Autor Wątek: FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM  (Przeczytany 1563 razy)

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM
« dnia: 2023.12.28, 10:22:46 »
Podczas naprawy stacji FDD3 (16KB) na układach EFGJ padła propozycja by jej rozszerzyć pamięć RAM do 64KB by móc używać też CP/M 2.2.
Konstrukcja płytki pamięci co prawda pozwala na jej rozszerzenie, gdyż trzeba zamontować brakujące 48KB pamięci DRAM w kościach o organizacji 16KB x 4, oraz wykorzystać istniejący układ bramkujący sygnały ~CAS.

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=7252.msg104442#msg104442

Można też pójść nieco inną drogą i wykorzystać łatwo dostępną i tanią pamięć statyczną 128KB x 8.
Taka płytka właśnie powstała. Trzeba ją zamontować zamiast oryginalnej płytki z układami DRAM 4416, ULA oraz 74LS32. Niestety nie wszystkie adresy są łatwo dostępne na istniejącym złączu, wobec czego 8 z nich trzeba doprowadzić z procesora. Adresy A14 i A15 są odtwarzane przez układ diodowy z sygnałów przełączania banków.

Płytka może być też ratunkiem dla stacji FDD3 w których uszkodzeniu uległ układ ULA - którego na chwilę obecną nie ma zamiennika.

W załącznikach znajdziecie schemat płytki, rysunek montażowy oraz pliki Gerber gdyby ktoś chciał sobie zlecić w "płytkarni".

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.12.28, 11:03:47 »
Ta ULA jest dość banalna, wykorzystywana w plecaczkach 16K do ZX81. Na upartego można byłoby ją zastąpić GALem. Tylko czy komuś się chce, skoro pamięci statyczne są powszechnie dostępne.

W każdym razie wykonałeś kawał dobrej roboty.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.12.30, 10:51:26 »
Ta ULA jest dość banalna, wykorzystywana w plecaczkach 16K do ZX81. Na upartego można byłoby ją zastąpić GALem.
IMHO zwykły GAL16V8 jako drop-replacement nie wystarczy. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że Z80 ma licznik odświeżania 7-bitowy. Ulka zaś najprawdopodobniej ma w sobie licznik 8 bitowy taktowany przez /RFSH - to zajmie nam wszystkie komórki OLMC, a my musimy jeszcze zaaplikować tam multipleksery, które będą przełączać między adresacją Z80 a adresacją licznika odświeżania. No i timingi /RAS i /CAS...
Prędzej widziałbym tam jakiś malutki CPLD.

ps. Szukałem schematu takiego mempacka opartego na ULA, ale nie znalazłem. Może masz?

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.12.30, 11:32:47 »
Ta ULA struje multiplekserem zewnętrznym (LS157) i tylko jeden ma w sobie. Przynajmniej tak jest w plecaku ZX81. Schemat podlinkuję wieczorem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.12.30, 13:50:54 »
Cytat: ArturM link=topic=7415.msg106438#msg106438
Ulka zaś najprawdopodobniej ma w sobie licznik 8 bitowy taktowany przez /RFSH - to zajmie nam wszystkie komórki OLMC

Z całą pewnością nie ma tam nic takiego :)
Po pierwsze, wytworzenie A7R (linii A7 na potrzeby odświeżania) kosztowałoby tylko jeden przerzutnik D (GAL-e mają je chyba dodane jako opcja na wszystkich wyjściach) strobowany /RFSH + A6=0. A tak naprawdę nawet tej logiki nie potrzeba, jeśli nie stosujemy 4464, tylko 4416. Te układy mają odświeżanie 7-bitowe,  jedynie trzeba je wszystkie uaktywniać w cyklu odświeżania. Kosztuje to raptem 3 bramki AND.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: FDD3 (na układach EFGJ) - Rozszerzenie pamięci RAM
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.12.30, 17:12:49 »
Schemat 16K RAM do ZX81 z ULA 1H054E zamieściłem w dziale ZX81: Plecak Sinclair 16K RAM do ZX81
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76