Autor Wątek: Problem z synchronizacja pionowa w Elwro 800 junior (RGB).  (Przeczytany 3864 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Czesc
Moze ktos zna rozwiazanie problemu. Mianowicie podlaczalem(podlaczalismy) na Wapniaku Elwro  do monitora z wejsciem DSUB9 RGB Atari dwoma kablami i w obu jest popsuta synchronizacja pionowa. Reszta jak kolor czy pozioma dziala. Jeden kabel to sklepowy bodajze z pinami 1:1, drugi to polutowany przez kolege, ktory zdecydowanie umie lutowac kabel wg. schematow w sieci. Synchronizacja jest wzieta bodajze z 2 pinu wtyczki(zgodnie z tym co na schemacie kabla oficjalnego kabla Elwro RGB DSUB9- DIN5 RGB), a do monitora idzie zgodnie z schematem monitora Atari, gdzie sa 2 piny na synchronizacje(po prostu jest polaczona), kolor jest 1:1. Dodam, ze ten sklepowy RGB DUSB9 z monitorem RGB Philipsa(takim typowym do Amigi) dziala tak samo tzn. wszystko jest poza synchronizacja pionowa.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Problem z synchronizacja pionowa w Elwro 800 junior (RGB).
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.05.15, 06:57:29 »
Nie znam się ani na Elwro ani na Atari. Co nieco wiem o monitorach ogólnie, więc skoro nikt nie odpowiada, to mam taki pomysł.
Rozdzielone sygnały synchronizacji poziomej i pionowej mogą być impulsem narastającym lub opadającym (kombinacji jest 4).
Być może sygnał synchronizacji pionowej jest odwrócony ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Problem z synchronizacja pionowa w Elwro 800 junior (RGB).
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.05.15, 10:30:24 »
Tego nie wiem, nie mam niestety oscyloskopu. Ale dzieki za odpowiedz. Skoro znasz sie na monitorach, to moze sie orientujesz jak bylo w starych monitorach RGB produkowanych w Polsce z wejsciem DIN5? Bo mam taki oficjalny kabelek Elwro RGB DSUB 9 - DIN 5 RGB monitor, a w ksiazce CP/J sa one podane jako przyklad podlaczania.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Problem z synchronizacja pionowa w Elwro 800 junior (RGB).
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.05.15, 11:04:04 »
Niestety tak szczegółowo nie wiem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D