Autor Wątek: Dema źle chodzące na Timexie  (Przeczytany 1872 razy)

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Dema źle chodzące na Timexie
« dnia: 2023.02.10, 18:41:23 »

Koledzy,

potrzebowałbym kilku sztandarowych przypadków dem dla ZX-a które zdecydowanie "nie tak" wyglądają na Timexie.

Po co? Korci mnie żeby zobaczyć, czy da się przekonać devów od Nexta do stworzenia prawdziwie kompatybilnej "osobowości" TC2048.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Dema źle chodzące na Timexie
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.02.12, 12:33:54 »
Raczej takich dem, które poważnie się krzaczą, nie znajdziesz. Różnica w cyclowaniu czasu przy starcie wyświetlania ekranu między ZX i Timex to 6 taktów o ile pamiętam. Taki Sixth się lekko rozjedzie, ale nic poza tym. Oczywiście też, każde demo, które korzysta perfekcyjnego wyliczania czasu na ZX, będzie lekko rozjechane na Timexach.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Dema źle chodzące na Timexie
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.02.12, 13:09:47 »
16 taktów przesunięcia (4 bloki po 8 pikseli), więc raczej wszystko co robi bardziej zaawansowane triki na borderze niż paseczki, może rozjeżdżać się.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Dema źle chodzące na Timexie
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.02.12, 20:35:58 »

@Tygrys: dzięki.

@KWF: czy ja mogę się podzielić dalej tym testem wyświetlania, z którego Ci robiłem zrzuty? :)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Dema źle chodzące na Timexie
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.02.12, 22:24:43 »
Te testy ULA'i są w sieci, więc dla mnie OK.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Dema źle chodzące na Timexie
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.02.13, 17:59:03 »

Allen Albright:

Cytuj
Ok, if there is a delay in the start of the screen drawing then that means the interrupt is asserted earlier than on the spectrum models so I think a dedicated timex core is probably the way to go. That way you can fully capture other features not implemented in the spectrum next at the same time. For example, the internal bankswitching used for cartridges and the extended rom.
I am a little surprised that the pal timex timing is different from the 48K. Timex had access to the Sinclair's ula design when making its scld. The first iteration was for the ntsc ts2068 so the display structure was changed for that and the counters used are documented in the ts2068 technical manual. But the scld was designed for both ntsc and pal and I assumed they would have just used Sinclair's counters for pal.

Więc jak będą mieli wenę, to może będzię.