Komputery z Z80 > SAM COUPE

SAM Coupe

(1/13) > >>

Abrimaal:
Czy ktoś jeszcze dziś robi coś na tej maszynie?
W latach 90-tych powstało kilkanaście gier i kilkadziesiąt demo i temat się zakończył.
To potężna maszyna, tylko zdecydowanie za późno wypuszczona,
gdyby SAM powstał w 1986 zamiast ZX 128, byłby poważną konkurencją dla Atari ST i wyszłoby na niego mnóstwo tytułów,
a tymczasem w 1990 żadna z liczących się firm nie zainteresowała się 8bitowym sprzętem.

matofesi:
Sam był reklamowany jako potężna maszyna. Uwierz mi - nie był taką maszyną. Koncepcje były fajne, ale obniżanie kosztów spowodowało, że zasadniczo nic bardziej zaawansowanego z dostępną grafiką nie dało się zrobić - zasadniczo cała pamięć była "wolna" co powodowało, że z - w teorii - 6 MHz procesora zostawało w przeliczeniu niecałe 4. W efekcie miałeś maszynkę ciut szybszą niż Spectrum, która miała trzy razy większy ekran (w kolorowym trybie ekran miał dokładnie 24 kilo). Dwie rzeczy, którymi można się było podpierać do przerwanie linii, którego w Spectrumie bardzo brakuje i stronicowana pamięć ekranu, która w 512 kilowym Samie pozwalała na użycie 8 pełnych ekranów przełączanych jednym OUTem. Niestety nadal było to 24 kilo do przewalenia i na prawdę ciężko było tam zrobić coś bardziej zaawansowanego.

I to była chyba jedna z podstawowych technicznych przyczyn "padu" Sama.

Co do pytania - czy ktoś coś robi - w UK są ludzie, którzy coś jeszcze kombinują (w swoim czasie było sporo extra hardware'u do Sama). Ale nie interesowałem się tematem od prawie 20 lat ;)

Abrimaal:
Jest jeszcze hires 512x192 w 2 dowolnych kolorach ze 127 (nie jak w Timex'ie w dopełniających),
6 kanałowy soundchip (wprawdzie to prawie to samo co 2xAY, ale chyba do każdego kanału można wybrać przypisanie stereo, gdzie ma grać),
bardzo rozbudowany Basic i jeśli się nie mylę hardware'owa obługa sprite.

Gdy zobaczyłem pierwszy raz demo Juggler, to różnica pomiędzy amigową wersją tego demo jest niewielka,
a utwory Ziutka z Lyra 3 czy cover Hymn to Aurora to niezła uczta dla uszu.

matofesi:
512x192 to nadal 24 kilo ekranu do obróbki.

SAA jest fajny, ale nie tak jak piszesz - nie da się wybrać co ma gdzie grać, kanały chipa są przypisane do kanałów stereo. Gra mniej więcej jak dwa AYgreki, ale nie do końca. Dało się zrobić zagrać odpowiednio przygotowane AYgrekowe muzyczki, ale nie do końca - musiały być specjalnie przygotowane. Dlatego m.in. zrobiliśmy ETrackera.

BASIC owszem był fajny, ale obsługa sprite'ów była wyłącznie softwareowa. W sprzęcie nie było żadnego wsparcia dla grafiki poza przerwaniem linii i możliwością przełączania ekranów/trybów graficznych w środku ekranu.

Juggler to prosta sprawa - animacja na 8 klatek robiona na przełączanych ekranach. Tam nie było o ile pamiętam żadnego bajeru poza samą konwersją grafiki do formatu Sama.

A jeśli chodzi o muzyczki - Ziutek na Spectrumie wyciągał co się dało z AYgreka. Jak sobie zaprojektował trackera na Sama to i tam był w stanie zrobić porządną muzykę. Muzyk jest muzykiem :)

I nie, żebym uważał, że Sam był złym komputerem - był trochę słabo zaprojektowany i źle marketingowany a poza tym jak na te możliwości był trochę za słaby.

Abrimaal:

--- Cytat: matofesi w 2012.01.14, 23:39:45 ---512x192 to nadal 24 kilo ekranu do obróbki.

--- Koniec cytatu ---
Mode 1 i 2 (kolory 1x8 i hires) zajmują po 12 kB


--- Cytat: matofesi w 2012.01.14, 23:39:45 ---Juggler to prosta sprawa - animacja na 8 klatek robiona na przełączanych ekranach.
--- Koniec cytatu ---
Nie pomyślałem o takim tricku, wyglądało to na ciężką pracę codera :)

A poza tym masz rację.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej