Autor Wątek: Klon komputera Meritum  (Przeczytany 29194 razy)

Arte Stokbaum

  • *
  • Wiadomości: 7
  • Miejsce pobytu:
    Imperium Rydzyka
Klon komputera Meritum
« dnia: 2018.01.26, 18:13:15 »
Dzień dobry,

w zeszłym roku zbudowałem "klona" komputera Meritum (wykorzystując ogólnodostępne elementy serii HC/HCT).
Nie jest to oczywiście replika 1:1, ale funkcjonalny odpowiednik, umożliwiający również uruchamianie gier typu Frogger i Zaxxon z TRS80.
Klona budowałem z układów, jakie miałem akurat pod ręką - co wymusiło analizę zarówno układu, jak i częściową deasemblację oprogramowania.

Służę, w miarę wiedzy i możliwości, informacjami na jego temat.

Schematy mam, ale są w wersji roboczej, wymagają jeszcze sprawdzenia i dopracowania... jeśli będzie zainteresowanie - może mnie to zmotywuje do szybszego działania.

Podłączam się do apelu o zgrywanie różnych wersji ROMów i generatorów znaków (dzięki, MCbx)!  Nie tylko "pierwszy" i "ostatni" eprom jest unikalny. Różnią się też m.in. tablicami słów i skoków komend BASICA (beep, net). Przykładowy (zdjęcie) ROM z menu wyboru wersji językowej i  standardu drukarki jest zdekompletowany...

Kilka zdjęć - niestety na dysku sieciowym:

https://drive.google.com/open?id=194G8uGRCaoemIutVEvf8JB3hswvrQ2iB
https://drive.google.com/open?id=1I-smmjuX8nwyJbGx6W31287sJaF53znX
https://drive.google.com/open?id=1FoY5j1I_0YlayRvKpQeLCJIjHM2ciKbJ
https://drive.google.com/open?id=1XypdpNOgf-qb2gTo9jLvNVGMoi19jAOB

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.01.26, 19:59:02 »
Interesujące - ale nie obraź się - ja osobiście najbardziej lubię repliki 1:1 .
Jak rozwiązałeś wgrywanie programów? Czy Twoje Meritum obsługuje stacje dyskietek(i  w jakim formacie)?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.01.26, 20:18:34 »
Gratuluję! Z tego co widzę na zdjęciach, to taki trochę SpeccyBob (układy logiczne i dużo drucikow między nimi) ale dla Meritum ;) Czekam na dalszy rozwój projektu.

SpeccyBob tak wyglądał ;)

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.01.26, 20:30:31 »
Co to za klawiatura? Gratulacje za zbudowanie klona Meritum.

Arte Stokbaum

  • *
  • Wiadomości: 7
  • Miejsce pobytu:
    Imperium Rydzyka
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.01.26, 20:57:50 »
@pgru
Pytanie repliki 1:1 czego...?
Meritum (1/2) jest już jest klonem TRS80 model 1:
 - dostosowanym do dostępnej w tamtych czasach bazy elementowej (TRS miał przynajmniej układy LS, Meritum - archaiczne TTL-e!, badziewne ruskie K573RF)
- ze zmienioną częstotliwością synchronizacji (50Hz)
- dodanymi "intelowskimi" peryferiami - i tutaj duży plus- za RS232, licznik-generator przerwań, porty równoległe...

Programy wczytuję z plików .wav lub programem playcas - korzystając z interfejsu magnetofonu. Natomiast komputer posiada (równoległy) port FDD, taki sam, jak Meritum 2.

Założeniem projektowym nie było powielanie układu 1:1, ale wykorzystanie energooszczędnych (nie ukrywam: posiadanych) elementów CMOS i zasilanie całości z jednego źródła napięcia 5V. Wykorzystanie CMOSowych pamięci statycznych i "dużych" EPROMów mieszczących kilka obrazów różnych wersji oprogramowania/znaków.
Komputer ma wszystko, co ma Meritum 2, tylko wykonany jest w trochę inny sposób...

@Klaud:
Znam Speccybob i Harlequina - mam teź inne komputery wykonane tą techniką (Spectrum, Jupiter ACE)... Tyle, że preferuję eurokarty i połączenia lutowane. Rozłożony wygląda tak:
https://drive.google.com/open?id=1h_tgH0N7ZTVf71PtzItllXqY3LBVe_r9

Nie przewiduję "rozwoju" samego komputera - on już działa, z dodatkowym 8253 jako generator dźwięku - układ nie był lutowany, ale ROM go wspiera...

Chętnie natomiast "poznałbym" inne ROMy oraz wykonał kopię stacji dysków, niestety mam tylko DTR, dobrze byłoby mieć cały ROM, CP/M i oprogramowanie na dyskietkach...

@jackfinch:
To jest "obcięta" stara klawiatura z PC - z pozmienianymi połączeniami...

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.01.26, 22:03:21 »
Nie mam pojęcia, czy te romy znalezione u mnie na dysku, a znalezione kiedyś na necie są do Meritum. Ty będziesz wiedział.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.01.27, 00:02:58 »
Rozwinę nieco temat. Mam stację dysków do Meritum w częściach i całą. Oprócz dwóch napędów w obudowie stacji jest elektronika sterująca. Na płytce jest eprom którego zawartość jest dostosowywana w zależności od użytych napędów i systemu. Załączam fotkę zrobioną na szybko.

Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.01.27, 09:31:02 »
@Arte Stokbaum
Ale to właśnie mnie bawi w tych retro komputerach. Ktoś mając dostęp do znacznie gorszej elektroniki potrafił złożyć gotowy komputer, w kraju za żelazną kurtyną...

@mkamzierczak
dziękuję za  ładną fotografię

Arte Stokbaum

  • *
  • Wiadomości: 7
  • Miejsce pobytu:
    Imperium Rydzyka
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.01.27, 12:58:39 »
^^^ A mnie nie bawi. Za to fascynuje: ludzka pomysłowość w omijaniu ograniczeń sprzętowych i programowych (szanowanie każdego bajtu i cyklu zegarowego). Pod warunkiem, że proponowane rozwiązanie są technicznie i technologicznie poprawne. Mogą być proste, ale nie prostackie...
Oczywiście, kiedyś były inne czasy, teraz też są inne. Jako inżynier mogę przewidzieć pewne problemy i ich uniknąć: nie widzę >obecnie< powodu aby stosować/selekcjonować gorszej jakości, nie-do-końca-kompatybilne elementy, skoro nawet w stercie elektrośmieci mam podzespoły renomowanych producentów trzymające parametry. Wykonując klona nie kupiłem ani jednego scalaka...
Nie należy przeginać również w drugą stronę - napisanie wszystkiego w Verilogu i wrzucenie do FPGA (łącznie z rdzeniem Z80) moim zdaniem zabiłoby projekt, chociaż inni mogą być odrębnego zdania. O niechlujnym, zasobożernym programowaniu (raczej "składaniu" programu z gotowych komponentów), pakowaniu w najprostsze urządzenia 32-bitowych ARMów nawet nie wspominam... Niskie ceny i wszechobecność elektroniki nie zwalnia od myślenia!

Uważam, że zachowany został rozsądny kompromis np. HC4024 zamiast 2x7493 itp. - dalej jest to dyskretna logika.

@jackfinch - to są (niestety) te same ogólnodostępne romy (w tym sieciowy od MCbx). Interesowałby mnie ten z postu 43 użytkownika flypeter:
http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1796.msg34919#msg34919 (niestety jest niekompletny)
« Ostatnia zmiana: 2018.01.27, 13:32:31 wysłana przez Arte Stokbaum »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.01.27, 13:25:29 »
Bardzo popieram, gdyż myślenie ma kolosalną przyszłość.
Jakby była płytka, to chętnie bym sobie poskładał takiego klona.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ian67

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Zywiec
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.01.27, 14:12:20 »
Klawiatura(i/o)
Grafika
Pamięć
Procesor

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.01.27, 14:50:22 »
A to gdzieś kupić można ?
Ew. BOM do tego jest ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ian67

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Zywiec
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.01.27, 19:39:30 »
projekt jest moim projektem. wzorowany na Meritum1 wer2. z 64kb ram - rom skopiowany segmentami do pamięci 27128
prawde mowiac nie zlozylem go jeszcze.
dysponuje 4ma kompletami pcb.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.01.27, 19:53:46 »
To jakby któryś z kompletów był nadstanowy :), to jeśli można, chętnie bym zakupił.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ian67

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Zywiec
Odp: Klon komputera Meritum
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.01.27, 20:56:55 »
ian67malpawp.pl