ZX Spectrum > HARDWARE

Ile Spectrumów macie w kolekcji? ;)

<< < (6/6)

Tygrys:

--- Cytat: Jean 1 w 2012.02.21, 09:50:40 ---co do tych dodatkowych 32 kb w ZX48,
..
jest ostatnie 16384 KB pamięci od adresu #C000.

--- Koniec cytatu ---

Miałem i zmodyfikowałem wiele gier, które potrzebowały dodatkowego banku pamięci na odgrywanie muzyki. Rozwiązanie 32kB miało niedogodność, trzeba było przenosić stos poniżej 32767 oraz kopiować dane z adresu 32768-49151 do drugiego banku, a dodatkowo przerabiać procedury odwołujące się do playera muzyki. Do niczego innego ta pamięć nie była wykorzystywana.

Jean: z tym 16384KB to lekko przesadziłeś ;)

DDX:
-->Jean 1: Wiem o rozwiazaniu Wondera, ale to z Bajtka bylo w PL chyba najpopularniejsze, pewnie ze wzgledu na swoja prostote, oczywiscie za cene wad (prostsze juz moglo byc jedynie przelacznie reczne). Podobnie rozwiazanie przelacznia gornych 32kB zastosowanop w czechoslowackim DG80 (tylko ze samo przelacznie bylo zrealizowane na jednym bicie z 8255, a od pewnego momentu mialo rowniez wsparcie w ROMie).
Ale tych rozwiazam bylo wiecej niz tylko 2. Bylo np. rowniez takie, dobrze znane w CZ/SK, gdzie te dodatkowe 32kB podlaczalo sie pod tymi standardowymi gornymi 32kB (czyli allRAM). Istniala tez nieco bardziej rozwinieta wersja tego rozwizania, ktora mogla dodatkowo tak przelaczac, ze maszyna zachowywala sie jak zwykly ZX48, ale zamiast ROM byl RAM, w ktory np. mozna sobie bylo wgrac dowolny alternatywny ROM i ew. tez zablokowac zapis do tego "softROMu". Mialem to u siebie zrobione, tyle ze w postaci dwoch plytek drukowanych i plataniny kabelkow ;D.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:

--- Cytat: DDX w 2012.02.21, 06:16:25 ---Jestes pewien, ze te Twoj TC2048 ma po przerobce 192kB RAM (a nie np. 144kB, ew. 128kB)?

--- Koniec cytatu ---

A ch.uj wie, Jarek Adamski mówił, że jest 192K, czy jakoś. On to przerabiał. Ja i tak tego nijak nie zużyję, no nie. ;)
Chodzi jako 128K.

DDX:
No to nie wiem, moze Jarek zrobil Tobie jakas ekstra wersje ;) 192kB, ale ZTCP standardowo robil na 144kB (tzw. TC2144): klik.
Moze kiedys Jarek przeczyta ten post i zechce rozwiac watpliwosci :).

No a znowuz STAVI robilo tzw. TC2128.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej