Autor Wątek: Co autor miał na myśli ?  (Przeczytany 5210 razy)

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Co autor miał na myśli ?
« dnia: 2012.11.09, 16:44:43 »
Nabyłem ZX81, ładnie zachowany, świadomie nabyłem go z niedziałającą klawiaturą. Cena 30zł, w tym zasilacz.
Rozebrałem żeby zobaczyć co z folią, a tu takie cuda:

Ma ktoś pomysł na tą radosną twórczość ?
C=

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.09, 19:12:33 »
Wygląda mi to na mocno partyzancką na przeróbkę na 8KB pamięci RAM.

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.09, 19:32:11 »
Jeśli tak, to jest opcja aby to przywrócić go do oryginału ? Mam zamiar używać go z Memopakiem 32k. No chyba, że nie będzie się to gryzło
C=

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.09, 20:01:13 »
Nie powinno się gryźć chyba. Memopak 32 działa w górnych 32 KB, a RAM wewnętrzny jest w dolnej połówce przestrzeni adresowej. Ale nie wiadomo, czy ten partyzancki dekoder adresów uwzględnia A15. Zrób POKE pod adres 32768 lub wyżej i potem PEEK. Jak dostaniesz wpisaną wcześniej wartość, to znaczy, że się pogryzie z Memopakiem ;-)
By to przywrócić do oryginału, trzeba by wywalić tę całą dodaną elektronikę i zamienić 6264 na 6116.
« Ostatnia zmiana: 2012.11.09, 20:07:24 wysłana przez trojacek »

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.09, 20:28:14 »
I tak chyba zrobię, najpierw jednak, muszę zdobyć klawiaturę ;)
C=

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.11.13, 09:08:29 »
A czy to odpala po podłączeniu pod tv , chodzi mi o obraz czy jest dobry(niezniekształcony i jasny) przy wpisywaniu znaków z klawiatury.
Wiem , że nie masz klawiatury ale wystarczy zwierać lewa i prawą część złącza  i zobaczyć jak wygląda treść obrazu.
W niektórych zx 81 padały ULA i obraz był ciemny , przy wpisywaniu znaki się zniekształcały i tracił synchronizację itp ,
wtedy czasami pomagały przeróbki z lm1881 chociaż nie zawsze , a ta przeróbka to chyba faktycznie 8 kb ram ale  widzę to pierwszy raz.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.11.13, 14:38:37 »
Klawiatura niebawem dojdzie od Duddiego, póki co obraz jest stabilny, jasny (aż za bardzo) kursor nie jest zniekształcony. Przeróbka jakoś specjalnie mi nie przeszkadza, chociaż przyznam, że wykonanie jest makabryczne. Jeśli nie zaszkodzi memopakowi to niech sobie jest.
Teraz pytanie - jak sprawdzić ile jest pamięci teraz a ile będzie po podpięciu memopaka?
C=

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.11.13, 18:44:31 »
Jak dobrze pamiętam to w ten sposób sprawdzisz ilość pamięci (max dostępny adres)

PRINT PEEK 16388+256*PEEK 16389
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.11.27, 15:43:49 »
Klawiatura wymieniona, sprzęt odpalił, na klawisze reaguje poprawnie, obraz jest OK. Po podłączeniu memopaka niestety są dwa pionowe czarne pasy na ekranie, więc albo memopak jest padnięty (pewności nie mam) albo ta przeróbka mu przeszkadza.
Mam kilka taśm z programami, ale na 16k, jedna kaseta jest chyba na 1k.
Wpisując LOAD "DEMO" i zatwierdzając na ekranie pojawiają się latające cienkie paski, włączając magnetofon, pojawiają się grubsze, coś tam się niby wczytuje, ale jak się kończy program na taśmie, to komputer wraca "do punktu wyjścia", czyli kursor K.
Żadnego efektu.


C=

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.11.27, 18:30:30 »
Masz tam 8KB pamięci. Nie wszystkie programy korzystają z całych 16KB.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: Co autor miał na myśli ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.11.27, 18:40:22 »
Jutro spróbuję wgrać pozostałe. Dziwi mnie tylko fakt, że zaraz po LOAD.... wyskakują te pasy, żadnego sygnału nie ma wtedy na wejściu. No chyba, że ten typ tak ma ;)

edit
Poszarpane pasy na ekranie to wynik działania ULA i tak ma być.  A te grubsze czarne podczas ładowania programu mogą być kontrolą poziomu głośności magnetofonu.

Martwi mnie natomiast reakcja na Memopak32, po podłączeniu na ekranie są dwa szerokie czarne pasy. Czy ktoś się spotkał z takim objawem ?
« Ostatnia zmiana: 2012.12.02, 14:55:18 wysłana przez klauz »
C=