Autor Wątek: PCW 8256 nic nie wyświetla  (Przeczytany 3752 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.09.01, 22:34:54 »
Dawno nie odpalałem swojego PCW, ale wydaje mi się że dioda powinna się lekko świecić po włączeniu bez dyskietki.
Mam go obecnie w innej lokalizacji, mogę to dokładniej sprawdzić za kilka dni.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.02, 00:37:13 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.09.01, 23:26:11 »
Czyli można założyć, że stacja działa. Jutro testy Goteka. Gdyby ktoś szukał obrazów, to polecam zajrzeć tutaj.

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.09.01, 23:43:59 »
No ja mam 9512 od Sajmosia i w nim dołożyłem Goteka. Jak już dołożyłem (port zasilania przelutowalem od spodu, to załatwia problem 5 <-> 12V) to się okazało że warto zrobić fixa:
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Host-Platforms#amstrad-pcw
bo jest lekki problem ze startowaniem CP/M. Więc znów mnie czeka rozbieranie PCW :)
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.09.01, 23:49:56 »
Tu jest jakaś namiastka softu, ale przynajmniej dyski systemowe są. :)
http://ftp.nvg.ntnu.no/pub/cpc/pcw/
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.09.02, 00:10:51 »
No ja mam 9512 od Sajmosia i w nim dołożyłem Goteka. Jak już dołożyłem (port zasilania przelutowalem od spodu, to załatwia problem 5 <-> 12V) to się okazało że warto zrobić fixa:
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Host-Platforms#amstrad-pcw
bo jest lekki problem ze startowaniem CP/M. Więc znów mnie czeka rozbieranie PCW :)

Ale ten problem dotyczy PCW serii 9xxx a my rozmawiamy o serii 8xxx, to jest zupełnie inny komputer, jednak nie wiem na pewno jak wygląda tam sprawa napędów bo tego jeszcze nie ćwiczyłem... jednak napędy z CPC i PCW 8xxx powinny być podobne.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.02, 00:25:29 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.09.02, 06:31:32 »
Seria 9 od 8 oprócz wyglądu, układu klawiatury, szary monitor zamiast zielonego i innej drukarki - różni sie tylko tym że 9ki miały już tylko stacje 720K, choć nadal 3", a w 8kach 1sza stacja była taka jak w CPC czyli 40ścieżek i 1głowica, i 180K na stronę. PCW10 miały już stacje 3,5" i inne drukarki. Poza tym to takie same komputery 100% kompatybilności. W każdej serii była wersja z 256 oraz 512K.

Dopiero PcW16 to był zupełnie inny komputer. Inna grafa inny OS. Dopiero fanoskie wersje OSa dawały mu CPM i LocoScript-a, i sporą choć nie całkowitą kompatybilność użytków, ale nie gier, bo inny tryb graficzny i za szybki procek.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.09.02, 08:09:26 »
Myślałem kiedyś o wstawieniu do PCW8xxx 2 napędów 3,5" z laptopa, dwa napędy weszłyby w jeden slot na dysk 3".
Mozliwe że będzie trochę ciasno na szerokości ale bardziej pokonało mnie wykonanie odpowiedniego adaptera do płaskich tasiemek 26pin.
Może są jakieś gotowe, ale wtedy nie znalazłem.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #22 dnia: 2021.09.02, 09:05:52 »
Pewnie są jakieś przejściówki, ale ja bym spróbował wpiąć szerokie złącze 26 pin w tą wąską taśmę tyle że ukośnie, wtedy odstępy między pinami powinny pasować. Choć trzeba sie upewnić że piny z masą nie będą dotykać sąsiednich pinów. Jak nie przypasi to uciąć wąską taśmę ukośnie i każdą żyłkę rozciąć od sąsiedniej tak na ok 1 cm, i mozolnie żyłka po żyłce wcisnąć jedną po drugiej. :)

Szerokość dziury na napęd 3" jest ciut szerszy niż szerokość dyskietki 3.5", tylko żeby jakoś dziurki na śrubki w środku podpasować. Bo ostatnie co bym próbował to poszerzać dziurę po napędzie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.09.02, 09:29:11 »
Napędy z laptopa mają inny pinout choć tyle samo 26 pinów co napędy 3", bo tam jest jeszcze zasilanie na taśmie.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.09.02, 15:44:38 »
Przejściówka działa, programy się wczytują, więc sprzęt sprawny. Jest to wersja z 256kB RAM, są podstawki pod dodatkowe 256kB.
Nawet fajnie działa, choć wypadałoby podłączyć 2 goteki, bo tak to trzeba ciągle wachlować obrazami. Załadowałem SymbOS i jestem pod wrażeniem :)
Dziękuję wszystkim za pomoc.

A jeszcze dodam, że ten komputer stoi na Olx za 400zł, więc gdyby ktoś był zainteresowany, to w sumie chyba polecam (ogłoszenie nie moje, ja się tym sprzętem tylko chwilę pobawiłem). Nie wiem, czy cena atrakcyjna, nie mam porównania, w każdym razie wygląda na sprawny, nie grzebany. Obudowa wymaga solidnego czyszczenia, jest też na niej trochę śladów powstałych zapewne od przewodu (takie nadtopienia, jakie zdarzają się przy długim kontakcie gumy z tworzywem). Choć nie mam żadnego Amstrada/Schneidera to nie kupuję. Dla mnie za duży - nie mam miejsca na zabytki z taką ilością szkła. Wolałbym CPC464 :)
« Ostatnia zmiana: 2021.09.02, 16:17:07 wysłana przez maciekb »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.09.02, 17:49:36 »
Moje gratulacje  :)

PCW to fajny kawałek sprzętu, tylko w naszym kraju był dość mało popularny i szkoda ze nie ma w nim dźwięku, ale czego można wymagać od maszyny do pisania  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.09.02, 21:29:30 »
No jak nie ma? Głośnik jest w środku. Piszczy czasem ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #27 dnia: 2021.09.02, 21:46:42 »
Taaaa, w zasadzie to tylko to potrafi  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #28 dnia: 2021.09.02, 22:50:05 »
nie, no w grach cośtam gra
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: PCW 8256 nic nie wyświetla
« Odpowiedź #29 dnia: 2021.09.03, 10:12:17 »
Robił ktoś upgrade RAM do 512kB? W tej płycie siedzą układy Fujitsu MB81257-15 (8 szt.) i jest 8 wolnych podstawek pod układy DIP-16. Z tego co widzę poniżej 40zł można kupić 10 szt. MB81256-12. Będzie to razem współgrać?