Autor Wątek: Problemy z zasilaniem  (Przeczytany 14292 razy)

.misha.

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Miejsce pobytu:
    Polska
    • Retro ADHD
Problemy z zasilaniem
« dnia: 2016.10.12, 23:33:34 »
A co sądzicie, żeby w zasilaczach do od 48 do+2, gdzie jest tylko transformator, mostek prostowniczy i kondensator, dorzucać jakiś przetworniczek dc-dc na np. LM2596 i z tych tętniących ~12V robić 9V?

Czy to ma sens? Na chłopski rozum, 7805 w takim gumiaku będzie miał mniej napięcia do przerobienia na temperaturę?

Poza tym to jakieś dodatkowe zabezpieczenie?

Zaxon - co sądzisz?
JustSpeccy128, TC2144/AY/ZXVGS/FlashD0/rst/kempstonFix/2col.led, TC2048, ZX128k+2Gray, recreated i kilka innych | https://www.facebook.com/retroadhd

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.10.12, 23:51:27 »
Moim zdaniem nie ma co poprawiać, jeśli dobrze działa.
To Twoje 12V, zmierzone bez obciążenia, spada do 9..10V, gdy zasilacz podłączysz do komputera. Czyli wszystko jest OK, owszem, wydziela się sporo ciepła, co jest odczuwalne zwłaszcza w przypadku ciasnej obudowy gumiaka, no ale co z tego? Winter is coming... Trochę ciepełka się przyda :)
A jak komuś bardzo to przeszkadza, to wywala 7805 i w jego miejsce wstawia step-down, np. na LM2596.
Poza tym z tętnieniami 50 Hz (a tak naprawdę 100 Hz) bardzo łatwo poradzić sobie przy użyciu kondensatorów. Natomiast oscylacje wyłażące z chińskiej przetwornicy DC-DC za dolara to już dość skomplikowany temat, a przekładający się dość paskudnie na czystość generowanego obrazu. Można oczywiście zainwestować w Traco.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.10.13, 09:08:25 »
Coś w tym jest trojacku ,zrobiłem sobie kiedyś taki zastępczy zasilacz do plus 3 ,z jakiegoś nieznanego małego zasilacza do pc(160W).
I po podłączeniu stwierdziłem że działa ale obraz na nim to porażka ,mrówki ,paski ,fale itp. wszystko co możliwe to sieje na ekran.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.10.13, 09:18:02 »
No w tych zasilaczach przetworki chodzą na wyższych częstotliwościach i pewnie  już był trochę używany ,  kondensatory się "podjechały" i dodatkowo jest słabo dociążony spectrusiem i  taki efekt końcowy wychodził. >:(
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.10.13, 10:23:46 »
Ja swojego pierwszego ZX dostałem bez zasilacza (1985).
Zrobiłem więc zasilacz stabilizowany 8,5v (dioda zenera, 2n3055 bo taki akurat miałem),
komputerek pracował przez 10 lat bez jakiejkolwiek awarii.

Zasilacz niestabilizowany, przy każdym podłączeniu do ZX, powoduje przez ułamek sekundy prąd
udarowy, aż ustalą się warunki pracy.
Co na pewno nie jest korzystne dla elektroniki ZX, a zdaje się że nie wszystkie układy są odseparowane
5v stabilizatorem.
Stąd pewnie częste przypadki uszkodzeń przetwornicy w ZX a w konsekwencji pamięci.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.10.13, 10:29:17 »
A jak jest zasilaczami PC ? W sumie teraz na plytach to i tak jest pelno regulatorow, ale chyba jednak skoki na liniach z zasilacza powinny byc minimalne.
Moze to jest dobre zabezpieczenie dla ZXow/Amiga itp.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.10.13, 11:25:14 »
Ogólnie, to należało by rozgraniczyć źródła zasilania (zasilacze) na transformatorowe i impulsowe. Zarówno jeden jak i drugi mają swoje wady i zalety.
Choć ja uważam, że do starych sprzętów - nie tylko komputerów ale i np. sprzętu audio z lat 70/80-tych należy stosować rozwiązania z tamtych czasów, oczywiście odpowiednio zmodyfikowane w zakresie zabezpieczenia i doboru elementów. 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.10.13, 11:32:52 »
Według mnie zawsze należy używać najlepszych rozwiązań.
Zarówno kiedyś istniały jak i dzisiaj istnieją rozwiązania lepsze i gorsze.
Wiek sprzętu nie ma większego znaczenia.
Niestety lepsze rozwiązania są zwykle droższe z uwagi na bardziej rozbudowaną konstrukcję. Droższe są też zwykle naprawy.
Za to naprawia się najczęściej uszkodzone zabezpieczenie w zasilaniu (takie było jego przeznaczenie), a to co miało być chronione, zwykle jeszcze cenniejsze, pozostaje sprawne.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

.misha.

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Miejsce pobytu:
    Polska
    • Retro ADHD
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.10.13, 11:54:33 »
Ogólnie, to należało by rozgraniczyć źródła zasilania (zasilacze) na transformatorowe i impulsowe. Zarówno jeden jak i drugi mają swoje wady i zalety.

(a może wydzielić wątek o zasilaczach i zasilaniu?)

Transformator fajnie separuje napięcie wtórne od sieciowego - to samo w sobie jest niezłym zabezpieczeniem. Tyle, że dalej tylko mostek i kondensator, a w Spectrum mało wydajny (1A) liniowy stabilizator, który to czego nie zbije do 5V, przerabia na ciepło.

Zastanawiam się po prostu jak zabezpieczyć oryginalne spectrumy, żeby podziałały jeszcze przynajmniej drugie tyle. Najczęściej padają pamięci, które są wrażliwe na zasilanie i pewnie ciepło radiatora też im nie pomaga. Można zamienić 7805 na impuldowy dc-dc step-down (może być w obudowie z napisem traco ;-) ale to spora ingerencja i spectrum jest zdecydowanie mniej oryginalny. Zastanawiam się więc, czy po stronie zasilacza nie dałoby się czegoś zrobić, żeby spektruś dostawał lepszy prąd, który mniej go obciąża. Może w takim razie dodać w zasilaczu (na wyjściu) regulator dc-dc i zamiast 9v, zrobić np. 7V?

JustSpeccy128, TC2144/AY/ZXVGS/FlashD0/rst/kempstonFix/2col.led, TC2048, ZX128k+2Gray, recreated i kilka innych | https://www.facebook.com/retroadhd

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.10.13, 12:22:04 »
Jak już, to 9V. 7V to za mało. Napięcie 9V jest używane przez przetwornicę. Być może -5V uformuje się poprawnie, natomiast +12V prawie na pewno nie. Co oznacza, że koder PAL nie dostanie wymaganego napięcia i albo będzie obraz cz-b, albo w ogóle coś dziwnego się porobi.
Moim zdaniem dobry zasilacz impulsowy 9V rozwiązuje sprawę. Mam taki jeden, elektronikę ma zbliżoną do tej, jaka jest w ładowarce do laptopa. Czemu to jest istotne? Otóż tanie zasilacze impulsowe (np. takie do LED-ów) nie mają obwodu sprzężenia zwrotnego. Jest to zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu, w rzeczywistości jest to bardzo efektywny stabilizator napięcia. Zasilacze do laptopów zawsze mają taki obwód.
Natomiast, podobnie jak zasilacz transformatorowy, sieciowy zasilacz impulsowy ma galwaniczną separację wejścia i wyjścia. W środku jest co najmniej jeden transformator i to on separuje - fakt, że z reguły jest znacznie mniejszy, niż w "klasycznym" zasilaczu - bo pracuje na znacznie wyższej częstotliwości.

EDIT: Zgodnie z bardzo dobrą sugestią mishy, piszemy tu już w oddzielnym wątku o zasilaniu.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.10.13, 12:38:59 »
Od dawna zamiennie stosuję zasilacze impulsowe  9V 1,5A  i nie stwierdziłem żadnych problemów.
Prąd jest wystarczający do pracy nawet  z wersją  ZX +2(szarak) 128(toster)  i z dodatkowym osprzętem(np. divIDE).
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.10.13, 12:47:34 »
A jak tam z zakłóceniami w takich zasilaczach impulsowych ?
Bo niektóre, to nie bardzo się nadają.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.10.13, 12:59:43 »
Jeśli zobaczysz na allergio ofertę zasilacza impulsowego za 10-15 zł, to od razu możesz sobie odpuścić.
Dobry zasilacz, to koszt około 50-60 zł. Oczywiście, to nie jest najważniejszy wyznacznik.
Póki nie zmierzysz, to się nie dowiesz co kupiłeś.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.10.13, 14:17:30 »
Witam

Chciałbym zapytać jaką wartość ma kondensator elektrolityczny w tych oryginalnych zasilaczach do zx spectrum?
W przypadku spalenia mostka prostowniczego w takim zasilaczu, można go zastąpić dowolnym innym mostkiem czy musi mieć identyczne parametry jak ten oryginalny?

Pozdrawiam

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy z zasilaniem
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.10.13, 14:21:09 »
Fabrycznie - 2200µF/16V (mowa o zasilaczach do gumiaka).
Można stosować dowolne diody prostownicze na minimum 1A/1,5A (zależnie od wersji zasilacza - 700/1400mA), nie ma tam scalonego mostka, tylko 4 diody. Najlepiej wsadzić diody 2-amperowe, tak na zapas. Standardowo montowane były 1N4001 (w wersji 700mA), nie wiem, jakie w wersji 1400mA. Na TME jest w czym wybierać.
Jeśli do komputera mają być podłączane jakieś interfejsy, to lepszy byłby kondensator 4700µF (minimum 16V), tylko musi się zmieścić.
Zasilacze Timex (9V/0,8A) mają kondensator 4700µF.
« Ostatnia zmiana: 2016.10.13, 14:48:29 wysłana przez trojacek »