Autor Wątek: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.  (Przeczytany 9811 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Trafiło do mnie ok 200 dyskietek 3`5 cala z mieszaną zawartością. Dyskietki były przechowywane w magazynie przez około 10 lat. Stały na półce w plastikowym opakowaniu. Niestety, magazyn był nie ogrzewany i przeszedł co najmniej jeden remont.
Ogólnie stan dyskietek wizualnie, nie jest zły, lecz niestety, "czuć" je wilgocią i piwnicą.

Próbowałem odczytać kilka, nawet się coś niecoś udało, ale wykończyłem już trzy flopy 1,44 3`5 cala.

Czy ktoś ma jakiś pomysł, żeby ograniczyć zużycie flopp-ów :) a odzyskać dane ?.

Na razie, nie ruszam ich, wietrzą się w klimatyzowanym pomieszczeniu serwerowni.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.12.14, 18:12:14 »
To niech się wietrzą, ale ja im świetlanej przyszłości nie wróżę.
W razie czego na Allergiku są tanie flopy :D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.12.14, 18:47:05 »
Niestety ale raczej nic z tych dyskietek nie będzie  :(
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.12.14, 19:19:26 »
Obejrzyj nosnik przez okienko - ja juz kilka umylem i odratowalem. Mozesz obejrzec powierzchnie pod mikroskopem. Niestety dyskietki HD sa malo trwale - zle przechowywane to dla nich smierc. Floppy zreszta tez nie lepsze - na allegro moze i duzo, ale ile w stanie sprawnym ? Mechanika musi sie krecic i basta.

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.12.14, 19:56:16 »
Mozna jeszcze kupic nowki markowe ponizej 20 zl.
Kupilem takich 5 /sony/ i wszystkie dzialaja pieknie.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.12.14, 21:51:06 »
Obejrzyj nosnik przez okienko - ja juz kilka umylem i odratowalem. Mozesz obejrzec powierzchnie pod mikroskopem. Niestety dyskietki HD sa malo trwale - zle przechowywane to dla nich smierc. Floppy zreszta tez nie lepsze - na allegro moze i duzo, ale ile w stanie sprawnym ? Mechanika musi sie krecic i basta.

W czym myłeś, że tak spytam ?.
W sumie, mogę spróbować, kilka flopp-ów jeszcze mam w zapasie :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.12.14, 22:41:18 »
Plyn do optyki, jak nie bierze to i tak jade czystym spirytem - co mam do stracenia :-)
Warto probowac odczytac w kilku roznych stacjach - ja czytam pod DOSem.

Cytuj
Mozna jeszcze kupic nowki markowe ponizej 20 zl.

Owszem-mozna, ja kupowalem uzywane NECi po 5zl i tez dzialaja, ale czesc niby-nowych, to wymontowane z PC albo lezaki, ktore maja ledwo dzialajace mechanizmy. Padaja szybciej niz stare 30-letnie stacje.



MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.12.17, 02:35:46 »
Żeby napęd pociągnął dłużej, należy odczytywać bardzo mało, po czym czyścić głowicę. W innym razie wyszlifowany "pierścionek" murowany. Chodzi o to, że nalot na krążku (?grzyb jakiś? - ma cechy wirusa sprzętowego i można go czasami nanieść na inną dyskietkę!) jest zbierany przez głowicę, i jak jest jego na głowicy za dużo, to zaczyna się szlifowanie. Głowicę należy czyścić porządnie, ja stosowałem płyn do szyb i patyczki kosmetyczne zgięte pod kątem prostym (czyściłem na otwartej stacji od góry). Jeżeli tą operację przeprowadzi się szybko, to będzie się dało coś odczytać.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.12.17, 16:23:03 »
No tak jakbyś widział moje dyskietki po odczycie, "pierścionki' były :) . Spróbuję Twojej metody, dyskietki już powinny się trochę "przewietrzyć" w serwerowni. Zaopatrzyłem się w alkohol izopropylowy, to sprawdzę jak da radę po czyszczeniu. Ale coś mi się wydaje, że przewidywania Paer-a będą słuszne.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.12.17, 16:28:02 »
Przydałoby się jakieś fotostory, jak czyścić głowicę napędu 3" i przy okazji sprawdzać/wymieniać gąbkę dociskową.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.12.17, 16:45:10 »
No kurczę, już trochę za późno, bo swój napęd 3'' po wyczyszczeniu wstawiłem do obudowy FDD 3000. Zamiast docisku który lekko "skamieniał" dałem kółeczko z irchy, wycięte dziurkaczem do papieru i przyklejone klejem typu "Budapren". Filozofii przy tym nie ma, odginasz plastik docisku do góry (jest na sprężynce), wydrapujesz stary docisk (lub pozostałości po nim), wycinasz dziurkaczem kółeczko z np. irchy i przyklejasz klejem. Czyszczenie głowicy w napędzie 3'' HITACHI HFD305SXA (taki ma w FDD 3000) jest też proste. Patyczek z wacikiem np. taki co się nazywa fachowo "pałeczka higieniczna", spirytus lub najlepiej - izopropanol i czyścisz. To trochę tak, jak czyścić głowicę w magnetofonie.

Przy okazji, przesmarowałem mechanizm "wyrzutu" dyskietki smarem teflonowym do rowerów. Teraz dyskietki wyskakują jak z procy :)

Po tych czynnościach flopp podłączyłem do zabytkowego PC, dyskietki sformatowałem pod DOS-em na 160k (jednostronnie), po czym wstawiłem napęd do FDD 3000, sformatowałem dyskietki ponownie, już na format TOS-u i jest o.k. Tylko jedna nie dała się sformatować, zaś na drugiej mam kilka BAD-Sector-ów.

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.12.17, 21:04:11 »
Proponuję rozebrać dyskietki. Wyściółka też może być w kwiatki po zawilgoceniu i brudzić nośnik.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.12.17, 21:36:59 »
Tak właśnie będę robił. Rozłożyłem jedną nową dyskietkę i wyciągnąłem nośnik. W to miejsce będę wstawiał nośniki wyciągane z dyskietek zawilgoconych, wcześniej przetartych alkoholem izopropylowym. Mam już specjalne ściereczki używane przy operacjach do odsączania nośnika.

Zobaczymy, co z tego wyjdzie ?.   
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.12.18, 01:08:05 »
Jeżeli to ten sam efekt, co ja miałem na 5.25", to nie stosowałbym już tych dyskietek ponownie. Otóż eksperymentalnie wyjąłem z koperty krążek, po czym wyczyściłem z nalotu, podobnie kopertę. Odczytał się nawet nieźle. Sformatował się nawet nieźle, tam drobne "grzdyle" pod koniec. Po dwóch miesiącach nalot... wrócił, o czym poinformowała akustycznie stacja (5.25" gdy mają nalot na głowicy to podzwaniają osłoną). To chyba się jakoś namnaża chemicznie.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Odzysk danych z zawilgoconych dyskietek, jak i czym ?.
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.12.18, 22:45:45 »
Mnie chodzi tylko o odzyskanie jak najwięcej danych z tych dyskietek. Potem pójdą na złom.

Hmm, ciekawe z tym nalotem, jakieś krzemowe mikroby :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma