Autor Wątek: Amstrad CPC 6128 problem z uzyskaniem obrazu  (Przeczytany 14230 razy)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Amstrad CPC 6128 problem z uzyskaniem obrazu
« Odpowiedź #15 dnia: 2015.07.11, 20:02:32 »
Ok, wstawiłem rezystor numer 136 (nie było go) i tranzystor Q102 w którego miejscu była zworka. http://www.cpcwiki.eu/imgs/4/4a/CPC6128_Schematic.png Wygląda na to, że było puszczone 5V na Lumę. Obecnie obraz mam jak żyleta.
Stację 3.5" rozebrałem i są w niej zwarte piny 11-12 i 33-34.
Czy w ogóle jest możliwe żeby mieć podłączoną taką konfigurację jak niżej?

1. Stacja 3.5" jako A podpięta wewnątrz.
2. HxC jako B podpięty do centronics.

Co musiałbym przerobić w mojej obecnej konfiguracji żeby to zagrało? Dodam że używam HxC jako B w Schneiderze i fabryczną 3" jako A i wszystko śmiga.
aim.atariscene.pl

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Amstrad CPC 6128 problem z uzyskaniem obrazu
« Odpowiedź #16 dnia: 2015.07.12, 00:06:27 »

1. Stacja 3.5" jako A podpięta wewnątrz.
2. HxC jako B podpięty do centronics.

Skoro w Schneiderze działa to w Amstradzie także musi działać tylko stacja 3,5" musi być ustawiona jako df0,
zaś HxC jako df1

Mała dygresja - nie używaj nazwy "centronics" dla portu zewnętrznej stacji dysków.
Pomimo, że wygląda tak samo jak port drukarki, to nie jest port drukarki.  ;)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad CPC 6128 problem z uzyskaniem obrazu
« Odpowiedź #17 dnia: 2015.07.12, 00:17:05 »
Na mój rozum w tej wewnętrznej piny 11 i 12 nie powinny być zwarte.
Natomiast w zewnętrznej robisz na nich przełącznik AB i gdy są rozłączone to powinno być tak jak chcesz czyli komp widzi wewnętrzną jako A, a tą zewnętrzną jako B. W tym położeniu można uruchamiać wszystko z wewnętrznej oraz kopiować dane między napędami.
Za to gdy są zwarte - to obie widzi jako A, co pozwala bez przeszkód uruchamiać gry z tej zewnętrznej, ale w tej wewnętrznej nie może być wtedy dysku i mimo to kręci w niej silnikiem gdy używa tej zewnętrznej.

Żeby uzyskać zamiast tej drugiej opcji taką że zewnętrzny jest jako A a wewnętrzny jako B, potrzebny jest przełącznik tzw ABBA (zamiast tego AB), jednak ten wymaga lutowania wewnątrz kompa. W pinach między złączem wewnętrznym i zewnętrznym trzeba wtedy 2 żyłki rozciąć, i przylutować 4 kabelki do 6-pinowego przełącznika.
W swoim miałem wywalony głośniczek i potencjometr, a w dziurze po nim miałem właśnie taki pstryczek ABBA.

Aha zrób sobie jeszcze w tym 3.5" przełącznik stron/głowic na pinach 32-31. Wprawdzie dane plikowe (jeśli masz zmienionego AmsDOSa na coś lepszego), wygodniej jest nagrywać na dysku we formacie 800K (używając tak sformatowanych dysków te piny zawsze muszą być rozwarte), ale stare gry i demka które są nagrane ścieżkami a nie plikami w starym formacie 180K będzie można nagrywać po dwa takie obrazy na dysku zamiast jednego, no bo przecież dysków 3.5" nie odwrócisz na drugą stronę tak jak 3". I właśnie po to jest ten przełącznik. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Amstrad CPC 6128 problem z uzyskaniem obrazu
« Odpowiedź #18 dnia: 2015.07.12, 07:45:20 »
Dzięki. Udało się ustawić tak, że przy podłączonej stacji  3.5", HxC podpięte jako zewnętrzna, może działać jako A zamiast B co mi na razie wystarczy. W sumie to nawet lepiej skoro nie wszystko z B da się czytać.
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad CPC 6128 problem z uzyskaniem obrazu
« Odpowiedź #19 dnia: 2015.07.12, 13:58:48 »
No to mnie cieszy. :)

W CPC cała tak zwana "ścieżka dostępu" to tylko jedna literka, A lub B. I z 2/3 jak nie więcej gier a pewnie jeszcze większy % dem, nawet jak Loader uruchomisz z B to dalszych plików już się domagają z A, a reszta się uruchomi z tego napędu z którego je startujesz bo nie zmienia tej ;) "ścieżki dostępu" tylko korzysta z domyślnej.

W praktyce jeśli ktoś ma więcej niż jeden napęd, a zwykle to oznacza że w każdym z nich stosuje inny nośnik, to prościej jest sobie zrobić taki przełącznik (choćby i ten łatwiejszy AB zamiast ABBA), niż kopiować je na inny nośnik lub modyfikować setki interesujących nas tytułów. Tym bardziej że pstryknąć taki pstryczek jest łatwiej niż wpisywać |B. ;)

Słyszałem że podobno istnieje parę tytułów z tych co zajmują więcej niż jedną stronę dysku, które zanim wyświetlą komunikat by zmienić dysk, sprawdzają czy on przypadkiem nie jest włożony w drugim napędzie. Ale nie mam pojęcia które to są. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)