Autor Wątek: Prototyp Sam Coupe  (Przeczytany 28541 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Prototyp Sam Coupe
« dnia: 2021.05.17, 14:24:24 »
Z takich ciekawostek - odnalazł się jeden z prototypów Sama, okazało się, że nawet działa.

Link niestety do facebooka ale aby poczytać/pooglądać tą grupę nie ma potrzeby posiadania tam konta, grupa jest publiczna.

https://www.facebook.com/groups/20486797963/permalink/10159158320992964/
« Ostatnia zmiana: 2021.05.17, 14:35:43 wysłana przez Rzeznik »

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.05.17, 19:51:39 »
Na takim przykładzie fajnie widać jak powstawały prototypy. Ten w dużej części wygląda na prawie gotowy, a chyba na tej samej grupie ktoś kiedyś wrzucał zdjęcia wcześniejszego. Tak fajnie wyglądał, że sobie zdjęcia zgrałem. I nie pamiętam gdzie je mam.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.05.17, 23:02:45 »
Ciekawe, czy dało by radę w jakiś sposób skopiować tego VLSI.
Jak widać, jest inny niż w pozostałych.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.05.18, 15:12:37 »
zapewne to tylko kwestia innej obudowy niż fizycznej jego różnicy w działaniu.

przyznaję że jakby był klon sama to chętnie bym pewnie kupił.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

itguyinaction

  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.19, 15:11:52 »
A już miałem nadzieję, widząc ten wątek, że ktoś chce zrobić współczesną kopię Sama Coupe i informuje o prototypie... Kiedyś o mały włos, po artykule w Bajtku i mając ograniczone finanse, nie kupiłem tego Sama. Szkoda, bo dziś miałbym unikalny komputer, a jakbym sprzedał, to niezle finanse.
------------------------------------------------------------
https://www.youtube.com/c/ITGuyinaction/

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.08.19, 19:40:23 »
Pewnie prędzej czy później powstanie taki "klon". To, że jeszcze nie powstał, jakoś mnie nie dziwi - komu by się chciało wkładać dużo pracy dla tak małej ilości softu dedykowanego SAM-owi (tzn. korzystającego z jego unikalnych cech)? Prędzej czy później może ktoś to w końcu wydłubie, a może nie.

Ale cokolwiek napiszę w temacie SAM-a, będzie przesiąknięte sceptycyzmem. Dla mnie to zawsze był komputer-pomyłka, bo projektanci zbyt się skupili na nowych parametrach, całkowicie pomijając to, co już istniało. Efektem był komputer o dość problematycznej zgodności z ZX Spectrum 48, nie wspominając już wcale o 128. Do tego dziwaczna, niezbyt wygodna dla rąk obudowa i mocno przesadzona cena. Nic dziwnego, że sprzedaż była raczej rozczarowująca. Tak więc SAM może osiągnął efekt "wow!", ale nie efekt kultowości, takiej jak oryginalne modele Spectrum.

Ogólnie szkoda samego projektu, bo dodanie nowych możliwości graficznych, MMU i dźwiękowych przy zachowaniu 100-procentowej zgodności z 48/128 to byłby naprawdę sukces (z punktu widzenia użytkownika, a nie producenta zapewne).

Tak więc miłośnikom SAM-a pozostają na razie emulatory (te na komputerach i te na FPGA, np. ZX Uno). Zdobycie oryginalnego sprzętu raczej graniczy z cudem, czy raczej z drenażem konta.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.08.19, 21:09:19 »
Swego czasu też zachorowałem na SAM-a.
No i trafił się kiedyś do naprawy.
Naprawiłem, pobawiłem się i się wyleczyłem.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.08.19, 21:14:11 »
Do tego dziwaczna, niezbyt wygodna dla rąk obudowa

Domyślam się, że mówiąc niezbyt wygodna dla rąk masz na myśli klawiaturę? Ja od początku uważałem ją za bardzo wygodną, a pisałem na niej naprawdę dużo. Według mnie jest lepsza niż we wszystkich popularnych u nas kiedyś 8-bitowcach (dziś mam już porównanie).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.08.19, 21:36:19 »
Tak, konkretnie chodziło mi o ułożenie rąk. Sama klawiatura jest bardzo dobra, ma fajny układ i dobrze się jej używa. No ale to dziwaczne, za wysokie podparcie rąk mi przeszkadzało.

Wszystkie inne ośmiobiotowce w zasadzie nie miały strefy podparcia, tzn. klawiatura była blisko dolnej krawędzi obudowy. Wyjątek stanowią niektóre (głównie rosyjskie) klony Spectrum w swoich dziwacznych obudowach :)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.08.19, 23:55:14 »
W odróżnieniu od dzisiejszych klawiatur, niektóre ośmiobitowce z lepszą klawiaturą, tj. CPC, C64 czy ZX 128+2/3 były z przodu grube, co wcale nie sprzyjało wygodnemu ułożeniu rąk. Podparcie rąk na obudowie SAMa jest pod tym względem wygodniejsze, przynajmniej dla mnie. Pozostałe, tj. Atari XL/XE, C64C czy też szesnastobitowce miały już lepszy kształt z przodu (choć trochę nie odpowiada mi kształt samych klawiszy w C64C), ale tylko SAM ma klawiaturę z wyczuwalnym skokiem, jak współczesne dobre klawiatury. Pewnie dlatego uważałem ją za najwygodniejszą.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.08.20, 00:55:15 »
W odróżnieniu od dzisiejszych klawiatur, niektóre ośmiobitowce z lepszą klawiaturą, tj. CPC, C64 czy ZX 128+2/3 były z przodu grube, co wcale nie sprzyjało wygodnemu ułożeniu rąk.

Trzeba też brać pod uwagę, że przez lata zmieniał się sposób pisania na klawiaturach - od modelu "ręce w powietrzu" - typowego dla mechanicznych maszyn do pisania i potem dla komputerów 8-bitowych - do "podparcia nadgarstków", które dziś jest w zasadzie uważane za znacznie lepsze (dla stawów). Co prawda na początku lat 90. pojawiły się już klawiatury PC oferujące podpórki (albo same podpórki kupowane oddzielnie), jednak np. dla mnie nie miało to wtedy większego sensu, bo byłem przyzwyczajony do pisania z "rękami w powietrzu" - w dzieciństwie korzystałem z mechanicznej maszyny, jak również z klawiatury pianina. Tak więc faktycznie, może klawiatury Spectrum 128 czy Amstrada miały "wysoki próg wejścia", ale dla mnie było to coś naturalnego. Z kolei praca na SAM-ie wręcz skłaniała do opierania nadgarstków na obudowie, co wtedy uważałem za wyjątkowo nienaturalne (plus ten przedni kant obudowy wbijający się w dolne powierzchnie przedramion...).

Cytuj
ale tylko SAM ma klawiaturę z wyczuwalnym skokiem, jak współczesne dobre klawiatury. Pewnie dlatego uważałem ją za najwygodniejszą.

Technicznie ta klawiatura była rewelacyjna. Wręcz szukałem na portalach aukcyjnych samej klawiatury, by ją zaadoptować do Spectrum, ale zero szans niestety. Mimo braku zamiennika układu VLSI, nigdy nie natrafiłem na dawcę.

A teraz wyobraźmy sobie, że SAM odniósł spektakularny sukces. Sprzedał się w kilku milionach egzemplarzy, był chętnie używany przez byłych spectrumowiczów, którzy pokochali nową platformę:
• domy software'owe wydawały na SAM-a w tym samym czasie te same gry, co na Amigę,
• hobbyści zaczęli przerabiać stare gry ze Spectrum tak, by korzystały z customowych palet kolorów (coś, jak ULA Plus),
• projekt ULA Plus na ZX Spectrum powstał jako tryb kompatybilny z SAM-em, również w zakresie MMU (rozszerzonej pamięci),
• na SAM-a przeniesiony zostaje CP/M Plus, powstają też implementacje QP/M, Fuzix oraz SymbOS,
• jeszcze lepszą grafikę oferuje popularny w świecie MSX, dodatkowy interfejs grafiki z V9990,
• interfejs Turbo Sound FM rozszerza i tak świetne możliwości dźwiękowe,
• powstaje coraz więcej klonów SAM-a, w tym modele zgodne również z Pentagonem i TR-DOS,
• dostępna jest szeroka gama interfejsów typu divIDE/MMC/SD,
• nowych gier stale przybywa, bo tytuły świetnie się sprzedają, powstaje interfejs sieciowy, pozwalający na dostęp do sieci SAM-play i gier online oraz abonamentów.

No cóż, coś poszło nie tak.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.08.20, 09:14:51 »
Nie tak była koncepcja dwóch facetów, żeby w czasach korporacji robiących za kupę kasy coraz bardziej wypasione (i stopniowo coraz tańsze) szesnastobitowce próbować wypuszczać kolejną ośmiobitówkę bazując na dobrych chęciach i hypie bez odpowiedniego zaplecza zarówno technicznego jak i - przede wszystkim - finansowego.

Nie wiem skąd im wyszło, że to się może dopiąć skoro już wtedy właściwie przestawało się dopinać nawet Amstradowi...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.08.20, 09:57:53 »
Prawdopodobnie liczyli na efekt kuli śnieżnej, tylko ta nie chciała się jakoś toczyć pod górkę.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.08.20, 10:12:32 »
To był problem czasów i miejsca... W UK wtedy - a właściwie chwilę wcześniej - projekt miałby może szansę, żeby się "rozbujać". Tyle, że już nie tak jak wcześniej Spectrum a w związku ze znacznie mniejszą skalą zamym UK nie dało się tego wszystkiego nakręcić. Entuzjaści i wishful thinking nie wystarczyło na sukces biznesowy ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Prototyp Sam Coupe
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.08.20, 10:23:05 »
Zapominacie o dotacjach rzadu pani Thatcher do całej branży komputerowej na początku lat 80-tych. Potem zakręcono kurek z kasą i brytyjscy producenci komputerów padali jak muchy, jeden po drugim, Oric, Camputers, Dragon, Cantab, Memotech, … MGT nie było w stanie powtórzyć tego co udawało się 5-7 lat wcześniej za dotacje. Pchanie się w droga maszynę 8-bitową, kiedy do drzwi już zaczęły pukać 32-bitowce, było pomyłka.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76