Autor Wątek: Zaginione polskie programy na Spectrum  (Przeczytany 122936 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #75 dnia: 2011.11.24, 21:17:09 »
Załączam PacMan i Tetris Copy.

Fękju werymacz.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #76 dnia: 2011.11.24, 21:19:36 »
Mam takie pytanie. Czy demoscena w Polsce na spectrum nie wywodzi się z cracksceny? Najpierw łamanie gier do sprzedaży, dorabianie ułatwień, a później po tym tworzenie czegoś innego jak dema?


Tutaj odpowiedzą najlepiej ludzie, któzy to własnie robili,
ze swojej strony mogę potwierdzić, że zazwyczaj, jak była gra "cracked by ktośtam" to na tej samej giełdzie i na tym samym stoisku mozna było tez kupić kasete z demami tego samego "ktośtama".
Więc - tak.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #77 dnia: 2011.11.25, 16:43:20 »
>Mam takie pytanie. Czy demoscena w Polsce na spectrum nie wywodzi się z cracksceny? Najpierw >łamanie gier do sprzedaży, dorabianie ułatwień, a później po tym tworzenie czegoś innego jak >dema?

A czy przypadkiem nie wszędzie tak było? :)

Ludzie crackowali gry do sprzedaży. Później zapragnęli sławy i zaczęli się podpisywać na swoich crackach. Później te podpisy robiły się coraz bardziej ozdobne i wyświetlane z efektami aż zaczęły powstawać dema.

Na Commodore z tego co wiem, dość popularne były cracki dyskowe poprzedzone "trainerem" - demkiem w którym leciał jakiś efekt, można było wybrać nieśmiertelnośc, a crackerzy przedstawiali się i pozdrawiali innych crackerów.

Na Spectrum w Polsce tego jakoś nie było (ale było np. w Rosji) może z uwagi na to że 99 procent cracków to wersje kasetowe, trzeba by zatrzymywać taśmę, gracze mogli by się wkurzyć że wczytywali coś co im do grania nie jest potrzebne itp, że zajmuje kasetę itp. Zaczęto więc robić samodzielne dema. Początkowo chyba wszystkie z nich to były kolekcje muzyk wyripowanych z gier + jakiś obrazek (często pożyczony) i scroll.

Pamiętam, że ja tych dem nie lubiłem ;) Chciałem grać, a nie słuchać jakichś muzyczek. Ale cóż, scenerzy nie robili dem dla graczy tylko dla siebie. Przy robieniu tych zbiorów muzyczek bardziej chodziło pewnie o to by się pochwalić umiejętnością hackowania.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #78 dnia: 2011.11.26, 18:20:52 »

Odzyskałem z kasety wszystko, tj: gry Nurek, Zombie, Strażnik Banku i Wiking. Już są w TZX.
Wielkie dzięki. Czas się podzielić.
Dwie ostatnie przesłałem do WOS, bo to oryginalne produkcje.
Nie wiem tylko, czy jest dozwolone przesyłanie do nich cracków (polskich tłumaczeń zagranicznych gier).
Zombie to gra, która wyszła oryginalnie pod tym samym tytułem, tylko przerobiona na polski,
a Nurek to translacja Scuba Dive.
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #79 dnia: 2011.11.26, 18:42:25 »
Dzięki.
Przygotowuję te gry jako jedne z pierwszych do archiwum polskiego ZX :-)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #80 dnia: 2011.11.26, 19:41:46 »
Niestety WOS nie przyjmuje cracków :(  Czyli przesyłanie jest dozwolone, ale nie należy liczyć że się one tam pojawią :)

Wyjątkiem może być sytuacja gdy gra nie zachowała się w żadnej innej formie poza crackiem.

mooh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #81 dnia: 2011.11.26, 22:56:57 »
W niektórych przypadkach Martijn van der Heide stawia przetłumaczone gry na wos.
Na przykład, Strike Force Cobra: http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0004948
Można tam zobaczyć wersję KrajoweWydawnictwoCzasopism, przetłumaczone na język polski.
Więc, to zależy od opinii Martjina. Wysłać mu wszystkie rzeczy tak.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #82 dnia: 2011.11.27, 14:29:27 »
Mooh, Strike Force Cobra to nie crack tylko przetłumaczona na polski, legalna wersja wydana przez państowe wydawnictwo, podobnie jak Trap Door.

Niestety nie znam szczegółów, a chętnie bym się dowiedział jak doszło do współpracy między angielską Piranią i Krajowym Wydawnictwem Czasopism  i ile zapłacono za licencję.

mooh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #83 dnia: 2011.11.27, 14:41:42 »
Ale Martjin opublikowane rosyjski i angielski wersja Twilight - The Land of Shadows:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0013102
Wersje Dmytro Gryshchenko i Fatality były zwykle tłumaczone pęknięć. Jednak został on opublikowany na wos.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.27, 15:01:41 wysłana przez mooh »

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #84 dnia: 2011.11.27, 20:23:00 »
Załączam PacMan i Tetris Copy. Teraz spojrzałem, że PacMan Copy napisał Mac, ale także przy współudziale Romka Turko. A Tetris jest RAFa :). Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi.

Tak, tak, tak! Pac-Man był Maćka! Dziękuję.

Swoją droga, to wszystko siedzi w jednym kilobajcie, między $4800 a $4fff [a dokładniej #4800 do #4fff, bo ZTCP w Zeusie heksy zapisywane były hashem, nie dolarem]. Na początku Tetris miał mieć muzyczkę, ale nie miałem już miejsca i stos wchodził mi na kod -- bo najturalnie umieszczało go się pod $4ffe, aby rósł "w dół".

Kilobajt! Jakieś 1000 bajtów. Niesamowte, jak Maciek zmieścił w tym jeszcze grafikę [no ale nie zmieścił dźwięku 8^)]. Ja miałem trochę prościej, bo do dyspozycji był cały ekran atrybutów + 1/3 graficznego, ale niezależnie od tego, do dziś nie jestem w stanie pojąć, jak można w 1000 znaków umieścić logikę gry. W znaczeniu, że się da, tylko chętnie bym zdizasemblował swój własny kod...

Swoją drogą, to szukam też Mirage pierwszego, nie mylić z Mirage'm Krzyśka -- to była zbieraninka muzyczek na 48k. Drugi ma charakterystyczne hmm... "Wiosna" kręcące się w 1/3 ekranu. Ale to chyba wątek na inny rozdział forum, bo mnie moderator zmoderuje.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.27, 20:25:44 wysłana przez rafamiga »
--
rafamiga

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #85 dnia: 2011.11.27, 20:44:30 »
Mam więcej softu tworzonego przez Romka Turko i pomocników. Prześlę Tygrysowi, a on wrzuci na stronę. A tak przy okazji: jest tam też ZX Casdup Copy v 2.0 by B.G. (C) 1987 - czyżby Bill Gilbert?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #86 dnia: 2011.11.27, 20:58:53 »
Mam więcej softu tworzonego przez Romka Turko i pomocników. Prześlę Tygrysowi, a on wrzuci na stronę. A tak przy okazji: jest tam też ZX Casdup Copy v 2.0 by B.G. (C) 1987 - czyżby Bill Gilbert?

Raczej nie, nie przeceniajmy Billa.
--
rafamiga

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #87 dnia: 2011.11.28, 00:38:59 »
Ale Martjin opublikowane rosyjski i angielski wersja Twilight - The Land of Shadows:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0013102
Wersje Dmytro Gryshchenko i Fatality były zwykle tłumaczone pęknięć. Jednak został on opublikowany na wos.
Ludzie z WOS też nie są w stanie zapamiętać wszystkich gier ani nie znają wszystkich języków.
Jeśli jest to tylko tłumaczenie, z zachowaniem praw autorskich, to taka gra ma duże szanse być umieszczona.
A jeśli nie znają języka i zmieniony jest tytuł, loader, screen, mogą to wziąć jako całkiem nową grę.
I see you're not Polish and you're using a translator.
The staff of WOS can't remember all the games and they don't understand all the languages,
If a game is only a translated version with original copyright credits, there is a chance to be published.
They will not investigate if this is a licence or just a crack.
If a game is in a foreign language and the title, loader, screen are changed, they may take it as a new, unpublished production.
AY Music, ULA plus.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #88 dnia: 2011.11.28, 10:05:30 »
Sporo czasu spędzam na WOS więc wiem jak to było w przypadku Twilight. Otóż podobno słowacka firma Ultrasoft kiedyś ogłosiła że jej gry mają status freeware. Dlatego w tym przypadku cracki, czyli modyfikowanie treści gry są dozwolone na WOS.

Oczywiście z tymi crackami nie ma reguły która by działała na 100%. Czasem jakiś crack zostanie przeoczony, niekiedy też WOS przechowuje cracki które były komercyjnie sprzedawane w Wielkiej Brytanii.

Swoją drogą nie wiem czy ktoś tu gra w gry :), ale jeśli tak, to polecam niedawno zrobione tłumaczenia gier Ultrasoftu na angielski (w szczególności gry z serii Pedro oraz grę Towdie). Arcade adventure pierwszej klasy i wreszcie wiadomo o co codzi:

http://www.worldofspectrum.org/infoseekadv.cgi?what=2&regexp=Ultrasoft+&yrorder=1&year=0&type=ArcAdv&players=0&turns=0&memory=0&language=Eng&country=Slk&licence=0&feature=0&publi=0&release=0&format=0&scheme=0&scorder=1&score=0&have=1&also=1&sort=1&display=3&loadpics=3

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #89 dnia: 2011.11.28, 14:34:11 »
U nas w kraju ktoś pokusił się na stworzenie takich gier jak słowacka firma Ultrasoft z taką dobrą grafiką?
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -