Autor Wątek: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?  (Przeczytany 3998 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.01.03, 23:21:50 »
Zbliżam wskaźnik do opcji wybierz podstawową wersję to on mi wyskakuje a może wolisz rozszerzoną za jedyne kilkadziesiąt funtów, wybieram że nie, instalacja i wyskakuje a może jednak chcesz tą rozszerzoną ale za darmo?

Robię się podejrzliwy i wybieram podaj więcej informacji, a on zaczyna instalacje rozszerzonej tak jakbym się zgodził, po czym otwiera okno a może chcesz wersję super hiper piper profesjonalną, co prawda droższą ale w promocji jest tańsza niż ta rozszerzona?

Nie cierpię takich akcji. Jak ktoś tak ze mną pogrywa to mam ochotę pokazać mu/im/jej wyjście. No bo jak można ufać programowi który robi coś innego niż chcesz?
Ale zainstalowało podstawową i rozszerzoną, a już nawet ta 1sza ma tyle opcji że muszę znaleźć więcej wolnego by się im przyjrzeć. Dzięki. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.01.03, 23:32:52 »
Dwa hinty na wieczór:

a) ściągnij wersje "portable" (zip, bez instalacji) - https://github.com/torakiki/pdfsam/releases
b) po rozpakowaniu archiwum i uruchomieniu aplikacji w opcjach odznacz "show premium features"

I masz basic bez żadnych dodatkowych funkcjonalności :)


macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.01.04, 03:13:21 »
Czy tam jest jakiś limit wielkości pliku? 
Bo wrzucam plik czekam kilka minut i nic się nie dzieje. :(
A Task manager nie zauważa żeby coś było wysyłane.
Chodzi o pliki które mają po 30 kilka MB max.
Niestety nie wiem - nie uzywalem, podalem jako przyklad. Jesli juz to eksportowalem do pdf w pakiecie biurowym.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.06.27, 12:37:42 »
Pilnie potrzebowałem poprzekładać parę kartek w urzędowych PDF-ach, i po przejściu z instalatorem który sie droczy że może wolę pełną wersję albo edycję online, wreszcie udało się zainstalować normalną wersję PDFsam Basic. Program jest strasznie nieintuicyjny, trzeba wpisywać strony zamiast je pokazywać co przy większych plikach jest czasochłonne, w dodatku nie wyświetla PDF (trzeba to w innym programie aby wiedzieć co wpisać), ale w końcu zrobił co chciałem. Tylko co jakiś czas otwiera okienko z tekstem w stylu - skoro już zrobiłeś tyle plików to może kupisz pełną wersję itp.

Jeszcze nie próbowałem opcji kompresji ani konwersji do innych formatów. Ale kiedyś do niego wrócę.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.07.03, 15:18:07 »
Po prostu chciałbym "powyrywać" po parę kartek z niektórych Młodych Techników i złożyć je razem, w postaci która mi nie zamuli mojego wiekowego komputera.
W kwestii zamulania to nie chodzi o kompresję a wersję PDF. Jak chcesz przeglądać na starym komputerze to utwórz PDF'a w starszym formacie. Ja bym kupił na ebay'u Adobe Acrobat 7.0 - jest to wersja z czasów WinXP. To jest prawdziwy program do PDF'ów - format ten stworzyła firma Adobe. Jest tam coś takiego jak Adobe Distiller - wirtualna drukarka PDF - drukujesz sobie dowolny tekst do pliku PDF.
Możesz też kupić wersję 5.0 - tę zainstalujesz nawet na Win95 i też ma wirtualną drukarkę Distiller :)

Nie z każdego PDF'a da się wyodrębnić strony - są takie zabezpieczone przed edycją.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.07.03, 19:12:25 »
To nic nowego że za kasę można mieć wszystko, ale nie jest to mój ulubiony sposób zdobywania softu. ;)
Choć myślę że mocniejszy lapek byłby trafniejszą inwestycją. :)

Nie wiem jak sprawdzić z jaką wersją PDFa mam do czynienia, ale wiem że jak mają po max naście MB to mi śmigają, nawet jak otworzę kilka na raz. Jak mają po kilkadziesiąt to sie mulą, a jak mają ponad 150 to bywa że muszę wpierw pozamykać inne programy zwłaszcza przeglądarkę, potem czekam z pół minuty lub więcej by sie ukazała pierwsza strona, a jak przewinę naście stron to przestaje reagować, muszę zamknąć PDF, i otworzyć ponownie, pamięta ostatnią stronę i od tego miejsca mogę znowu przewinąć max naście stron zanim się zatka.

I nie rozumiem po jaką cholerę używa sie takich rozdziałek że jakbym chciał wyświetlić stronkę w maks powiększeniu w całości to potrzebowałbym ekranu większego od pokoju, bo na moim lapku widać wtedy tylko naście liter w szerokości. A przecież materiały są wystarczająco czytelne przy 1/10 tej rozdziałki, i w 100MB mieści się cały rocznik a nie tylko jeden numer magazynu. Wiem wiem, jestem stary. Od kilku dni pierwszy raz w życiu testuję okulary korekcyjne. Od trzech lat odkłdałem ten moment, ale uznałem że już czas. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.07.03, 20:42:18 »
I nie rozumiem po jaką cholerę używa sie takich rozdziałek że jakbym chciał wyświetlić stronkę w maks powiększeniu w całości to potrzebowałbym ekranu większego od pokoju, bo na moim lapku widać wtedy tylko naście liter w szerokości. A przecież materiały są wystarczająco czytelne przy 1/10 tej rozdziałki, i w 100MB mieści się cały rocznik a nie tylko jeden numer magazynu. Wiem wiem, jestem stary. Od kilku dni pierwszy raz w życiu testuję okulary korekcyjne. Od trzech lat odkłdałem ten moment, ale uznałem że już czas. :)
PDF to grafika wektorowa więc na każdym powiększeniu jest ostrość a nie piksele. Zobacz sobie moje pliki z załącznika. Zrobiłem je w AutoCAD i zapisałem jako PDF. Przy każdym powiększeniu wygląda gładko. Narysuj sobie takie coś w Paincie i powiększ to zobaczysz różnicę - będziesz miał piksele przy powiększeniu.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #22 dnia: 2021.07.03, 20:43:01 »
Pilnie potrzebowałem poprzekładać parę kartek w urzędowych PDF-ach
Pliki pdf otwiera jako tako Word 365, nawet tabelę można wyciągnąć.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.07.03, 22:15:44 »
Gelip skąd ci przyszło do głowy że nie wiem czym sie różni bitmapa od wektora?

Zdjęcia i skany czasopism też są wektorowe?

Zresztą wektory niezależnie od skali zajmują tyle samo miejsca, w przeciwieństwie do bitmap, więc skąd ci przyszło do głowy że pisząc o coraz większych plikach mam na myśli wektory? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.07.04, 06:01:56 »
Nie wiem jak sprawdzić z jaką wersją PDFa mam do czynienia, ale wiem że jak mają po max naście MB to mi śmigają, nawet jak otworzę kilka na raz. Jak mają po kilkadziesiąt to sie mulą, a jak mają ponad 150 to bywa że muszę wpierw pozamykać inne programy zwłaszcza przeglądarkę, potem czekam z pół minuty lub więcej by sie ukazała pierwsza strona, a jak przewinę naście stron to przestaje reagować, muszę zamknąć PDF, i otworzyć ponownie, pamięta ostatnią stronę i od tego miejsca mogę znowu przewinąć max naście stron zanim się zatka.
Wersję sprawdzisz np. we wspomnianym Adobe Acrobat -> menu Plik -> Własności dokumentu ...
150MB to naprawdę dużo za dużo i te PDF'y musiały być robione jakimś nietypowym programem albo własnymi ustawieniami. Adobe Acrobat domyślnie nie stworzyłby takiego dużego pliku. Wielkość pliku też zmienisz w tym programie - menu Zaawansowane -> Optymalizacja PDF ...

To nic nowego że za kasę można mieć wszystko, ale nie jest to mój ulubiony sposób zdobywania softu. ;)
ale teraz na ebayu możesz kupić za grosze to co kosztowało kiedyś grube pieniądze

Poza tym można było pobrać 30-dniową wersję Adobe Acrobat np. 6.0 Professional:
https://web.archive.org/web/20041229061001/http://www.adobe.com/products/acrobatpro/tryout.html

AcrTryOut_EN_BUY.exe (199MB) MD5: 7a21334d202f91fae37351826fa9b135
« Ostatnia zmiana: 2021.07.04, 07:33:56 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.08.11, 00:00:11 »
Do manipulacji stronami PDF używam PDF Arranger, ale nie działa zawsze ze wszystkimi PDF.

Co do PDF->DJVU, to ja przepuszczam takiego PDFa przez pełny proces ScanTailor->DjvuSmall->Djvu Imager. Ujemną stroną jest utrata warstwy tekstowej. Na początku serię obrazków robię za pomocą programu convert z pakietu ImageMagick (pamiętać o parametrze -density !). Jeżeli naprawdę chcę mieć małe monochromatyczne djvu, to tylko Minidjvu-mod z parameterm -C 3. Żre RAM i procesor, ale działa lepiej niż koder z DjvuSmall.
Uwaga: Do Djvu Small i Imager manual może być pa russkij.
Ogólnie: Pliki wychodzą małe, choć wydaje mi się, że mogłyby być nieco mniejsze. Z tego co wiem, Djvu Small to GUI na któryś kompresor Djvu z dość dobrze wypracowanymi presetami, a Djvu Imager umożliwia dodanie stron inaczej skompresowanych do istniejącego (najczęściej monochromatycznego) pliku, jako dodatkowa warstwa istniejących stron. W ten sposób wyprowadza się ze ScanTailora dwie serie obrazków: Monochromatyczną wersję (z tekstem - ale w bitmapie) oraz tej samej rozdzielczości serię stron zawierających ilustracje.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.08.12, 14:15:08 »
A czy istnieją Djvu z tekstem który można eksportować albo przeszukiwać, bo nawet nie pamiętam czy takie spotkałem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Czym edytować i kompresować PDF na PC ?
« Odpowiedź #27 dnia: 2021.08.12, 20:10:31 »
Technicznie da się dodać warstwę tekstu do Djvu (robi to np. program z DjvuZone) i jest to na takiej zasadzie, że "niewidzialny" tekst jest orientowany w danym miejscu obrazka. Nie wiem tylko czy są do tego narzędzia wpisujące się w ten workflow.