Autor Wątek: Parę fotek z przeszłości...  (Przeczytany 21787 razy)

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.11.20, 19:04:05 »
Ja słyszałem, że giełda na Grzybowskiej powstała na przekór giełdzie w Stodole.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.11.20, 19:48:34 »
A chodzi o giełdę w Stodole czy pod Stodołą?

Bo giełda pod Stodołą w soboty i niedziele jest do dzisiaj, dumnie się nazywa - Centralna Giełda Komputerowa, choć klimat już oczywiście nie ten.

Z tego co pamiętam jest to nic innego jak przeniesiona giełda z Grzybowskiej, która została zlikwidowana gdzieś koło 1998 roku, gdy zaczęto tam budować biurowce i chyba pływalnię.

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.11.20, 19:53:59 »
A chodzi o giełdę w Stodole czy pod Stodołą?

Mnie chodzi o giełdę w Stodole. Podobna ta giełda była pierwsza w Polsce.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #18 dnia: 2011.11.20, 21:01:42 »
Mi bliżej było do giełdy we Wrocławiu na stołówce Polibudy. Bywałem tam, (jako, że sporo bliżej), 4-5 razy w roku. Tam też spotkałem Will'a, który miał swoje stoisko (wtedy były już chyba tylko 2 na ZX).
Pamiętam raz, przy okazji drugiego numeru ZX Landu, że przyjechałem do niego dzień wcześniej, aby dokończyć jego składanie, bo następnego dnia miałem jechać do Wa-wy na Grzybowską właśnie w celu rozprowadzenia. Całą noc siedzieliśmy, bo Will assembler znał jak znał, ale ja to ni w ząb :)
Warszawę i Grzybowską odwiedzałem raczej tylko przy okazji podróży do STAVI (a jako, że naprawiali mi FDD3000 chyba z rok), to średnio co miesiąc-dwa tam byłem i wracałem jedynie z kasetami z nowymi grami. Były to już czasy schyłku ZX i ciężko było cokolwiek spectrumowego namierzyć. Fortuny nie wydałem, bo z racji rodziny kolejarza, przejazdy pociągami miałem za darmo - i całe szczęście, bo bym "przejeździł" ze 3 takie FDD'ki :D
Dżizaz... jak sobie dzisiaj pomyślę, że jechałem całą noc, będąc tam na około 7 rano, połaziłem 2 godzinki po giełdzie, potem do STAVI i około 15 był pociąg powrotny... Że mi się chciało?! :D
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #19 dnia: 2011.11.20, 21:40:50 »
Przeszperałem nieco swoje archiwum i wydobyłem nieco fotek :) Co prawda nie dotyczą giełdy, ale temat chyba jest ogólno-zdjęciowy :)
Opisówka do fotek (od lewej):
1. Kriss, Scalman, Maniu, Malyrules (baaardzo dawno)
2. Scalman, Pyza, Kriss, Maniu (baaardzo dawno)
3. Wycieczka po Karkonoszach przy okazji meetingu u Scalmana (nie wszyscy byli na tej wycieczce):
Na śnieżce: brat Scalmana, Agent-X, Jordan, Pyza, Kriss, Scalman, Maniu, na dole Omega
4. Pod Strzechą Akademicką: Omega, Jordan, Maniu, Scalman, Kriss, Agent-X, brat Scalmana
5. Ognisko: Kriss, Malyrules, Omega, Jordan, Maniu
6. opisy w sumie są :)
7. Fotka od znajomych zza wschodniej granicy. Dream Makers: nieznany, IMP, Baca, nieznany.

Mam gdzieś jeszcze w albumie, ale muszę poskanować.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

mooh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #20 dnia: 2011.11.20, 22:07:47 »
xxx-imp-baca-xxx.jpg: od lewej - Magic Soft/Extreme (Viktor Moscalev), po prawej - Kano/Russian Prestige (Andrei Isaev). Enlight'96 pamiętam, jak
« Ostatnia zmiana: 2011.11.20, 22:50:14 wysłana przez mooh »

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #21 dnia: 2011.11.20, 23:05:32 »
A może ktoś pamięta w którym roku giełda się podzieliła na dwie. Wiem, że główny pomysłodawca i założyciel giełdy został wyrolowany z interesu i kto inny przejął prowadzenie. Podpisano umowy z dwoma firmami. Jak wiecie coś więcej napiszcie.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #22 dnia: 2011.11.22, 20:41:12 »
Mnie chodzi o giełdę w Stodole. Podobna ta giełda była pierwsza w Polsce.

Hmmmm... mnie interesuje z racji miejsca zycia - Kraków, czy ktos ma foty i jakieś większe informacje kto, kiedy i w jakich okolicznościach przyrody rozpoczął giełdę w "Karliku"?
W sumie tylko ta giełda była giełdą, bo późniejsza lokalizacja w "El-Budzie", to już była tłuczka i mordownia.
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #23 dnia: 2011.11.22, 20:49:14 »
Faust:

> Hmmmm... mnie interesuje z racji miejsca zycia - Kraków
-------------------
No co Ty, jesteś z Krakowa? Może się kiedyś napijemy przy Spectrumie (bez polewania sprzętu piwem)?


> czy ktos ma foty i jakieś większe informacje kto, kiedy i w jakich okolicznościach przyrody rozpoczął giełdę w "Karliku"?
W sumie tylko ta giełda była giełdą, bo późniejsza lokalizacja w "El-Budzie", to już była tłuczka i mordownia.
---------------------
Nooo, ja to bym nie przesadzał.
Nasze czasy to była giełda pod Elbudem.
Na gdziełdzie pojawialiśmy się z Mr Hangmanem i moim bratem głównie. Obchodziliśmy zawsze wszystkie stoiska, a zwłaszcza rzecz jasna - Dziadka i Rykierta. Btw, nie wiem, czy wiesz, że ponoć obaj już niestety nie żyją. :( Szkoda, bo to głównie te osoby rozprowadzały spectrumowe dzieła demoscenowe (i gry/użytki) w Krakowie.
Pamiętam, jak mieli taki transparencik "AMIGA SOUND", gdy zaczęli sprzedawać programy na gumioka z AY. :) :) :) :) :) :)

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #24 dnia: 2011.11.23, 13:41:01 »
Czym różniła się giełda w Sodole od giełdy na Grzybowskiej? Chyba giełda w "Sodole" powstała dużo wcześniej  niż tam Grzybowskiej? Czyli giełda z Grzybowskiej nie może sobie rościć prawa, że powstała jako pierwsza :)

ZTCP giełda w Stodole przejęła Grzybowską, gdy sp. na Grzybowskiej przestała ją urządzać. Chodzi o software, bo bazarek sprzętowo-materiałowy, przy Grzybowskiej, działał dalej. Nie wiem, czy w Stodole istniała giełda wcześniej, czy równolegle z Grzybowską, ale na początku lat 90-tych już "chodziło się" do Stodoły.

Już Ci pisałem prywatnie, zerknę do sterty Bajtków, w których były notowania -- to da się prześledzić. Chyba w pierwszych czterech "małych" Bajtkach były już cenniki z Grzybowskiej, można więc przyjąć, że działała od 1995 roku -- ale to jeszcze do sprawdzenia [w nich też sprawdzę].
--
rafamiga

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #25 dnia: 2011.11.23, 18:20:34 »
Gielda na Grzybowskiej byla zdecydowanie pierwsza, potem dopiero w Stodole.
Teraz jest za Stodolą :-)
Ale na Grzybowskiej to dzialala gdzies od 1986, mniej wiecej jak powstal RADIOKOMPUTER.

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #26 dnia: 2011.11.23, 19:40:54 »
Nie wiem na ile mam dobre wiadomości, ale giełda Grzybowskiej powstała w kwietniu 1985, wcześniej niż zaczęto wydawać Bajtka. Umiałby to ktoś sprawdzić?
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #27 dnia: 2011.11.23, 22:50:10 »
Bylo tak jak tu:
http://www.polskaprasa.republika.pl/tytuly/bajtek.html
Ale w szkole chyba wiedza najlepiej  ;)

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #28 dnia: 2011.11.24, 14:04:01 »
No co Ty, jesteś z Krakowa? Może się kiedyś napijemy przy Spectrumie (bez polewania sprzętu piwem)?

Pewnie, to dobry pomysl... w sumie na ostatnim RetroParty w MDK Solway'u Pin zapraszal do siebie, wiec kiedys trzeba sie umowic. Musze tylko wynegocjowac zwolnienie do malzonki w celach konsumpcyjnych:P

Nooo, ja to bym nie przesadzał.
Nasze czasy to była giełda pod Elbudem.
Na gdziełdzie pojawialiśmy się z Mr Hangmanem i moim bratem głównie. Obchodziliśmy zawsze wszystkie stoiska, a zwłaszcza rzecz jasna - Dziadka i Rykierta. Btw, nie wiem, czy wiesz, że ponoć obaj już niestety nie żyją. :( Szkoda, bo to głównie te osoby rozprowadzały spectrumowe dzieła demoscenowe (i gry/użytki) w Krakowie.
Pamiętam, jak mieli taki transparencik "AMIGA SOUND", gdy zaczęli sprzedawać programy na gumioka z AY. :) :) :) :) :) :)

Ja jakoś bardziej lewitowałem w czasach Karlika, pod Elbudem to już siedziałem przed C64 a poźniej Amigą, ale Dziadka kojarze (BTW Czy on przypadkiem nie sprzedawał gier na STILONKACH?)
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Parę fotek z przeszłości...
« Odpowiedź #29 dnia: 2011.11.24, 21:34:42 »
faust:

> Pewnie, to dobry pomysl... w sumie na ostatnim RetroParty w MDK Solway'u Pin zapraszal do siebie, wiec kiedys trzeba sie umowic. Musze tylko wynegocjowac zwolnienie do malzonki w celach konsumpcyjnych:P
---------------
Kurczę, ja tam byłem tylko godzinę chyba, jakoś nie pamiętam tego spotkania.
Aaa, to częste.


> Ja jakoś bardziej lewitowałem w czasach Karlika, pod Elbudem to już siedziałem przed C64 a poźniej Amigą, ale Dziadka kojarze (BTW Czy on przypadkiem nie sprzedawał gier na STILONKACH?)
---------------------------
A nawet na gorszych. :) Mam co do jednej te kasety do dzisiaj, wraz z okładkami, jakie robili na...
ZX-Printerze!!!!!!!!! :) :)