Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 50583 razy)

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Witam
« Odpowiedź #90 dnia: 2012.05.01, 20:45:10 »
Dzięki wielkie za ciepłe słowa :)  Dorobek taki sobie, do elit spectrumowskich nie należaliśmy.

Natomiast niektórzy ludzie tutaj (przede wszystkim członkowie Pentagram i ESI, lecz nie tylko) mają wśród rosyjskich spectrumowców wielki szacunek - można powiedzieć, że w przypadku oddzielnych osób utworzył się wręcz pewien kult  :-)  Nie wiem tylko, czy sami "obiekty kultu" zdają sobie sprawę ze swojej sławy i czy ona ich obchodzi =)

Z językiem polskim po raz pierwszy zetknąłem się właśnie w spectrumowskich demach (swoją drogą, strasznie wtedy nie lubiłem, jak teksty w scrollach nie były po angielsku, bo nic nie mogłem zrozumieć :D - sam też po rosyjsku starałem się nie pisać ). A później (podczas scenowania na PC) już było IRC - ogólnie łatwo jest się nauczyć języka pisanego (gorzej z mowionym), tym bardziej że terminologia komputerowa zarówno po polsku jak i po rosyjsku to są albo zapożyczenia z angielskiego, albo co najwyżej kalka ;-)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Witam
« Odpowiedź #91 dnia: 2012.05.01, 21:52:37 »
Cześć RCL. Wybacz, że jakoś zupełnie nie pomyślałem, żeby cię tu wcześniej zaprosić :)

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Witam
« Odpowiedź #92 dnia: 2012.05.01, 22:29:45 »
Cześć RCL. Domniemam, że jesteś tą samą osobą, która "kodziła" dema dla pecetowskiego Suspend? :) Jeżeli tak, to pewnie mamy sporo wspólnych znajomych, a także nie raz byliśmy razem na c-party :)
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Witam
« Odpowiedź #93 dnia: 2012.05.01, 23:29:36 »
Witaj Ilyad! Dołączam się do pytania Yerza. Mógłbyś swoje dema umieścić w archiwum plików.

Mam na strychu dyskietki 5,25' i 3' nagrane w TOS'ie A2 i A4, które miałem wywalić hurtem na śmietnik i na nich różne pliki, skończone demka i te jeszcze nie, z przed lat, tylko nie wiem jak je przekonwertować na współczesne nośniki. Realnego sprzętu nie mam. Kolega spalił mi 128-kę i stację i zostały mi tylko dyskietki. Byłby ktoś chętny do pomocy ?
« Ostatnia zmiana: 2012.05.01, 23:31:44 wysłana przez Ilyad »
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Witam
« Odpowiedź #94 dnia: 2012.05.02, 00:12:55 »
@MAT

Nie ma problemu :-)  Dosyć przypadkowo trafiłem na to forum (na liście rozsyłkowej naszej byłej grupy spectrumowskiej poszła rozmowa o kupnie oryginalnego Speccy w Polsce, więc zdecydowałem poszperać w sieci) i jestem zaskoczony - i tym, że w ogóle powstało (w czasach, kiedy nam scene.pl zamykają :( ), i tym, jak dużo tutaj jest legend sceny spectrumowej.

@Gorzyga

Tak jest, jestem w składzie Suspendu ;-) Trochę jednak czasu minęło od mojego (i w ogóle naszego) ostatniego release'u ;/  Ale Riverwashe odwiedzam, i w ogóle lubię różne demoparty, choć akurat na ośmiobitowych-only party jeszcze w Polsce nie byłem - poprawię się ;-)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Witam
« Odpowiedź #95 dnia: 2012.05.02, 00:18:35 »

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Witam
« Odpowiedź #96 dnia: 2012.05.02, 06:50:35 »
Witam wszystkich wyznawców

Moja przygoda z  ZX spectrum. Był 1986 może 1987 , gdzieś w  "Radioelektroniku" w ogłoszeniach wyczytałem możliwość zakupu samej uruchomionej płyty ZX spectrum w wersji 16 kB, reszta do zrobienia we własnym zakresie czyli klawiatura, zasilacz obudowa no  cena bardzo korzystna w stosunku do oryginału. Lubiłem (i lubię nadal)  taką robotę więc to było coś dla mnie .Pamiętam wyjazd po ten zestaw do Pruszcza Gdańskiego, była zima , dosyć mroźno, zakup zestawu i jego demonstrację u sprzedającego no i to zadowolenie. W zestawie była uruchomiona płytka z pamięcią 16 KB bez modulatora, i trochę opracowań jak połączona jest klawiatura, zasilacz w innej wersji niż w oryginale. Tak się zastanawiam skąd on to wtedy miał(w tych dziwnych czasach), płyta oryginalna tylko nie pokryta lakierem i soldermaską, oczywiście oryginalna ULA, zamiast ROM był EPROM ..

MOŻE JEST KTOŚ NA TYM FORUM CO TEŻ MIAŁ Z NIM KONTAKT A MOŻE ON SAM TU JEST? Ewentualnie odpowiedzcie tu lub na priv.

Po jakimś czasie odpaliłem pierwszą wersję w obudowie, jaka satysfakcja i frajda no i podłączony pod telewizor czarno-biały(lampowy), dostęp do programów miałem od gości z zaprzyjaźnionej firmy komputerowej co wtedy zajmowali siż naprawą Atari, Commodore , Spectrum, Amstrad itp. Zachciało się mi więcej pamieci, zakup dodatkowych  32 kb to był wydatek miesięcznej średniej wypłaty z tamtych czasów, wlutowałem i przestał działać. Nie miałem wtedy odpowiedniego sprzętu aby wylutować te scalaki z dodatkową pamięcią(dałem ciała bo nie wlutowałem podstawek to sprzęt poszedł do zaprzyjaźnionej firmy na leczeni , postawili go na nogi ale okazało się, że cztery
kostki dodatkowej pamięci były uwalone. Przeżyłm ten cios (i zakup tych kostek) ale kompek ożył i miał full pamięć, można był używać pełnych gier, pamiętam jak siedziałem godzinami  nad Commando, Bomb Jack i wiele...
Trochę zacząłem dłubać w kodzie programów,  zmieniajac opisy z angielskich na polskie, nic tam wielkiego ale coś tam po mnie zostało..

Po chyba dwu latach zacząłem robić nową wersję. Nowa obudowa z zasilaczem wewnątrz, nowa klawiatura w stylu zx spectrum +, pamięć 80 kb, interface joysticka kempstom, oczywiście modu łz AY8910 (joystick też był własnej roboty i wytrzymał wiele lat, to chyba był wszystko na tamte czasy. Na pewno nikt nie miał takiego spektrusia był unikalny i mój(moje dzieło). Przez wiele lat byliśmy razem, nawet był przez parę miesięcy w Niemczech aby umilać mi wolny czas

Aż przyszedł czas pecetów i go zdradziłem na rzecz Pc AT286 OLIVETTI   z zegarem 25MHz, ale to już inna przygoda, był to chyba rok 1994, no a mojego przyjaciela sprzedałem aby mieć kasę na zakup tamtego.


Minęło wiele lat czasy ośmiobitowców poszły w zapomnienie, spektrusia i inne można uruchomić na emulatorze w PC, chociaż zapaleńcy nadal działają. Mnie też naszło tak trzy lata temu, zacząłem czytać po internecie o tym relikcie przeszłości, zajmuję się naprawą i odświeżaniem a przy okazji miałem wszystkie typy  z nieosiągalnym w tamtych czasach dla mnie zx spectrum +3(ze stacją dysków) i wiele podobnych.

Coraz częściej myślę aby odszukać mojego spectrusia, może gdzieś leży na strychu wiem komu sprzedałem czyli wiem gdzie zacząć poszukiwania. Jak odnaję to wrzucę fotki aby pochwalić się tą konstrukcją

Pozdrawiam wszystkich wyznawców tych sprzętów  umacniajcie i pielęgnujcie i swoją (naszą)wiarę
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Witam
« Odpowiedź #97 dnia: 2012.05.02, 09:58:58 »
Ilyad - witaj stary druchu! :D Oczywiście, że pamiętam... Nawet plany jakieś mieliśmy, część grafiki zrobiłem do Constant II (wydałeś tylko preview). Nawet mam gdzieś adres stary i miałem kartkę świąteczną wysłać i polecić Speccy.pl.
Co do przeniesienia danych z dyskietek - zawsze pomogę. Robiłem to nie raz :D

RCL - kojarzę VVG i jakieś tam megademko. Witamy serdecznie i cieszę się, że nasze grono się powiększa!
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Witam
« Odpowiedź #98 dnia: 2012.05.02, 12:37:45 »
@Yerzmyey

Zapisałem się :)

@martin381

Piękna historia. Nie wiem na ile popularne w Polsce były własne (zrobione metodą chałupniczą bądź małymi seriami na zakładach) Spectrumy - chyba jesteś wyjątkiem.  W polskich demach wszędzie o sprzęcie mówi się: +2, +2A, +3 etc. W Rosji nie znam nikogo, kto miałby "oryginał" (w latach 1990-ch przynajmniej). Nawet oryginalnego Z80 nie każdy miał, bardzo popularne były klony Z80, produkowane w 1980-ch masowo na potrzeby przemysłu ciężkiego (różne programowalne obrabiarki) i wojskowego, a w latach 90-ch - dla domofonów, telefonów i właśnie Spectrumów.

Pamiętam nawet test jak odróżnić: trzeba było LDIR'nąć zerami pamięć tak, żeby zatrzeć sam LDIR - "firmowe" Z80 zacierały go, natomiast radzieckie nie, bo wczytywały LDIR z pamięci na każdej iteracji, a ponieważ LDIR był instrukcją dwubajtową, to po zatarciu perwszego bajtu stawał się dwoma instrukcjami (NOP oraz OR B), i procesor nie kontynuował dalej operacji blokowej, tylko wykonywał te dwie instrukcji i przechodził dalej. :)

@Pyza

Dzięki :-)  To bardzo przeciętne (jeśli nie powiedzieć gorzej) demko. Naszymi najlepszymi produkcjami były gifty :) :)
« Ostatnia zmiana: 2012.05.02, 12:44:05 wysłana przez RCL »

mono

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Witam
« Odpowiedź #99 dnia: 2012.05.29, 21:43:50 »
Wygląda na to, że się nie przywitałem heh.
Niniejszym naprawiam błąd i witam wszystkich użytkowników forum.
Spektrumowcem co prawda nigdy nie byłem, ale pisałem w podstawówce programy w BASICu na kompie kolegi.
ZX81 rulez! bo ma śliczną czarnobiałą grafikę w 320x240 haha.

Gzynio

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Witam
« Odpowiedź #100 dnia: 2012.11.06, 18:24:58 »
Witam wszystkich użytkowników tego forum :).
Mimo tego że jestem Atarowcem to ze Spektrum też mam coś wspólnego ale o tym napisze w innym dziale :).

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Witam
« Odpowiedź #101 dnia: 2013.01.31, 00:14:29 »
Witanko :)
O byciu Spectrumowcem kiedyś parę lat marzyłem czytając Bajtka, ale jak przyszło co do czego kupiłem Amstrada. Jednak znałem ZX Basic na tyle by przepisywać listingi z niego do CPC tak modyfikując by chodziły. A tu mnie przywiało Google na wątek o Amstradzie i mam zamiar się tam trochę powymądrzać bo sporo pamiętam co i jak.
Uwielbiam wszystkie 8bitowce i podziwiam każdego kto potrafi coś na nich wyczarować. Ja się głównie Basiciem bawiłem i wydłubywaniem grafik z gierek. Najbardziejszy użytek jaki zrobiłem to coś co pozwalało przeglądać i porządkować pliki, podglądać obrazki i teksty i formatować, na co wystarczyły 4KB. A z gierek to Socobana z 20ma planszami co liczył czas kroki i pchnięcia, co z planszami 7KB zajęło.
hehe Śmiesznie to brzmi ale byłem wtedy z siebie dumny. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Witam
« Odpowiedź #102 dnia: 2013.01.31, 09:37:33 »
Witaj!

Dobrze wiedzieć trafiła do nas osoba, która CPC zna bardzo dobrze. To tylko dowodzi że pomysł z działem Amstrada jest potrzebny ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Witam
« Odpowiedź #103 dnia: 2014.02.08, 04:27:08 »
Tydzień temu minął rok odkąd tu zawitałem. Jak to szybko zleciało. :) A ile nowych ludzi w tym czasie tu trafiło. ;)
Uznałem że to dobra okazja by uaktualnić swoją fotkę, mam nadzieję że to zaakceptujecie. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)