Autor Wątek: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC  (Przeczytany 8512 razy)

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Ostatnio sporo siedzę we wczesnych pecetach, okolice 286 i CGA / Hercules. Próbowałem sobie zrobić kolekcję gier które na tym chodzą, między innymi polskich. W paru przypadkach zderzyłem się ze ścianą. Przykładowo Colorado i Targhan od Silmarils - pamiętam że grałem na Herculesie emulując CGA, a okazało się że te wersje które można ściągnąć z internetu mają tylko opcję grafiki VGA i na CGA nie idą.  :o Te akurat tytuły udało mi się znaleźć w odpowiedniej wersji - oidp z pakietu Silmarils który kiedyś wydało Dot Emu (RIP).

Zderzyłem się z tym samym problemem w przypadku gier ze studia XLand (Janusz Pelc i Maciej Miąsik). Pamiętam i jestem tego pewien, że w Electro Body i Robbo grałem na AT z Herculesem i działało pięknie. Heartlight PC - nie jestem 100% pewien, wydaje mi się że tak, ale grałem w to też na Atari i w jakieś porty późniejsze, więc tu mogę się mylić. EB i Robbo - bez cienia wątpliwości. Znalazłem nawet do nich oryginalne polskie instrukcje które to potwierdzają.

ALE

Wersje wszystkich trzech gier które można znaleźć w internecie to  te które potem XLand zrobił na potrzeby wydania ich w Stanach przez Epic Megagames. I z jakiś względów one już nie miały opcji Hercules, CGA i chyba EGA też nie - być może w USA już nie było takiej potrzeby. Te wersje które później puścił Maciej Miąsik na swojej stronie kiedy nawrócił się na libertarianizm są bazie tych amerykańskich. CGA i Hercules - nope.  :-[

Czy może ktoś z Was lub Waszych znajomych ma te pierwsze wersje gdzieś zachomikowane, już to na dyskietkach, już to jako obrazy? Mogą być niescrackowane, instrukcje mam. Kluczowe dla mnie jest to, że po raz kolejny przepadł kawałek growej historii. Wydaje mi się, że jeszcze da się to odratować, ale ja sam nie umiem sobie z tym poradzić. Może hivemind z forum da radę?

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.10.19, 10:31:36 »
Nie kojarze Robbo na CGA, ale moze mialem juz VGA i nie bardzo mnie inne karty interesowaly. Moj kuzyn mial wielka kolekcje gier na PC, jeszcze z czasow gieldy na Grzybowskiej, ale pozniej okazalo sie, ze na wszystkich dyskietkach ma Yankee Doodle, wiec poszlo na przemial.
Jesli opcja CGA byla w standardowej dystrybucji, to powinna byc w dostepnych archiwach, chyba, ze to jakis mod.

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.10.19, 10:43:53 »
Była w stndardowej dystrybucji, jest to opisane jak wół w instrukcji. Powinna być dostępna, a jakoś wszystkie które ściągam to te VGA-only.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.10.19, 11:06:12 »
Na pewno była wersja CGA/Hercules.

Te wersje które znalazłeś to są z tego co pamiętam wydane przez firmę Epic Megagames która swego czasu dość mocno liczyła się na rynku. Mieli taki sam model biznesowy jak Apogee/3D Realms (ci od Duke'a Nukema) - wydawali jeden epizod gry za darmo jako shareware a pełna gra była do kupienia. Wydali między innymi Jill of the Jungle, Jazz Jackrabbit no i gry od Pelca i Miąsika z którymi jakoś musieli się dogadać.

Swoją drogą to było wydanie z przeróbkami. Electro Body w wersji Epic nazywa się  Electroman, w samej grze też są małe zmiany. Do porównania tutaj:

http://www.mobygames.com/game/dos/electroman/screenshots

Musisz więc szukać oryginalnych polskich wersji a nie reedycji.. Jak nie dasz rady to daj znać i sam spróbuję coś znaleźć.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.10.19, 11:06:47 »
EB bez problemu chodziło na wszystkich kartach. Grałem na podkręconym XT z Herculesem, CGA i EGA.
Oczywiście uruchamiasz poprzez _EB.exe CGA?

EB miałem u siebie na "oryginalnych" nośnikach 5.25 z Grzybowskiej. Obecnie tylko pliki na hdd. Mogę podesłać. Wieczorem, bom w pracy teraz.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.10.19, 11:07:37 »
Blockout też mam, chyba z wpisami z HighScore z wczesnych (i późnych też) lat 90tych.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.10.19, 11:39:30 »
Blockout też mam, chyba z wpisami z HighScore z wczesnych (i późnych też) lat 90tych.
BlockOut chyba jest okej te ogólnie dostępne wersje.

Ale Electro Body to bym poprosił. A przy okazji zerknąłbyś czy i Robbo Ci się gdzieś tam nie ostało w otchłani backupów i gier PC?

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.10.19, 11:40:45 »
Musisz więc szukać oryginalnych polskich wersji a nie reedycji.. Jak nie dasz rady to daj znać i sam spróbuję coś znaleźć.

Wiem, przecież napisałem to powyżej. Ale oryginalnych PL jakoś nie mogę znaleźć. Albo źle to robię (słabe google-fu?) albo mam pecha. Jeśli miałbyś je gdzieś na dysku / dyskach, byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.10.19, 11:59:46 »
 A próbowałeś szukać na ftpach ICM'a ?
Tam można znaleźć cudeńka z epok prepentiumowych.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.10.19, 13:15:55 »
Właśnie zapodałem do dosboxa, działa PL.
https://chomikuj.pl/kkkotekkk/Stare+Gry/Robbo
Jak nie masz chomika, to odezwij się na priv.
« Ostatnia zmiana: 2017.10.19, 13:39:55 wysłana przez rzeznik666 »

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.10.19, 14:09:36 »
A próbowałeś szukać na ftpach ICM'a ?
Tam można znaleźć cudeńka z epok prepentiumowych.
Przepraszam, nie kojarzę hasła FTP ICM? International Congress of Mathematicians? Oni szerują gierki?  ;D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.10.19, 14:17:50 »
http://icm.edu.pl/ - Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego (czy jakoś tak). Kiedyś mieli największy w okolicy zsyp z softem ;) (tzw. Sunsite bo zdaje się siedziało to wszystko na serwerach Suna)
Dalej jest choć nie wiem na ile aktualizowany i na ile największy: ftp://ftp.icm.edu.pl/ :)
« Ostatnia zmiana: 2017.10.19, 14:40:37 wysłana przez matofesi »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.10.19, 14:29:20 »
Ależ prehistorie ogrzebales ;) pamiętam dostęp tam przez telnet, FTP, potem używając przeglądarki Mosaic... z pracowni komputerowej na PWr. Były czasy, że jak czegoś nie było w zasobach ICM, to znaczyło, że nie istnieje :)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [PC] Hercules, CGA - Robbo, Electro Body i Heartlight PC
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.10.19, 14:40:14 »
Właśnie zapodałem do dosboxa, działa PL.
https://chomikuj.pl/kkkotekkk/Stare+Gry/Robbo
Jak nie masz chomika, to odezwij się na priv.
Nie mam chomika, ale ściągnąłem. :) Dziękuję! Przeteestuję dziś wieczorem.

To jeszcze zostało Electro Body i Heartlight PC. Ktoś, coś?

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
« Ostatnia zmiana: 2017.10.19, 14:59:40 wysłana przez rzeznik666 »