Autor Wątek: CPC SYMBiFACE II  (Przeczytany 6772 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
CPC SYMBiFACE II
« dnia: 2014.02.18, 19:01:00 »
Fajna rzecz, mozna to od kogos kupic??
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC SYMBiFACE II
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.02.18, 22:07:52 »
http://www.symbos.de/sf2.htm

Jeśli nie od nich to tylko z ogłoszenia. 
Wydaje mi się że takich rzeczy nie kupują ci co im się znudzi by sprzedać, a jak już to znajomemu odstąpią. Choć może się mylę. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: CPC SYMBiFACE II
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.02.22, 12:59:21 »
Wyglada na to ze od 2 lat tego nikt nie robi , na tej stronie tez zadnego kontaktu nie widze zeby zapytac. Schematow itp tez nie ma bo bym sobie zrobil po prostu ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC SYMBiFACE II
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.02.23, 19:41:30 »
Jeśli koniecznie chcesz jakiś hardware do CPC dorobić to masz do wyboru do koloru:
http://www.cpcwiki.eu/index.php/DIY
Praktycznie każda z rzeczy z których SF2 się składa jest tu opisana, czyli ROMy, RAMy, IDE do CPC (nawiasem mówiąc SF1 to był właśnie taki interfejs) , zegar czasu rzeczywistego, myszka PC jako AMX, yyyy eeee i to chyba wszystko. :)

Cóż przestało się sprzedawać to przestali robić nowe. Jak na mój gust to jest w tym za dużo drogich a zbędnych i mało przydatnych bebechów, nie dziwię się że się nie upowszechniło.

Mi się raczej marzy prosty, tani i malutki czytnik SD jako twardziel. Taki wielkości pudełeczka od zapałek. Do Atarek i Comodek takich rzeczy jest zatrzęsienie, (np.SD2IEC-C64) jak to widzę to mnie zazdrość zżera. Do ZX też widziałem w necie ale raczej pojedyncze egzemplarze, a nie seryjnie robione tak jak ukochane przez nich Divide. A do CPC dopiero ludzie gdybają na forach że przydałoby się takie coś. W środku jest tylko kilka malutkich kilka-nóżkowych scalaczków, a nie wielkich klocków z dziesiątkami nóżek jak w latach 90ych. Myślę że szybki czytnik ma transfer porównywalny do ramdysku a pojemność liczy się w gigabajtach a nie w setkach kilobajtów. A konstrukcyjnie jest to dużo prostsze niż IDE lub HxC. To ostatnie prócz ceny (która jest wynikiem złożoności konstrukcji) ma jeszcze dwie wady: jest tak wolne jak stacja i nadal jesteś ograniczony pojemnością wirtualnej dyskietki. Do tego potrzeba troszkę ROMu by komp widział taki czytnik i mógł wędrować po katalogach. Powinno się zmieścić w 16KB, a więcej ROMów nie trzeba bo wszelki soft się błyskawicznie wczytuje i nie potrzeba w tym celu podrażać i komplikować przystawki. Podobnie z RAMem, te 64KB ramdysku jak w modelu 6128 styka, masa tego lepszego softu tego używa, a jeśli do czegoś potrzeba więcej to równie dobrze może to zastąpić szybki nośnik. Do tego jeszcze proste i użyteczne Reset i Pauza:
http://www.ebay.co.uk/itm/AMSTRAD-CPC-CPC-PLUS-464-664-6128-PAUSE-SWITCH-AND-RESET-BUTTON-ADAPTER-/111285016559
W przeciwieństwie do zegara czasu rzeczywistego, który jest potrzebny w 8bitowcu jak w koziej dupie trąba. :D
No i jeszcze dla pełni szczęścia mysz USB jako AMX z rolkami udającymi strzałki z klawiatury. Ja wiem że do CPC łatwo podłączyć mysz od Atarki, Amigi lub C64, ale to zwykle wiekowe konstrukcje z kulką i bez rolek, no i nie tak łatwo je dostać.

Nie jestem elektronikiem i mogę jedynie apelować i się modlić o powstanie takiej zabawki. ;)

Tymczasem w zachodnim światku CPC powszechne są stacje 3.5`z Paradosem i HxC, a w Niemczech IDE kompatybilne z interfejsem Vortex tyle że z CF-ką a nie HDD czy CD/DVD jak z dekadę czy dwie temu. Szkoda że tego nie ma w emulatorach. :(

Ostatnio też (czego nie rozumiem) jarają się przystawką CPC-Booster (to zestaw szybkich złącz szeregowych i równoległych, cyfrowych i analogowych) a płyta wielkości dysków 5`.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: CPC SYMBiFACE II
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.02.23, 20:20:53 »
Niekoniecznie,
ZbyniuR, tu nie ma problemu z podlaczeniem chocby karty CF 1-2 czy 4  giga poprzez prosciutki interfejs , problem to jest z  softem ktory to od strony Amstrada obsluzy bo ja nie napisze.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: CPC SYMBiFACE II
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.02.23, 21:56:28 »
Do Atarek i Comodek takich rzeczy jest zatrzęsienie, (np.SD2IEC-C64) jak to widzę to mnie zazdrość zżera.
SD2IEC do C-64 nie nazwałbym raczej "twardzielem". Ładują się tylko tzw. fajlówki. Jest ok. 300 gier (lewelówek) co działa z tym cudem, ale wolno i z błędami. O demach zapomnij. Jest coś takiego jak 1541 Ultimate II, co jest w pełni sprzętową emulacją stacji dysków, tylko kosztuje ze 150 Euro....Tak na marginesie :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC SYMBiFACE II
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.02.23, 22:06:12 »
No tak, ale Yarek już jakieś robił  http://www.cpcwiki.eu/index.php/IDE8255   nie wiem jakiego ROMa używał. Czytałem że standardem był ROM niemieckiej firmy Vortex, początkowo tylko do CPM a później też do Amsdosa. Przy okazji obsługiwał gęste stacje na swój sposób, bo Paradosowych dysków nie widzi.

Jednak mam wrażenie że kolesie z Prodatrona reglamentują dostęp do tych ROMów, udzielają się na forum w CPCWiki i brak tam tych nowszych wersji o których czasem jakąś wzmiankę gdzieś znajdę. Chyba chcieliby zmonopolizować Symbosem tych co chcą rozbudować CPC o jakieś twardziele/CF/SD.

Swoją drogą zastanawia mnie jak do CPC wczytać takie długaśne katalogi, już pomijam dłuższe nazwy i podkatalogi. Bo standardowy katalog z dyskietki w pamięci wczytuje się (np po komendzie CAT) tuż pod HIMEM i mieści 64 nazwy plików co wraz z ich parametrami i rozmieszczeniem na sektorach zajmuje dokładnie 2048 bajtów. Niektóre formaty Paradosowe dają 2 razy tyle nazw i zajmują 4KB w pamięci. Ale niektóre katalogi na współczesnych nośnikach mogą mieć setki, baaa tysiące plików w jednym katalogu a na to cały RAM w CPC nie starczy. Więc może trzeba to jakoś rozwiązać tak, by taki katalog się wczytywał partiami po te 128 czy góra 256 nazw plików. W takim czytniku trzeba by dodać 2 przyciski plus i minus co przeskakuje do dalszej lub wcześniejszej części katalogu i/lub sąsiedniego katalogu. Aby zachować kompatybilność ze starym softem który widziałby taki fragment katalogu jako dyskietkę. Oraz nowe komendy RSX np. |NEXT |PREV i |PATH (do podania od razu całej ścieżki dostępu) by istniał programowy sposób wędrowania po katalogach. I może jeszcze |SELECTOR (co otwiera okienko w którym można strzałkami bez wklepywania literek wybrać katalog który ma być teraz widziany). Tak wybrany katalog (lub fragment gdy obszerny) reaguje na zwykłą komendę CAT. Aha i jeszcze zmienić sposób reagowania na brak pliku o podanej nazwie tak, aby nim wyświetli komunikat że go nie znalazł, sam sobie przełączał na kolejne partie obszernego katalogu i go tam szukał. :) Pięknie to wymyśliłem. ;) Ale koder ze mnie żaden. :(

Mógłby się też butować z jakimś programikiem uruchamiadłem które obsługuje obszerniejsze katalogi i umie szukać plików po fragmentach wpisanej nazwy w zagnieżdżonych katalogach. I pamięta ścieżki dostępu to całej listy gier/progsów itp. W tym także gdzieś na wierzchu do wybranych wcześniej ulubionych, by nie trzeba było dużo klikać na długich listach. ;)  Aha nie wspomniałem jeszcze że wchodzi w pliki DSK jak w katalogi i wyświetla wtedy ilość wolnych KB jak na dyskietce, a gdy jest luzem poza DSK to w MB. :D

Tak sobie wyobrażam jakbym chciał aby to działało. :)

PS.: Wydało się, nie znam szczegółów jak to jest na innych platformach. <wstydniś>
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)