Autor Wątek: Sposób zapisu danych na kasecie cpc 464  (Przeczytany 2597 razy)

gabriel0

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Mazowieckie
Sposób zapisu danych na kasecie cpc 464
« dnia: 2021.12.16, 15:45:05 »
Witam.
Interesuje mnie w jaki sposób zapisywane są dane na kasetach. Konkretnie z czego się składają, typu "nagłówek - nazwa pliku - dane- sumy kontrolne" i jakie ma znaczenie długość takich danych bądź ilość bitów. Czemu np akurat są zapisane przez ileś sekund a nie dłużej/krócej.
Po wpisywaniu amstrad tape file format wychodzą tylko formaty pod emulatory itp.
Nawet nie bardzo wiem czego szukać i pod jakimi nazwami.
Pozdrawiam.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Sposób zapisu danych na kasecie cpc 464
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.12.17, 07:17:48 »
W opisie formatu TZX/CDT jest rozdział poświęcony zapisowi na taśmie. Może warto od niego zacząć? Wujek Google też może być pomocny, jeśli zapyta się go o "frequency-shift keying".



KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sposób zapisu danych na kasecie cpc 464
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.12.27, 12:11:26 »
Ja bym po prostu nagrał coś pod emulatorem do pliku CDT i przeanalizował co w nim jest. A potem to samo z wersją tego samego w pliku audio pod lupą żeby jeszcze te czasy wyczaić.
CPC domyślnie dzieli pliki na taśmie na 2KB bloki i przed każdym jest sygnał startowy którego częstotliwość ustawia komputer na odbiór z właściwą prędkością.. CPC potrafi nagrać na taśmie nazwę pliku o długości aż do 256 bajtów. A nagłówki mają tak samo jak na dysku 128bajtów, i są częścią pierwszego bloku. To tyle co wiem. (pewnie z instrukcji obsługi bo nie studiowałem jakoś specjalnie tego tematu). A z tego by wynikało że nazwa musi być jakoś osobno przed tym blokiem z nagłówkiem. Ale głowy za to nie dam.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

gabriel0

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Mazowieckie
Odp: Sposób zapisu danych na kasecie cpc 464
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.02.17, 00:54:52 »
W opisie formatu TZX/CDT jest rozdział poświęcony zapisowi na taśmie. Może warto od niego zacząć? Wujek Google też może być pomocny, jeśli zapyta się go o "frequency-shift keying".
Dzięki tej odpowiedzi znalazłem wyczerpującą lekturę pod tym linkiem http://cpctech.cpc-live.com/docs/cdt.html
Tape-Image (.CDT) file format
Jest to wyczerpujące cały temat.
Dziękuję.