Autor Wątek: ZX-UNO VGA 2M  (Przeczytany 9123 razy)

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.06.30, 21:23:04 »
https://mega.nz/file/P54QFBJZ#lxLBmanVzicMLBBM3ex5ve2pXm6xXiuoTka_oINJ_KU
The latest build
Inside is a 16 MB FLASH.ZX1 file
so it should be written to the flash

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.07.01, 10:48:11 »
thanks Azesmbog   :)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.07.15, 13:09:53 »
Złożyłem już prawie cały układ. Na dniach powinien przyjść klips do programowania flasha poza układem (niestety pospieszyłem się z zakupem i nie udało mi się poprosić o zaprogramowanie przez sprzedającego). Na tym etapie będzie mi już brakowało tylko RAM-u, który będę musiał zamówić w DigiKey'u.
Czy mogę wstępnie przetestować działanie komputerka bez RAM-u? To znaczy wiem, że nie zadziała, ale czy przynajmniej będę mógł zobaczyć cokolwiek na ekranie i przekonać się, że generowanie obrazu działa? Czy taki test będzie w ogóle bezpieczny dla układu?

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.07.16, 12:42:04 »
Mm jeszcze jedno pytanie. Plik FLASH.ZX1 znalazłem na GitHubie.
Próbuję go zaprogramować z pomocą MiniProga (TL866). Jaką opcję mam wybrać podczas ładowania pliku: COde Memory czy Config? To znaczy ten obraz zwiera też stan bitów konfiguracyjnych?

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.07.20, 10:02:57 »
the flash ROM image does not contain any configuration bits. A clean image and that's it.
I stitched many times through the cheapest Chinese programmer.
I would even recommend checking without RAM before sealing the RAM itself.
There are quite a few test cores, and cores that are quite enough BRAM memory, which do not require external SRAM / DRAM RAM.
VGA generator - various, specialized specifically for uno - test equipment, as an example.
But of course, these cores must be loaded via the JTAG interface.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.07.21, 12:47:17 »
Ok. Podłączyłem niedokończoną płytkę (bez RAM-u) do monitora VGA i podłączyłem zasilanie (ładowarka od telefonu do portu microUSB). Zaświeciła się zielona dioda, nie było żadnego dymu, układ FPGA się nie rozgrzał, jednak ekran pozostał czarny.

To normalny objaw na tym etapie? Pamięć flash zaprogramowana przed wlutowaniem, za pomocą TL866. Flaga QE ustawiona.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.07.21, 19:30:28 »
It is advisable to measure the current consumption at 5 volts, it should be 200-250 mA.
With a wired flash memory, even without RAM, at least something should be displayed on the monitor, at least look at the synchronization signals with an oscilloscope.
If you have a jtag programmer (or a native Xilinx or a non-native usb-blaster, try to fill in some kind of  core into the FPGA

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #22 dnia: 2021.07.22, 08:21:42 »
It is advisable to measure the current consumption at 5 volts, it should be 200-250 mA.

Device draws a little bit above 87 mA when it is not connected to the screen. Consumption increases to 95 mA when VGA cable is connected. Inserting SD card into the slot doesn't make any difference in current consumption.
I am building two boards simultaneously and both of them behave in the same way - there is slight, ~2 mA difference in current consumption. It is unlikely I made identical mistake while assembling two boards.

Cytuj
With a wired flash memory, even without RAM, at least something should be displayed on the monitor

There is nothing. Monitor goes into power saving mode. Should I have some files on SD card to get something on the screen?

Cytuj
If you have a jtag programmer (or a native Xilinx or a non-native usb-blaster, try to fill in some kind of  core into the FPGA

I do have a clone of Xilinx programmer, but currently I do not have cable with this small molex connector. ;)

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.07.22, 13:16:31 »
I only have the Xilinx LPT programmer available, but mostly I use the Altera USB Blaster programmer.
I have a classic model ZX Uno and for JTAG on the board there is a usual pin-comb for 5 or 6 pins.
To start, in the vast majority of cases, you do NOT need an SD-card and files on it.
If the monitor goes into no signal mode, then it is advisable to connect the keyboard and try to press the ScrollLock key - perhaps the TV signal mode is turned on by default.
If the flash memory is recorded correctly, then the raster on the monitor should appear anyway.
Without memory, the red border should probably turn on.
You can of course create a kernel without memory and check it out :))

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.07.22, 20:50:21 »
If the monitor goes into no signal mode, then it is advisable to connect the keyboard and try to press the ScrollLock key - perhaps the TV signal mode is turned on by default.

Thanks. It works indeed. ;)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.08.09, 12:36:21 »
Właśnie skończyłem składać egzemplarz ZX-Uno 2M VGA.Ruszył poprawnie, ale mam kilka pytań:
1) W jaki sposób przygotować pliki na karcie SD, aby były widoczne do wgrania? Po wciśnięciu F5 widzę puste menu...
2) Czy potrzebuję jakichś dodatkowych plików na karcie SD, aby prawidłowo uruchomić inne core'y niż Spectrum? Bo jak na razie nie udało mi się ich odpalić...
« Ostatnia zmiana: 2021.08.09, 14:27:56 wysłana przez Atlantis »

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.08.09, 15:56:01 »
Może stąd coś się dowiesz https://www.zxuno.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=4142

Jeśli nie znasz hiszpańskiego włącz tłumacza. Wgrywałem poprzednią wersję jesienną 2020 r. Jest tam instrukcja jak aktualizować wszystko. Jest też image karty sd.

Musisz wiedzieć, że niektóre core wymagają karty sd z fat16, inne fat32 a jeszcze inne jakieś dziwactwa. Niektóre cory są fatalne i nie ma co z nimi się męczyć. Nie ma co ukrywać najlepiej chyba działa z zx spectrum.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #27 dnia: 2021.08.10, 07:08:28 »
Niektóre cory są fatalne i nie ma co z nimi się męczyć. Nie ma co ukrywać najlepiej chyba działa z zx spectrum.

Dzięki, teraz działa dużo więcej. Okazało się też, że winę za niedziałanie części funkcji ponosił wyjątkowo wybredny, stary monitor LCD - nie chciał wyświetlać obrazu w rozdzielczościach generowanych przez niektóre cory. Jeszcze starszy CRT radzi sobie pod tym względem znacznie lepiej i teraz jestem w stanie przynajmniej uruchomić BASIC z większości komputerów. Jeszcze nie rozgryzłem ładowania plików na C64, Atari 800XL czy Amstradzie. NES wydaje się być wyjątkowo niedopracowany - sporo ROM-ów nie włącza się wcale, a taka Contra się szybko wykrzacz. Spectrum chodzi perfekcyjnie.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #28 dnia: 2021.08.10, 10:22:08 »
Przy dzialalnosci retro na VGA, trzeba pamietac, ze wiekszosc urzadzen bedzie wymagac 50Hz. Kazdy dobry monitor sobie z tym poradzi, zwlaszcza CRT, ale standard dla VGA to 60hz, wiec nie musi dzialac. Czesc core na pewno ma opcje 60hz, tylko najpierw trzeba ja wyswietlic :-)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #29 dnia: 2021.08.10, 19:18:13 »
Core do Uno to jest dosyć upierdliwa sprawa  :D Ale jak sie załapie o co chodzi to naprawde fajnie to działa.

Atari core, potrzebuje dodatkowych plików na karcie w specjalnych folderach

ZX SPectrum , podobnie ,

Amstrad 464 nie potrzebuje ale ładuje tylko obrazy kaset z podłączonego magnetofonu albo TZX Duino

Oric core, to jazda bo sobie trzeba już specjalnie kartę preparować i nagrywać ją jako obraz a nie pliki...Ale działa nawet nieźle.

C64 , hmm, nie zagłębiałem się ;)
Inne core też nie było czasu.
Generalnie, wszystko jest na forum o ZX-Uno, wystarczy poczytać i poświęcić parę godzin .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993