Autor Wątek: CopyCopy jak używać  (Przeczytany 17798 razy)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.12.03, 18:50:55 »
No cóż, pobawić się w teorie i rozwiązania hardcore-owe można, bo to oldskul i takie tam, jednak jeżeli chodziło by mi tylko o przekopiowanie programu (bez większych zabezpieczeń), to po co się mordować? Używam CompressCopy i mnie takie sprawy nie dotyczą.
Porównałbym to do orania pola... Można ciągle łazić z pługiem za koniem, tylko po co jak se można w klimatyzowanym traktorze zrobić to szybciej.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.12.17, 18:21:38 »
Ok. Ale to nadal nie zmienia faktu, że nie dostajesz kopii co do bitu - te 27 bajtów cały czas musi tam gdzieś siedzieć. Czyli zasadniczo jeśli nie da się ze 100% pewnością znaleźć miejsca na ten kawałek procedury istnieje prawdopodobieństwo, że wstrzelimy się w coś, co jest jednak istotne dla kopiowanego programu albo pominiemy coś, co jest dla niego istotne. A jak program będzie wredny to może się przejechać przez pamięć zaraz po starcie i policzyć sumę kontrolną ;

Prawda 100-procentowej kopii na 48k nie zrobisz, ale bardzo rzadko zdarza się, że różnica w zawartości jednej linijki ekranu popsuje program, zatem można przyjąć, że program da się skopiować nawet ze "skazą".
--
rafamiga

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.12.19, 08:17:06 »
A co do tego to ja nie mam zastrzeżeń ;)

Chodzi mi po prostu o to, że jakby się programista zaparł, to jest w stanie przygotować program na taśmie - używając standardowego loadera z ROMu - w taki sposób, żeby się go nie dało w żaden programowy sposób skopiować.

Takie tam dywagacje i przemyślenia, czy sam byłbym w stanie coś takiego zrobić ;)

I oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że kopier na 128k czy taki robiący kompresję w locie (choć tu akurat też można by mu nabruździć jakby się przyjrzeć używanemu algorytmowi ;)) sobie z tym poradzi :)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.02.10, 16:54:53 »
To są wszystko późniejsze wynalazki. Copy Copy to jest matka wszystkich kopierów ;)

Dokładnie, a poza tym Copy Copy było niezastąpione przy cięciu plików na kawałki, wpisywaniu POKE'ów itp.
COPY COPY byl chyba najlepszym programem kopiujacym w momencie jego powstania - 1984 (przynajmniej wsrod tych popularych w PL) i jeszcze jakis czas potem. Jednak sens jego uzywania jako kopiera w zasadzie skonczyl sie wraz z pojawieniem sie programow kopiujacych, ktore kompresowaly/pakowaly dane w locie (poczatek ok. 1986). Po prostu w tym czasie prawe kazdy w miare swiezy program (przynajmniej gry) trzeba bylo w COPY COPY kopiowac na kilka razy, natomiast w tych kompresujacych czesto udawalo sie to na jeden raz*. Natomiast do innych celow niz samo kopiowanie, w tym przede wszystkim do dzielenia blokow (wgranie n pierwszych czy n koncowych bajtow), wstawiania POKE'ow itp. "zadan specjalnych", COPY COPY pozostal wielki :). No przynajmniej dopoki nie dysponowalo sie jakas nowoczesniejsza pamiecia masowa niz tasma, ze juz nie wspomne o emulatorach na PC.

* Hehe, pamietam wielkie oczy niektorych, ktorym sie w pale nie miescilo, jakim cudem mozna wgrac do pamieci Spectruma dluzsze "pliki" niz calkowita pojemnosc jego pamieci (tym bardziej, ze nawet nie cala pamiec ekranu byla wykorzystana na potrzeby gromadzenia danych).
pozdrawiam
DDX

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.02.11, 01:10:48 »
A opis mozliwosci, klawiszo- i komendologii progamu COPY COPY znajuje sie w pierwszym w ogole numerze Komputera (1/86) i mozna go znalezc np. TUTAJ . Co prawda Duddie juz wczesniej zacytowal z niego jakies 97% ;), ale jednak nie wszystko.
pozdrawiam
DDX

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.05.01, 22:44:45 »
Pamiętacie NEW FORMAT COPY ?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.05.02, 11:44:40 »
Pamiętamy :). Mam kilkanaście kopierów zarchiwizowanych do .TZX, podeślę niebawem do archiwum.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 766
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #22 dnia: 2014.08.15, 18:07:41 »
Szukam instrukcji używania programu Out Run Copy - nakładki TURBO do Copy Copy - Tadeusza Wilczka. Phonex w swoim artykule Mój KAPRAL - Pierwszy magnetofon Turbo w Polsce coś tam wspomina o tym programie ale chciałbym wiedzieć jak ustawić podwójną prędkość wczytywania za pomocą PAUSE. Na google znalazłem takie coś: Turboload routine - (USR 50041: PAUSE 1-9: LOAD "")
Podobno jest to instrukcja w pliku ftp://ftp.nvg.unit.no/pub/spectrum/docs/misc/oldspeclist.txt Niestety link nie działa i nie działa również żaden inny mirror FTP, nie mogę znaleźć w internecie tego pliku oldspeclist.txt. Jak ktoś ma ten plik to niech wrzuci.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #23 dnia: 2014.08.15, 22:52:19 »
Był taki program: TURBO (czy TURBO 2?) Wilczka - nakładka na COPY COPY. Out Run Copy to COPY COPY już z wbudowanym "TURBO", zmniejszoną liczbą bloków do załadowania i dołożoną muzyką z Out Run. Samego "TURBO" niestety nie mam.

Podwójną prędkość wczytywania ustawia się PAUSE 5 (można spróbować też PAUSE 6). Taka prędkość jest ustawiona przy starcie. PAUSE 0 to prawie standard (odrobinę szybciej), przełączenie na standardowe procedury LOAD/SAVE z ROM (czyli tak jak w zwykłym COPY COPY) osiąga się pisząc samo PAUSE bez cyfry.
"TURBO" Wilczka jest tu zmodyfikowane - po pierwsze jest szybki pilot, a po drugie wyłączona jest zmiana prędkości dla SAVE. Zapis dla każdego PAUSE n jest z podwójną prędkością.

Dodatkowe miejsce w kopierze (2K - środkowa tercja ekranu) zainspirowało też innych. Na bazie Out Run Copy powstały potem Tetris Copy i Pac-Man Copy różniące się tylko dodatkiem ;) Sam kopier jest ten sam.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 766
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #24 dnia: 2014.08.16, 01:05:24 »
Znalazłem w cache google -> Link, że ciąg Turboload routine - (USR 50041: PAUSE 1-9: LOAD "") dotyczy pliku TURBOLD      .ZIP   (.TAP)    1,712
Swoją drogą to co się stało z serwerem FTP NVG Planet Sinclair ???

P.S. Znalazłem w końcu ten program (nakładkę) TURBOLD.TAP. Jest to program maszynowy - blok typu bytes ładowany do adresu 50000 ale nie wiem jak mam go użyć w Copy Copy
« Ostatnia zmiana: 2014.08.16, 01:37:47 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CopyCopy jak używać
« Odpowiedź #25 dnia: 2014.08.16, 11:09:24 »
To nie jest ta nakładka do COPY COPY.
Tamta miała koło 500 bajtów jak pamiętam. Na pewno poniżej kilobajta

A tego TURBOLD używa się chyba tak jak instrukcja mówi ;) Tak na szybko w kodzie znalazłem odczyt dalszej części linii. Czyli trzeba napisać RANDOMIZE USR 50041: PAUSE 1-9: LOAD ""
Nawet wyświetla wybraną szybkość :)