Autor Wątek: +3 nagrywanie dyskietek  (Przeczytany 15844 razy)

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #15 dnia: 2023.09.29, 17:25:36 »
Ok, rozumiem. Czyli np takie coś ze zdjecia?

Jeszcze pytanie było o goteka i mimo, że to może będzie bardziej upierdliwe to dla mnie tańsze. Da się podpiąc goteka pod +3 i amstrada w miarę łatwo jako napęd zewn. żeby z niego nagrywać dyskietki na stacji wewnętrznej?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #16 dnia: 2023.09.29, 17:42:33 »
Tak, to już wygląda na którąś wersję Greaseweazle :)

Cytuj
Da się podpiąc goteka pod +3 i amstrada w miarę łatwo jako napęd zewn. żeby z niego nagrywać dyskietki na stacji wewnętrznej?

Nie znam się, więc się wypowiem: da się. Bo nie widzę powodu, by miało być inaczej, jeśli ówże gotek jest pełną i prawidłową emulacją napędu. Ale emulatory napędów istnieją w rozmaitych wersjach i nie mogę napisać, że na pewno każdy zadziała. Jeśli któryś np. nie będzie miał wyboru mapowania napędu (A/B) to będzie kolidował z napędem wewnętrznym (co jest do obejścia np. modując taśmę sygnałową).

Inna sprawa, że do nagrywania całych dysków z obrazów na stację wewnętrzną potrzebny jest jeszcze odpowiedni soft.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #17 dnia: 2023.09.29, 18:47:25 »
Jestem po rozmowie telefonicznej z @Zaxon, wszystko mi wyjaśnił, najlepsze i najprostsze greasleweazle ;).

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #18 dnia: 2023.09.29, 19:44:47 »
Greaseweazle potocznie zwane Łasicą można też wykonać w prosty i tani sposób samemu (model F1) na bazie płytki ewaluacyjnej Bluepill STM32F103C8T6.
https://github.com/keirf/greaseweazle/wiki/Design-Files#f1-adapter-board

Odradzam jednak zakup takiej płytki Bluepill na Allegro, bo tam większość ma na pokładzie podróbki procków STM32 na które akurat ten projekt jest bardzo wrażliwy i wybredny.
Podobno te ze sklepu internetowego Kamami są w miarę wiarygodne, ale głowy za to nie dam czy dobrze zagada z tym projektem.

Swoje Greaseweazle F1 robiłem już dawno temu na płytce uniwersalnej i tylko jedna z kilku płytek Bluepill zadziałała mi poprawnie, inną pewniejszą ale droższą metodą pozyskania sprawnego/pewnego Bluepill'a jest przelutowanie samego lewego/niedziałającego poprawnie procka STM zakupionego u sprawdzonego dostawcy elementów jak np TME.
« Ostatnia zmiana: 2023.09.29, 21:15:03 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #19 dnia: 2023.09.29, 21:34:34 »
Ok, rozumiem. Czyli np takie coś ze zdjecia?
Dokładnie. Mam taką właśnie płytkę, aczkolwiek z napędami do Spectrum/CPC jej nie używałem (nie mam ani 6128 ani +3). Za to działa mi z dyskietkami Atari, Commodore czy Amigi bo na tych używam.

Jeszcze pytanie było o goteka i mimo, że to może będzie bardziej upierdliwe to dla mnie tańsze. Da się podpiąc goteka pod +3 i amstrada w miarę łatwo jako napęd zewn. żeby z niego nagrywać dyskietki na stacji wewnętrznej?
Da się, o ile posiadasz odpowiedni interface (DDI do CPC a co do Spectrum to nie wiem).
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #20 dnia: 2023.09.29, 21:53:27 »
Greaseweazle kopiuje praktycznie wszystko, nawet najbardziej egzotyczne formaty dyskietek, chyba nawet łącznie z zabezpieczeniami lub częściowo uszkodzonymi dyskietkami przy odpowiednich ustawieniach.

Stosuję to od czasu do czasu do kopiowania dyskietek z różnych dziwnych komputerów kiedy wszystko inne już zawodzi.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #21 dnia: 2023.09.30, 09:23:30 »
Jeszcze pytanie było o goteka i mimo, że to może będzie bardziej upierdliwe to dla mnie tańsze. Da się podpiąc goteka pod +3 i amstrada w miarę łatwo jako napęd zewn. żeby z niego nagrywać dyskietki na stacji wewnętrznej?
Da się, o ile posiadasz odpowiedni interface (DDI do CPC a co do Spectrum to nie wiem).

Że what?
Co takiego miałby ten interfejs zawierać, skoro i +3, i 6128 mają wbudowany FDC?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #22 dnia: 2023.09.30, 21:16:11 »
Panowie. Mamy XXI wiek i to do dosyć dawna  , są też odpowiednie rozwiązania. Proste i skuteczne.  Do tego, tak jak tygryski lubią, tanie i uniwersalne. A wy doradzacie jakbyście posty pisali gęsim piórem. 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

buzzugreg

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Lublin / Świdnik
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #23 dnia: 2023.10.01, 09:49:50 »
Jest jeszcze opcja kosztowna ale przyjazna użytkownikowi.
"Wystarczy" kupić:

1. Greaseweazle
2. stacja dysków 3' Amstrad FD-1

i połączyć:

 PC --- Greaseweazle --- Amstrad FD-1

Moim zdaniem jest to dobra opcja jak chcesz przenieść dane ze starych dyskietek 3' do emulatora.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #24 dnia: 2023.10.01, 10:20:23 »
Tak własnie zrobię, GW już zamowione ale chce w 2 stronę, czyli nagrywać na dyskietki 3", chciaz kilkanaście starych 3" też mam wiec zrzuce co tam będzie.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #25 dnia: 2023.10.01, 10:24:08 »
To działa w obie strony. Tak jak ci mówiłem.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #26 dnia: 2023.10.01, 10:37:36 »
tak się domyślałem, a napisalem informacyjnie do czego będe używał.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #27 dnia: 2023.10.06, 17:38:42 »
Greaseweazle v4 dojechało. Prośba o podpowiedź który program pod windowsa najlepszy dla Spectrum +3 i amstrada, oraz jakie pliki (z jakimi rozszerzeniami) można na tym nagrywac na te komputery.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #28 dnia: 2023.10.06, 17:42:22 »
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: +3 nagrywanie dyskietek
« Odpowiedź #29 dnia: 2023.10.06, 18:19:53 »
dziekuje