ZX Spectrum > HARDWARE

samsung 711MP i spectrum +3

<< < (2/5) > >>

m0b:
Masz po prostu kabelek, który będzie działał na większości TV, ale nie działa na Twoim. W +3 sytuacja jest fajna, bo masz 12V wyprowadzone w gnieździe video, więc kwestia podpięcia na pin 8 złącza SCART. Na pin 16 zapewne te 12V idzie przez rezystor, więc zmiany wystarczy dokonać we wtyczce SCART, po prostu łącząc kabelek przed rezystorem z pinem 8. Ale sprawdź dokładnie co w tym kablu idzie z jakiego pinu gdzie.
Gorzej jest z szarakiem, bo tam 12V możesz mieć, ale nie musisz - zależy od zworek na płycie. Ja mam wersję francuską i tam 12V jest wyprowadzone. W innych przypadkach może być konieczne przezworkowanie płyty.

ptyku:
z tego co widziałem kabelek robiony wg schematu z załącznika. Nie ma tam rezystora w kablu na pinie 16 (czemu rezystor na pinie 8? Czy nie jest to pin odpowiedzialny za podział ekranu 4:3 , 16:9? )

m0b:
Na pinie 8 rezystor jest niepotrzebny. Założyłem, że to co idzie z pinu 1 ZX'a idzie przez rezystor na pin 16 SCART, ale skoro rezystora nie ma, to po prostu połącz ten sygnał z pinem 8. Jednak 12V na pinie 16 to "trochę" za dużo, więc z tym też trzeba by coś zrobić. Pin 8 powoduje przełączenie źródła sygnału TV na to złącze i jednocześnie, w zależności od napięcia, ustawia tryb 4:3, albo 16:9.

ptyku:
robiłem próby połączenia pinu 16 z 8 (na obu wtedy napięcie 12V bez podłączenia do TV) ale nie zdało to egzaminu. W międzyczasie dostałem jeszcze jeden taki sam monitor i sytuacja z nim jest identyczna. Czyli z tego co rozumiem trzeba pomierzyć jakie napięcie jest na pinie 16 po podłączeniu TV ?

chomik:
Mam taki sam problem z 711MP. Ja wymyslilem taki sposob, przecinamy sciezke w do pinu 8, znajdujemy 12V gdzies w TV (ma ktos moze schemat do niego)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej