Autor Wątek: DIVMMC debuggowanie  (Przeczytany 3082 razy)

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
DIVMMC debuggowanie
« dnia: 2020.01.31, 18:27:15 »
Dużo by pisać, kiedyś narysowałem płytę do DIVMMC, swój wsad do CPLD ale nigdy to nie działało i wylądowało w kącie. Aktualnie siedzi tam oryginalny wsad do CPLD ale oczywiście nie działa. Teraz testuje na Timex2048 bo ma ładny sygnał zegarowy na złączu krąwędziowym  i teraz pytanie nr 1 - na CPLD ma iść sygnał zegarowy zanegowany (tak jak na schemacie oryginalnego DIVMMC) czy nie. Pytanie 2 - co się dzieje jak DIVMMC jest odblokowany ale nie ma karty włożonej karty SD? Firmware na DIVMMC to ESXMMC 0.8.7.
A i zakładam, że blokowanie ROM w Timexie jest tak jak w 48K czyli pin 25 dolny. Na fejsie z TestROMem Timex działa poprawnie.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.01.31, 18:59:06 »
/ROMCS jest w tym samym miejscu i tak samo działa,  tyle mogę powiedzieć ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.01.31, 19:31:08 »
Z tego co pisał autor DivMMC (Mario Prato) wynika, że potrzebny jest sygnał zegarowy prosto z ULA, a nie negowany idący na Z80:

Cytuj
Z80 Clock from ula chip (must be negated from edge connector signal)
« Ostatnia zmiana: 2020.01.31, 20:11:47 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.01.31, 22:13:02 »
Kartą i zegarem można zająć się później. Najpierw ROM z divmmc musi zgłosić się poprawnie. Bez działającego zegara czy też przy braku karty powinien na moment pokazać logo. Zegar w divmmc służy tylko do transmisji z karty po SPI.

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.01.31, 22:22:45 »
Dziękuje za odpowiedzi. Tak jeszcze gwoli formalności w EEPROM siedzi esxmmc.bin z paczki ESXDOS 0.8.7 a CPLD zaprogramowany divmmc-1.0-1.jed (ze strony autora, to chyba jedyny dostępny plik). Sprawdze jeszcze raz projekt i fizyczne połaczenia na płytce - może coś znajde bo póki co istotnie zachowuje się jakby romu nie było (mam go w podstawce).

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.02.01, 00:31:30 »
No i działa, zgodnie z sugestią Skotiego skupiłem się na ROMie. Zaprogramowany, zweryfikowany a jakoś się skasował. Z czterech posiadanych 28C64 tylko jeden poprawnie się programuje. Finalnie na płytce był jeden bląd, nim go znalazłem wymieniłem EEPROM w SMD (który na programatorze okazał się ok) na taki w DIP28 (po zrobieniu odpowiedniej przejsciówki) który zrobił psikusa. Pozdrawiam!

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.02.01, 16:17:01 »
Weź jeszcze poprawkę że co płyta ZX to inaczej ma wyprowadzony  sygnał O2 na złączu krawędziowym, to że zadziała na ZX spectrum 48 iss2 nie znaczy że zadziała na iss6 lub toastracku lub +3 .......  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: DIVMMC debuggowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.02.01, 20:52:46 »
Zaxon, masz na myśli ROMOE, pin 4 górny złącza czy coś innego.

BTW zmontowałem drugą sztukę i oczywiście nie działa (tym razem nie widzi karty) - jedyna różnica to inny ram (512KB zamiast 128KB) - oglądne jutro ją pod mikroskopem bo może jakieś zwarcie przy lutowaniu