemowe dla esxdos.  Odpalasz pod emulatorami które wspierają divide  i hdf - np fuse: http://fuse-emulator.sourceforge.net/

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.03.14, 00:34:42 »
...albo pod ZX Spin. Tu kiedyś popełniłem filmik jak odpalić Divide pod tym emulatorem.

https://www.youtube.com/watch?v=j-w7XG9jjPY
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.03.16, 10:57:39 »
Dziękuję za wskazówki i link do programu, udało się stworzyć plik .hdf i zainstalować ESXDOS-a. Chyba robię jednak coś źle, bo system uruchamia się pod emulatorem ZXsp, pod Fuse nie startuje i zgłasza się standardowe menu modelu +2. Ale i tak jest fajnie, dzięki.

Pzdr,
Emu
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.03.16, 11:59:14 »
A moze podzielisz sie plikiem i ktos pomoze? Ja tez bym sie chetnie tym pobawil :)
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.03.16, 15:06:48 »
Proszę bardzo, w załączniku .hdf o rozmiarze 0,5 GB - tylko ESXDOS 0.8.5.
« Ostatnia zmiana: 2016.03.16, 15:24:02 wysłana przez Emu »
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.03.16, 16:02:46 »
A tu jest obraz z divideo, również esxdos: ftp://ftp.jormas.com/users/gasman/zx/divideo-esxdos.hdf.zip

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.03.17, 10:10:35 »
Oba pliki HDF działają mi na emulatorze ZX Spin. Uruchamiam pod FATWARE esx....tap i mam dostęp do komend ESX DOSa. Jeśli jest inny sposób - piszcie :)

Pod FUSE (windowsowym) nie umiem uruchomić. W konfiguracji zaznaczam DIVIDE, ale nigdzie nie widzę, gdzie mogę wybrać plik rom albo plik HDF :(

ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.03.17, 10:22:48 »
Pod FUSE (windowsowym) nie umiem uruchomić. W konfiguracji zaznaczam DIVIDE, ale nigdzie nie widzę, gdzie mogę wybrać plik rom albo plik HDF :(

Plik HDF to bez problemu - w "Media -> IDE". Gorzej, że nie do końca rozumiem jak w FUSE ma to działać - nie ma ustawienia dla ROMu ale jak odpalę TAPa z flasherem i przeflashuję to zaczyna działać. Tyle, że jak zamknę emulator i otworzę na nowo to dostaję czarny ekran i dopiero jak wyłączę w ustawieniach DivIDE to znowu zaczyna działać ale oczywiście bez DivIDE i żeby znowu ruszyło muszę znowu przeflashować.


Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.03.17, 10:40:11 »
@ ZX Freeq, Matofesi

Mam dokładnie to samo pod Fuse (tyle, że wersja Mac, ale to bez znaczenia) - czarny ekran po resecie. Natomiast pod emulatorem zxsp (też wersja Mac) - po resecie wszystko się uruchamia. Ten drugi emulator ma w ogóle więcej opcji odnośnie DivIDE. Wydaje mi się, że problemem w przypadku Fuse jest brak możliwości zdjęcia zworki umożliwiającej przeflaszowanie DivIDE. W przypadku zxsp jest taka opcja, a nawet stosowny obrazek na którym kliknięciem "zdejmuje się" zworkę, flaszuje plikiem ESX....TAP i następnie ponownie klikając zabezpiecza układ. Później tylko reset i wszystko uruchamia się. W przypadku Fuse nie ma takiej opcji, choć flashowanie "podobno" przebiega pomyślnie być może zworka jest domyslnie zdjęta.
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.03.17, 11:05:37 »
Wydaje mi się, że problemem w przypadku Fuse jest brak możliwości zdjęcia zworki umożliwiającej przeflaszowanie DivIDE.

Nie wiem jaką masz wersję, ale u mnie jest "Peripherals -> Disk -> DivIDE write protect". Tyle, że to raczej nie to - flashowanie działa, bo po resecie zaraz po flashowaniu esxDOS się odpala i działa.

Większy problem to to, że przeflashowany EPROM nie jest nigdzie zapisywany (a w każdym razie ja nie znalazłem metody, żeby to zrobić) a jest na starcie w jakiś sposób inicjowany i mapowany. Po odpaleniu z wyłączonym write protectem emulator na oko inicjuje jakoś tę pamięć i wszystko jest OK. Po włączeniu write protecta już nie potrafi pamięci zainicjować i "idzie w kartofle".

Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.03.17, 11:51:29 »
Wydaje mi się, że problemem w przypadku Fuse jest brak możliwości zdjęcia zworki umożliwiającej przeflaszowanie DivIDE.

Nie wiem jaką masz wersję, ale u mnie jest "Peripherals -> Disk -> DivIDE write protect". Tyle, że to raczej nie to - flashowanie działa, bo po resecie zaraz po flashowaniu esxDOS się odpala i działa.

Większy problem to to, że przeflashowany EPROM nie jest nigdzie zapisywany (a w każdym razie ja nie znalazłem metody, żeby to zrobić) a jest na starcie w jakiś sposób inicjowany i mapowany. Po odpaleniu z wyłączonym write protectem emulator na oko inicjuje jakoś tę pamięć i wszystko jest OK. Po włączeniu write protecta już nie potrafi pamięci zainicjować i "idzie w kartofle".

Mam wersję 1.1.1.1 dla Mac-a. Oczywiście masz rację, tuman ze mnie, mam opcję "divIDE write protect" ale pomyliła mi się z czymś innym :)
Tak czy siak, działa to to (a raczej nie działa) na Fuse tak jak piszesz, czyli czarny screen. Co dziwne, przejrzałem zawartość Fuse i nie widzę romu esxdos.rom, może to ma znaczenie? W zxsp jest takowy w romach a nawet zapyta, gdy będzie brakowało go wśród romów, zdaje się, że kopiuje i zmienia nazwę pliku ESXDOS.BIN z pakietu z ESXDOS-em.
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.03.17, 11:58:48 »
Co dziwne, przejrzałem zawartość Fuse i nie widzę romu esxdos.rom, może to ma znaczenie?

Ja przejrzałem (przyznaję bez bicia - pobieżnie) źródła i w nich nie ma śladu, żeby do EPROMa było cokolwiek ładowane. Miałem wrażenie, że jest on zapisywany razem ze snapshotem, ale przeflashowanie, zrzucenie pamięci i restart z zapisanego snapshota nic nie zmieniają. Wygląda więc, że obsługa DivIDE jest w fuse po prostu niedokończona.

Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.03.17, 12:12:07 »
Wygląda więc, że obsługa DivIDE jest w fuse po prostu niedokończona.

Niestety, obawiam się, że nie działa to tak, jak powinno.
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ESXDOS pod eumulatorem - jak?
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.03.17, 13:54:48 »
Przejechałem się na rympał po źródłach i dodałem ładowanie ROMu ;)

Nie bawiłem się w analizę w związku z czym rozwiązanie nie specjalnie nadaje się do pokazywania, ale... W menu wyboru ROMów dodałem pozycję "DivIDE ROM". Po wybraniu odpowiedniego BINa dla DivIDE i odpaleniu fuse z ręki...

./fuse --divide --divide-masterfile ~/divide.hdf --divide-write-protect

...emulator się ładnie odpala, pokazuje się ekran startowy esxDOSa (oczywiście plik divide.hdf ma w środku wrzuconą stosowną zawartość), detektuje dysk, moduły itp. i wszystko ładnie działa.

Zupełnie nie rozumiem jak ten cały system konfiguracji itp. działa, ale jakby ktoś chciał spróbować kompilacji to patch (do fuse-1.1.1) w załączniku.