Autor Wątek: WD1770 w Interface +D  (Przeczytany 2182 razy)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
WD1770 w Interface +D
« dnia: 2023.01.25, 10:22:01 »
Nawiązywałem już do kwestii z tematu w inych dyskusjach, ale nie udało się tego jasno określić, więc postanowiłem przedstawić to pytanie tutaj, jako zagadkę logiczną :)
Jak większość pewnie zauważyła dostępność WD1772 jest prawie żadna. Nawet exxos nie jest ratunkiem, bo wstrzymał wysyłki do EU i podniósł ceny.

Czy znajdzie się ktoś, kto próbował użyć w Interface +D (lub jego klonie) kontrolera WD1770 zamiast oryginalnego WD1772?
Albo bardziej ogólnie: jakie są możliwości/szanse zastępowania WD1772 kontrolerem WD1770, który jest nadal w miarę osiągalny.
Po pierwsze przy użyciu np. goteka, po drugie dla oryginalnej stacji.

Mam trochę wstępnych informacji, którymi się od razu podzielę :)
Udało mi się np. znaleźć informacje, że są między nimi tylko dwie różnice.
Podstawowa to stepping rate (SRT), czyli czas jaki kontroler przeznacza na oczekiwanie na głowicę, aż skończy pracować nad jednym cylindrem i się przesunie (opóźnienie kroku?).
Czyli im ta wartość jest mniejsza, tym kontroler więcej kroków na sekundę wyciska z silnika krokowego, który obraca dyskietką. Oczywiście cała reszta musi nadążać z odczytem i komunikacją.

Dla WD1770 jest standardowy jak na moment jego projektowania i wynosi 6ms.
To wystarczało do stacji 5.25 oraz chyba do 3.5 przy max double density.
Natomiast WD1772 był zaprojektowany do pojemniejszych i szybszych stacji (high density) i jego minimalny stepping rate to 2ms
Oba pozwalają oczywiście ustawić dłuższy SRT, na pcb czasem były dostępne przełaczniki do manipulowania tymi wartościami.

Druga różnica to niższa wartość settle delay, czyli opóźnienia/oczekiwania na ustabilizowanie się głowicy nad ścieżką (np. wyciszenie drgań).
Dla WD1772 jest to 15ms, natomiast dla WD1770 wartość wynosi 30ms.

Na pewno zmiana z WD1770 na WD1772 nie jest możliwa, ponieważ "this is too fast for a physical 5.25” floppy drive to step the heads at".
Tu właśnie wchodzi przełącznik na pcb, pozwalający wydłużyć step rate, ale nie wiem czy +D czy np. XF-551 w ogóle takie mają.
Zmiana w drugą stronę to właśnie moje pytanie.
Nie wiem jak wygląda implementowanie WD177X w układzie, czy on wymaga jakichś dodatkowych elementów pasywnych które go konfigurują.
Możliwe, że użycie WD1770 zamiast WD1772 wymagało by zmiany wartości jakichś innych elementów na pcb.
Nie wiem też czy one korzystają w jakiś sposób z zegara i czy on nie dyktuje w jakichś sposób tych parametrów.
Na logikę wydaje się, że wolniejsza praca nawet szybkiej stacji teoretycznie powinna być możliwa, tylko w niektórych przypadkach ograniczyła by pojemność nośników.
W goteku np. można sobie ustawić settling time jaki się tylko chce. Ale do stepping rate nie widziałem opcji, może jest niejawnie ustawiane przez coś innego.

Problem dotyczy nie tylko +D, czy Chrome 128, ale np. oryginału/repliki stacji XF-551 do małego Atari.
Może ktoś z tym przypadkiem się mierzył?

PS. Znalazłem też taką ciekawostkę - https://github.com/Torlus/firebee-fpga/blob/master/FalconIO_SDCard_IDE_CF/WF_FDC1772_IP/wf1772ip_top_soc.vhd
Podobno kompletna implementacja WD1772 w vhdl. Jest to cześć większego projektu Atari w FPGA.
Niestety wydzielenie tego, zaprojektowanie pcb (ogólnie przygotowanie drop-in replacement) to sporo pracy i pewnie nigdy się nie wydarzy.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: WD1770 w Interface +D
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.01.25, 13:35:26 »
Mam +D i WD1770, więc mogę sprawdzić.

Wiem, kto ma opracowaną implementację WD1772, ale nie napiszę, bo nie wiem, czy ta osoba sobie tego życzy.

Na pewno wiem, że w moim klonie Opus-a działa zarówna WD 1770, WD 1772 jaki i VL 1772 i VL 1770.

Do gęstości 720Kb na dyskietce czy to będzie WD1770 czy WD 1772 nie ma zbytnio różnicy.
No chyba, że są to jakieś udziwnione projekty.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: WD1770 w Interface +D
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.01.25, 13:50:22 »
Przerabiałem temat WD1770 w +D

Z romem G+Dos nie wczytuje DOS-a
Z romem UNIDOS coś czyta a potem idzie w maliny.

Nie jest to kwestia stepping rate bo z romem G+Dos nawet nie rusza głowicą.
Oba układy muszą różnić się czymś więcej niż to wynika z datasheet. Ale to już ktoś obeznany w temacie musiałby się wypowiedzieć.

WD1772 w CPLD to by było coś fajnego.  ;)