Autor Wątek: ZX Spectrum w sprzedaży  (Przeczytany 19314 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.12.02, 12:56:36 »
To nie to samo. Firma Polonijna co do zasady była przedstawicielstwem firmy zagranicznej. Przedsiębiorstwo zagraniczne (domyślam się, że formalnie chodzi o przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego) to dość klasyczne joint-venture z kapitałem zagranicznym. Te pierwsze zaczęły się pojawiać pod koniec lat 70., te drugie to wynalazek końca lat 80.

Choć oczywiście mogę się nie znać i to mogą być wszystko wynalazki tego samego rodzaju ;)


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.12.02, 14:34:31 »
Też się słabo znam na robieniu biznesu w tamtych czasach, we współczesnych niestety również :( ;)

Musiałbyś porozmawiać Ramos z kimś starszym, kto się tym zajmował w tamtych czasach, np. z Kulczykiem albo Solorzem, bo oni też zaczynali od firmy polonijnej.  :D

Ogólnie było tak że w socjalistycznym państwie, zakłady pracy miały być państwowe. Pewien wyjątek robiono dla drobnych rzemieślników typu fryzjer, zegarmistrz czy warsztat samochodowy. Pewnie też różne nagrywające kasety "Computer Studio" w różnych domach towarowych działały właśnie na zasadzie takiego punktu usługowego. A może działały zupełnie na czarno? Nie wiem.

Natomiast sprowadzanie komputerów z zagranicy za dewizy to grubsza sprawa. Tutaj zwyczajny obywatel nie mógł sobie tak po prostu pójść i założyć firmę. Sporym utrudnieniem było też że istniały dwa kursy dolara - oficjalny, mocno zaniżony i wzięty z kosmosu oraz prawdziwy, czarnorynkowy. Cinkciarze dlatego istnieli, bo w oficjalnych bankach wymieniano dolary i owszem, ale po państwowym kursie :)

W tej pogmatwanej rzeczywistości powstało w prawie coś takiego właśnie jak firma polonijna. z tego co rozumiem mógł ją założyć cudzoziemiec polskiego pochodzenia, ale nie rodowity Anglik czy Niemiec ani też Polak z  kraju. Czemu tak, można się zastanawiać.

Czasem więc polonus-cudzoziemiec był figurantem potrzebnym do założenia firmy, bo prawdziwy szef był tutaj na miejscu.

Działania takich firm były utrudnione bo państwo patrzyło podejrzliwie na "prywaciarza" przysyłało mu kontrole itp. ale sprowadzać komputerów zupełnie na czarno, bez firmy i faktur się nie dało więc firmy polonijne były często jedyną ówczesną możliwością.

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.12.02, 15:19:40 »
Już rozmawiałem z kilkoma osobami w tej sprawie i wyjaśniły mi sprawę. Przedsiębiorstwa Zagraniczne czy Polonijne to w sumie to samo. W 1976 władza PRL chciała pozyskać dolary do kraju i wymyśliła, że można zakładać w naszym kraju przedstawicielstwa zachodnich koncernów. Jednak pomysł ten nie wypalił, bo za dużo było kłopotów z tym, aby coś takiego założyć i nie opłacalne.
A tu cytat z wikipedi: Obywatele PRL mogli w tym okresie zakładać jedynie tzw. zakłady rzemieślnicze, których skala dochodu i maksymalne liczba zatrudnionych były ściśle ograniczone. Aby obejść to ograniczenie, wielu drobnych przedsiębiorców, obywateli PRL zaczęło namawiać swoich znajomych lub rodziny przebywające za granicą do tworzenia tam pół-fikcyjnych przedsiębiorstw, które następnie zakładały w Polsce swoje "przedstawicielstwa". Wtedy właśnie dla tego rodzaju działalności ukuto nazwę "firma polonijno-zagraniczna".

Pod koniec 1979 roku władza zezwoliła na tworzenie w wybranych branżach już nie "przedstawicielstw" lecz po prostu przedsiębiorstw z udziałem zagranicznego kapitału i jednocześnie uprościła sposób ich tworzenia.

Kilka takich firm sprowadzało do polski różne Spectrumu, sprzedając je najpierw firmom państwowym. Jednak sprzedaż była prowadzona za złotówki. Dla przeciętnego Kowalskiego taki komputer był bardzo drogą zabawką.

@Tewenin: dobrą masz pamięć :)
Co do firmy P.Z. Alpina z Zielonej Góry to rzeczywiście sprowadzała komputery Spectrum, ale zwały się one Delta. DELTA - klon ZX Spectrum+. Po bankructwie Sinclair Research Ltd. wiele niesprzedanych egzemplarzy komputera Sinclair ZX Spectrum+ trafiło do byłej Jugosławii. Po usunięciu oryginalnych oznaczeń (m.in. oryginalny napis "Sinclair ZX Spectrum+" zaklejono kawałkiem plastiku z naklejką z napisem "Delta") komputer był sprzedawany i eksportowany z Jugosławii do innych krajów Europy Wschodniej. Część tych komputerów trafiła również do Polski, sprowadzona przez firmę P.Z. Alpina Zielona Góra.

To teraz mam już w dużym skrócie rozpracowaną drogę komputerów do Polski, kawał historii. Zabieram się za jej opisanie.
« Ostatnia zmiana: 2011.12.02, 15:28:14 wysłana przez Ramos »
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #18 dnia: 2011.12.02, 16:51:33 »
Coś mi się kojarzy, że te Delty były hiszpańskie. Wiem, że Will jednego takiego miał i widniały tam na klawiaturze chyba te ichnie znaki.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #19 dnia: 2011.12.02, 16:58:29 »
Może tam były też sprzedawane i specjalnie na ten rynek stworzono klawiaturę.

Czy ktoś z was słyszał, aby w 1983 roku można było legalnie gdzieś w kupić komputer?
Na pewno w okresie stanu wojennego Spectruma  mogła zdobyć garstka wtajemniczonych i to różnymi
pokrętnymi kanałami typu import przez kuzyna z Wielkiej Brytanii (i
tak praktycznie niemożliwy z uwagi na stan wojenny - wtedy były problemy, żeby kupić maszynę do pisania, a co dopiero komputer). Chce ustalić kiedy dokładnie Kowalski mógł kupić legalnie ten komputer?
« Ostatnia zmiana: 2011.12.02, 23:37:22 wysłana przez Ramos »
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Josh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    wawa
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.01.08, 14:30:11 »
Nie jestem pewien ktory to byl dokladnie rok ale bardzo mozliwe ze 83 choc 1984 tez wchodzi w gre. W Warszawie jedynym znanym mi miejscem gdzie mozna bylo wtedy kupic zx spectrum ,nie tylko legalnie ale w ogole byl Pewex w Intraco na ul Stawki.Pamietam jak jezdzilismy tam z kolega ogladac go :D.Pamietam nawet gre w jaka gral sprzedawca ,byl to Pitman 7 .Potem jezdzilo sie tez na Perski nad wisle gdzie w tamtych latach sprzedawano spectrumy po ok 100 k zl.Ogladanie przez szybe  ;D zakonczylem kiedy zapisalem sie do klubu komputerowego w Palacu kultury gdzie pamietam ,ze jeden z instruktorow mial zx w nietypowej obudowie czym mocno imponowal :o Nie zapomne jak bylismy odpowiedzialni za jakas impreze typu komputer dla ludu ;D w jednej z sal palacu.Drukowalismy na jakiejs mega archaicznej drukarce bilety,i przyznam,ze kazdy wziol sobie kilka w nie calkiem legalnym celu ;D Komputery na impreze dostarczyl wlasnie Polbrit,czym zreszta narazil sie na straty bo jakas czarna owca zawinela zx 16k z czego byla mala afera z wzywaniem rodzicow itp :)

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.01.08, 16:11:44 »
Pewex czy Baltona to chyba w tamtym okresie jedyni legalne sklepy co sprzedawały te komputery. Ciekawe czy oferowali gwarancję na ten komputer i jakiś serwis :)

- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.01.24, 17:52:22 »
Pewex w Intraco na ul Stawki.

To chyba była Baltona, w środku. Pewex w Intraco był od ulicy, i ZTCP chyba przed Atari nic nie było.
« Ostatnia zmiana: 2012.01.24, 17:55:03 wysłana przez rafamiga »
--
rafamiga

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.01.24, 20:25:08 »
Baltona sprzedawała Timexy. Była jedna na Żurawiej, tam po raz pierwszy widziałem Timex Terminal 3000.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Josh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    wawa
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.01.25, 02:43:56 »
Mozliwe,ze Baltona,bo faktycznie Pewex byl od ulicy a my z kolega wchodzilismy centralnie do budynku.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.02.15, 07:50:56 »
Jako ciekawostkę powiem, że kupiłem gdzieś ok. roku 90 w BOMiSie fabrycznie nowe obudowy ZX Spectrum z folią klawiatury. Wszystko oryginalne. Gumiaki.
To faktycznie bardzo ciekawa informacja - gumiaki i na dodatek nowki :o. A pamietasz moze jeszcze, w ktorym konkretnie BOMiSie to bylo?
pozdrawiam
DDX

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.02.15, 10:48:03 »
Właśnie na warsztacie mam takiego Spectrum + z zaklejonym logo przez kawałek plastiku. Tęcza na dole też usunięta
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.02.15, 20:17:07 »
To faktycznie bardzo ciekawa informacja - gumiaki i na dodatek nowki :o. A pamietasz moze jeszcze, w ktorym konkretnie BOMiSie to bylo?

Jasne :). Warszawa, ul. Szpitalna 8... Czasem rzucili tam rarytasy. Pamiętam, jak w latach 80-tych zanabyłem układy C400 produkcji CEMI. Kto zgadnie, co to było, ma piwo u mnie. :)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.02.15, 20:35:41 »
To faktycznie bardzo ciekawa informacja - gumiaki i na dodatek nowki :o. A pamietasz moze jeszcze, w ktorym konkretnie BOMiSie to bylo?

Jasne :). Warszawa, ul. Szpitalna 8... Czasem rzucili tam rarytasy. Pamiętam, jak w latach 80-tych zanabyłem układy C400 produkcji CEMI. Kto zgadnie, co to było, ma piwo u mnie. :)

Nie o piwo mi chodzi, ale Cemi wypuszczało różne wynalazki tzn chodzi o oznaczenia odpadowych elementów ... swego czasu pracując w TP, za dobrych czasów miałem dostęp do wielu różności ... i tylko po obudowie czasami szło się domyślić
cóż to takiego jest :-) np L497 lub L97 bo też takie były ... nie które nowe a nie działały ....  to były popularne dziś już prawie nie osiągalne UL1497 (dla nie wtajemniczonych wzmaczniacz w popularnym magnetofonie do ZX-a MK-232 popularnie zwany Grundig) tak samo dotyczy pewnie ów magicznych 4 brameczek C400 czyli po prostu UC7400  czy też UCY7400 lepsza seria ...a ja pracując tam gdzie pracowałem miałem dostęp do serii z cyferką 6 na początku :-) seria tzw wojskowa :-) UCY6400 dokładniej chodziło o szerszy zakres temperatur pracy układu ...
« Ostatnia zmiana: 2012.02.15, 20:40:19 wysłana przez bhpjean »
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX Spectrum w sprzedaży
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.02.16, 04:52:34 »
Jasne :). Warszawa, ul. Szpitalna 8...
Aaa, pamietam, pamietam :). Z reszta chyba nadal jest wtym samym miejscu sklep z branzy elektronicznej, przyjnamniej kilka lat temu jeszcze byl.

Czasem rzucili tam rarytasy.
Tez tam widywalem rozne rarytasy, ale jakos gumiakow, ani nawet samych ich obudow nie mialem okazji trafic.

tak samo dotyczy pewnie ów magicznych 4 brameczek C400 czyli po prostu UC7400  czy też UCY7400 lepsza seria ...a ja pracując tam gdzie pracowałem miałem dostęp do serii z cyferką 6 na początku :-) seria tzw wojskowa :-) UCY6400 dokładniej chodziło o szerszy zakres temperatur pracy układu ...
Z tym C400 sie nigdy nie spotkalem, ani raczej nie domyslilbym sie jaki uklad sie pod tym oznaczniem kryje. Z takich odrzutowych UCY7400 to sie spotkalem ze wspomnianymi UC7400. A jesli chodzi o wojskowa odmiane UCY7400, to nie spotkalem sie z UCY6400, za to spotkalem sie z UCA6400. Z reszta do dzis gdzies powinienem miec zarowno UCY7400 jak i UC7400 oraz UCA6400, ale tylko niewielkie ilosci, bo w czasach Spectrum duzo bardziej zalezalo na serii LS niz na standardowej.
pozdrawiam
DDX