Autor Wątek: "Gry, użytki - co dla Ciebie ?" - film dokumentalny o giełdach komputerowych  (Przeczytany 15840 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa

Ceny komputerów styczeń 1991 rok. Sklep Bajtka. Ceny w tys. złotych. https://www.dobreprogramy.pl/macminik/SAM-Coupe-Super-Spectrum,58912.html


Tak sobie czytam ten artykuł, i...

Cytuj
Bardzo rozsądnym pomysłem okazało się użycie istniejących już na rynku układów odpowiedzialnych za generowanie grafiki jak i dźwięku. Inżynierowie wyszli ze słusznego założenia, że projektowanie własnych układów od samego początku jest czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza gdy współczesne dedykowane chipy graficzne i dźwiękowe były coraz bardziej wydajne i zaawansowane. Było to więc zupełnie inne podejście niż to, jakim kierował się Sir Clive Sinclair. Tak więc po przeanalizowaniu dostępnej wówczas na rynku oferty postanowiono wykorzystać układ generujący grafikę firmy Motorola - Motorola MC1377P oraz układ dźwiękowy Philips SAA 1099.

No nic, czytam dalej. Może jeszcze jakieś kwiatki urosną ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Ta cena STFM z tego wykresu jest z dupy wzięta.   Jak już to może 2x szybszy Mega ST mógł tyle kosztować, albo nawet lepszy TT. Bo nawet STE z 512K był wtedy tańszy od A500.

A tak na marginesie propo giełd i cen.
Bajtek 7-86 - ceny od najtańszego z magnetem do lepszego ze stacją
ZX goły    80-200zł   ZX128 goły
XL mag     90-180zł   130XE FDD
C64 mag   150-300zł   C64 FDD      C128+FDD 500zł
464 ziel  220-500zł   6128 kolor 
Zauważcie że CPC ze stacją i zielonym koszt jak C64 ze stacją.
A CPC stacja i kolor tyle co C128 i stacja. To tak jakby monitor gratis.

A teraz sklep wysyłkowy Electronic Export UK - ceny w  Komputerze  10/87s38  i  1/88s45
ZX+       69Ł
ZX128       95Ł         Ceny we Funtach a za 1Ł = ok 150 000zł
ZX+2      130Ł
ZX+3      185Ł
130XE+mag+joy    127Ł
C64c +mag.   145Ł
C128D      350Ł
mono 12"   110Ł
kolorCV 14"   199Ł
6128 mono   260Ł
6128 kol.   340Ł
PCW 8256   299Ł
PCW 8512   399Ł
PCW 9512   499Ł
STFM 520   280Ł
STF 1040   450Ł
ST Mega 2   810Ł
mono 12"   135Ł
HDD 20MB   540Ł
A500      499Ł
kolor   RGB   270Ł
PC XT 10MHz 1MB 1x360K pomarańcz 14"    599Ł
 jak wyżej + HDD 30MB             949Ł
 jak wyżej + AT 286             1299Ł
karta EGA + kolor 14"             300Ł

A teraz średnie Bajtkowe ceny w mln zł z 1993 roku.     zarobki ok 5mln zł / miesiąc
ZX Spectrum i mag.   0.6
Timex    i mag      0.8
Atari XE i mag.      1.5
Pegasus (NES)      1.2
C64 i mag.         2
Amstrad i FDD i mono   3  (3.6 z kolorowym)
Atari 520ST      4  (6 za STE z 1MB)
Amiga 500 (1MB)      5  (6 za 500+/600)
PC 286 Hercules      8  (bez HDD i bez Monitora)
PC 386 VGA         15  ( -||- )

tanie Dyski 3.5" i 5.25" ok 10zł
Dyski 3" lub markowe 3.5" HD ok 30zł
kaseta 20 gier C64   0.03 = 30zł
Myszka         0.2
Magnet.         0.3
FDD do ZX lub Amigi   1
FDD do XE lub C64   2
HDD 40-80MB      2-5
Monit. Compos/monoPC   2
Monit. RGB-PAL/VGA   4/5

A jak komuś mało starych cenników to link do mojej analizy zmian cen niektórych modeli w latach 90-93.
https://www.ppa.pl/forum/komentarze/38424/recenzja-ksiazki-commodore-the-amiga-years/2#m607682

Wiosną 1990 był największy bum inflacji. W ciągu dwóch miesięcy wszystkie ceny poleciały o 100% w górę.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
A propo filmu, obejrzałem sobie jeszcze raz tym razem bez wygórowanych oczekiwań i oglądało się przyjemniej.
Oglądalność tego dzieła już przekracza ok 5 do 10 razy oglądalność innych filmów na kanale z ostatnich miesięcy, a pewnie jeszcze urośnie. :)   Odświeżyłem też sobie tamten film o magazynach growych i jednak widać że zmontowany bardziej profesjonalnie, a występujące osoby jakieś takie mniej zestresowane. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Jeden SAM Coupé = dwa i pół toastracka...

A jednak toastrack to nadal brak stacji dyskietek... która (dla przykładu ponownie FDD 3000) pewnie była warta tyle, co drugi komputer?

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Fakt, SamCoupe ze stacją 3,5".

Patrzyłem na niego kiedyś jak na uber ZXa, tylko nie pasowało mi ustawienie klawiatury z tyłu obudowy względem tych stacji z przodu.

W połowie lat 90tych mogłem kupić za bardzo małe pieniądze Sam'a, bo ktośtam ze znajomych sprzedawał, tylko jak człowiek zagrał w Wolfensteina i Dooma to już było pozamiatane z inwestowaniem w starsze platformy, to już był zresztą czas, kiedy pakowałem kasę w kompa do pracy (grafika), sprzedawałem wszystko co mi było niepotrzebne łącznie z pierwszą swoją atarynką.
dużo sprzętu mało czasu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
A jednak toastrack to nadal brak stacji dyskietek... która (dla przykładu ponownie FDD 3000) pewnie była warta tyle, co drugi komputer?

Musiałbym poszperać w starych cennikach. Bo pamiętam, że w 1988 roku TC2048 kosztował 106 tys. zł (wtedy kupowałem), a rok później kupowałem FDD3000 za 525 tys. zł (dwa napędy, wersja z jednym kosztowała 450 tys. zł). Ale w międzyczasie szalała inflacja oraz kurs dolara, co doprowadzało do paradoksów. W przeliczeniu, komputer kosztował mnie około 120 USD, a FDD3000 - 50 USD... Czyli stacja kilkakrotnie droższa, a jednak znacznie tańsza od komputera:D

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
jeżeli te ceny są prawdziwe, to nie dziwne, że nie miało to racji bytu.
Cały SAM nie miał racji bytu zasadniczo w 1990 r. No, może gdyby kosztował połowę ceny Atari ST. Tymczasem w tym samym okresie klient miał do wyboru Sama ze stacją dysków w cenie 249,95 GBP i Atari 520 STFM z pakietem Explorer Pack za 299 GBP
 - obie ceny ze spektrumowych (sic!) magazynów, dokładnie z Crasha i Your Sinclair. Wybór był raczej oczywisty.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

Kiender

  • **
  • Wiadomości: 98
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Kiedy w zeszłym roku kręciliśmy materiały o historii giełd komputerowych nagrało się ładnych kilka godzin wywiadów i oczywiście nie wszystko trafiło do finalnej wersji filmu. Szkoda było by gdyby co ciekawsze niewykorzystane wypowiedzi kisiły się na dysku więc złożyliśmy z nich materiały dodatkowe i oto są, gotowe do obejrzenia   8)

https://www.youtube.com/watch?v=OC4DiSezxb4
RETROSPEKCJA - blog o miłości do 8 bitów i filmów na VHS  http://retrospekcja.net.pl/

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Tak z ciekawości, jak znaleźliście waszych rozmówców ? Skąd wiedzieliście, że handlowali na giełdach ?
Pozdrawiam
Wojtek

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Ciekawość, czy CBŚ? ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Owszem, byli "janusze" z potomstwem i dzialy sie rozne inne rzeczy, ktore dzieja sie do dzisiaj na kazdej gieldzie.

Myslalem, ze dowiem sie czegos ciekawego o konkrenych gieldach. Liczyllem na troche wiecej pikantnych wewnetrznych schematow, o ktorych nie wiedzial przecietny Kowalski.
Na Wroclawskiej stolowce polibudy bywalem co tydzien  i do dzisiaj po czesci pamietam numery miejscowek typu stolik, lub dwa krzesla dla biedniejszych. Pamietam ktorzy bramkarze brali w lape za wejscie bez kolejki a ktorzy nie.

To ze na gieldzie mozna bylo trafic na trefny towar .... Faktycznie nowosc, nie spotkalem sie z tym nigdzie indziej.

Na prawde wiecej brakuje niz sie dowiedzialem.

Jestem troche rozczarowany.

Pozdr.


avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Ciekawość, czy CBŚ? ;)

Ciekawość   8) Od początków pojawienia się Spectrum byłem częstym gościem na giełdzie krakowskiej pod Karlikiem. Tam kupiłem mojego pierwszego ZX-a i zaliczyłem pierwszą stłuczkę pierwszym własnoręcznie zbudowanym maluchem :)
Pod Elbudem nie było już tak klimatycznie. Pod koniec działalności giełdy w Elbudzie sam zacząłem handlować na spółkę z kumplem sprzętem i oprogramowaniem amigowym oraz sprzedawaliśmy Magazyn Amiga brany bezpośrednio z biura od Marka Pampucha.  Dla siebie też kupowałem u filmowych handlarzy soft do amigi bo ich pamiętam. Ale my byliśmy ci maluccy, więc pewnie nikt nas już nie pamięta hehe. Stąd moje pytanie o sposób szukania sprzedawców giełdowych.
Pozdrawiam
Wojtek