Autor Wątek: Fake chips  (Przeczytany 20432 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.02.24, 13:55:52 »
Boję się, że w dziedzinie zakupu WD 1770/72 tylko sztuka lakowania-werniksowania po chińsku została.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.05.17, 23:54:51 »
Wziąłem kiedyś przy jakimś innym zakupie, ze względu na groszową cenę.
Ponieważ teraz by się kostka przydała, przyjrzałem się bliżej :)
Napis dość trwały, ale pod zmywaczem nieco się wszystko rozmazuje (acetonu pod ręką nie mam)
Logo Hitachi, ale na kostce 'China'. I znacznik pinu 1 od spodu, między nóżkami.
Ciekawe co mi się trafiło... przed zamontowaniem poproszę chyba o pomoc Ciocię Kynar i sprawdzę czy pinologia choć z grubsza pamięci odpowiada :D
Machines should work. People should think.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.09.13, 11:22:25 »
Czyli jeśli trafił do mnie Z84C0006PEC z logo "Z" i przelotową dziurką, datowany na 1910 to on nie jest oryginalny? Buuuuu ... a taki ładny jest, nic z niego nie schodzi ... no nic, grunt że działa. To z czego on przerabiany? Z NECa? DiagROM rozpoznaje go jako CMOS (miga ramka w teście procesora), a NECi chyba były wszystkie NMOSowe?

Ok, to może być Toshiba, przynajmniej po wielkości dziurki sądząc.
« Ostatnia zmiana: 2022.09.13, 11:29:09 wysłana przez m0b »

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.09.13, 12:17:17 »
Toshiba były produkowane w CMOS do 8MHz, więc z takim zegarem będzie działać bez problemu. Producenta można to sprawdzić pod CP/M programem ZEXALL, Toshiba powinna się wykrzaczyć w trakcie sprawdzania <daa,cpl,scf,ccf>.............  ERROR **** crc expected:6d2dd213 found:61b10468. NEC również produkował procki w CMOS D70008AC, znam z taktowaniem 6MHz czy były szybsze to tego nie wiem. Ten też się wywali w trakcie sprawdzania tych nieoficjalnych instrukcji, ale inaczej: <daa,cpl,scf,ccf>.............  ERROR **** crc expected:6d2dd213 found:03a67a2c.
Maski do tych procków, to autorskie konstrukcje Toshiba i NEC więc nie będą zgodne z Zilog w kwestii nieoficjalnych instrukcji, zgodność z tym co jest w manualach jest w 100%
Jeśli to było przemalowywanie procków NEC, to powinno być karalne, oryginał w CMOS jest ciężko zdobyć.
« Ostatnia zmiana: 2022.09.13, 12:33:22 wysłana przez tapy »

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.09.13, 13:44:51 »
Rzeczywiście, wersje Z80 CMOS trudno dostać, zwłaszcza te o wyższych częstotliwościach.
W załączonej fotce, trzy pierwsze procesory mają jednakowe logo firmy Zilog i są to oryginały.
Domniemywam, że taki Z84C0020 powinien mieć równie podobne logo ?
Natomiast  Z80 PIO, ma jedynie literkę  Z, ale jest to też oryginał, ponieważ został wyciągnięty z bliżej mi już zapomnianego sprzętu.
No chyba że też dawno temu ktoś to kupował w Chinach ;)


tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.09.13, 14:12:08 »
Tak, ten PIO to prawilny oryginał, w pierwszym poście źle zasugerowałem, że te oznaczenia z przełomu wieków były tylko w żółtym kolorze, bo wersje z białymi napisami też się pojawiały.
W podrabianych układach z dużym Z jako logo to Chińczycy nie mają właściwych fontów, więc mała litera "i" w nazwie firmy jest większa niż oryginalna oraz duże "G" stosują szeryfowe, czego Zilog w swych oznaczeniach z tamtego okresu nie stosował.

PS. Śliczny ten Z80 w dip, muszę kiedyś takiego dorwać :D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.09.13, 14:34:21 »
Toshiba były produkowane w CMOS do 8MHz, więc z takim zegarem będzie działać bez problemu.
Zakładając, że to co mam to Toshiba, czy były modele pracujące z niższymi zegarami? Mam 5 układów w identycznych obudowach, z identycznymi napisami, z czego 2 nie działają. Ciekawi mnie, czy to może modele nie działające na 3.5MHz, czy po prostu jakieś PIO, SIO, DMA, bo zapewne Toshiba produkowała cały zestaw scalaków w takich samych obudowach i do malowania można było wziąć cokolwiek co miało 40 nóżek. Oczywiście dopuszczam też myśl, że Chińczyk po prostu wysłał uszkodzone :D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.10.03, 00:08:06 »
A mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć na temat innych malowanych chipów np. co to jest to co na zdjęciu? Dla wyjaśnienia: mam taki układ, chyba oryginalny, a w każdym razie z napisem "(C) WDC '87" i bez żadnych "PROTO", a ten jest sprzedawany np. na eBayu, czy innym Ali... fake, nie fake? WDC nie mają na obudowach tych tłoczonych kółek, więc z czego to jest przemalowywane?
« Ostatnia zmiana: 2022.10.03, 01:11:38 wysłana przez m0b »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.10.03, 01:10:02 »
Nie podoba mi się faktura powierzchni tego układu i dziwny napis PROTO.
Jednak jak się już nie raz przekonałem to i przemalowują sprawne układy czasem, z jednego producenta na innego albo nawet tego samego jeśli układy nie wyglądają zbyt ładnie.
Generalnie niemalowane układy mają błyszczącą powierzchnię w tych owalnych wgłębieniach na górze i pod spodem, jeśli jest matowa to malowanka na bank !

Jak nie podłączysz w układ to się prawdy nie dowiesz.  ;D
 
Ostatnio zakupiłem na Ali... układ SST 39SF040, generalnie się programuje ale programator pyskuje że mu sygnatura Chip ID nie pasuje, po dogłębnym sprawdzeniu kodów sygnatury okazało się że dostałem sprawną malowankę AMIC A29040.
Wszystko było by ok gdyby nie to że ten układ pracuje w Sizifie 512 i nie działa wtedy zapamiętanie konfiguracji w Magic-Menu bo firmware sprawdza sobie właśnie to ID i dostaję komunikat ERROR podczas próby zapisania konfiguracji.  :-X
« Ostatnia zmiana: 2022.10.03, 01:16:58 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.10.03, 01:16:18 »
Zgadza się, czasami odświeżają układy, bo porysowane obudowy się pewnie gorzej sprzedają (ja np. zawsze "marudzę" jeśli przyślą mi coś w zniszczonych obudowach, otwieram spór i żądam zwrotu części kasy). Ale w tym przypadku obudowy nie wyglądają jak w oryginalnych WDC (mają te wgłębienia i inny kształt "nacięcia"). Ktoś jeszcze produkował zgodne układy? Co najciekawsze, one działają :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.10.03, 01:26:14 »
Na 100% malowanką dany układ jest wtedy gdy od spodu te wgłębienia są błyszczące a od góry matowe lub częściowo matowe :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.10.03, 23:25:07 »
PROTO, z tego co pamiętam to od prototype, czyli układ przedprodukcyjny, podobnie jak ES, QS. Mimo to układ i tak wygląda podejrzanie. Zakładam, ze 8944 to data produkcji, a wtedy raczej nie było tak wyglądających oznaczeń wypalonych laserem.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.10.04, 12:54:27 »
The notorious Patrik Rak's has written many benchmarks to test the Z80.
There is a fairly clear test that can be used to indirectly find out the vendor. In total, three variants of patterns are known so far: NEC, ST, Zilog.
The rest of the vendors fall into one of these three groups.
Several dozen processors were tested with this test.
You can also check your processors.
https://github.com/raxoft/z80test/commit/89d85243f6aab1e813b16fff5511e3394a486051

There is not much point in this test, except that not all processors from Zilog work in exactly the same way))

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.10.04, 16:44:17 »
Aceton prawdę ci powie. :D Chociaż po kropce przy pin1 już było wiadomo, że to yamahy.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.10.04, 17:37:39 »
Guzik powie - tarłem nim tak, że mnie paluchy rozbolały i nic nie zeszło ;)