Autor Wątek: zasilanie FDD3000  (Przeczytany 17157 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.02.23, 20:11:50 »
O ile dobrze pamiętam:
Jeśli pod "1982 Sinclair Research..." nie wyświetla Ci się "1984 Timex TOS V.A2..." - to masz po prostu walnięty interfejs. Przeczyściłbym jeszcze styki złącza od spiralnego kabla i sprawdziłbym EPROM i SRAM w interfejsie. Może gdzieś coś zaśniedziało.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.02.23, 21:23:45 »
Napis się nie wyświetli, jeśli nie będzie podłączonej stacji.
Sam interface można sprawdzić bardzo łatwo - komputer powinien normalnie przyjmować  polecenia TOS.
Sądząc z opisu - interface działa, ale nie widzi stacji. Czyli faktycznie do sprawdzenia kabel plus gniazdko w interface (może zimne luty na gniazdku, albo spalony scalak bufora w interfejsie lub stacji)
Machines should work. People should think.

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.02.23, 23:18:21 »
W mojej fdd3000 tez jest jakis klopot ze zlaczem na przewodzie spiralnym.
Bede sie musial w koncu za to zabrac.

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.08.11, 21:57:19 »
Ciąg dalszy moich bojów z FDD3000 :). Usmażony TC2048 znowu żywy :), wymiana pamięci graficznej pomogła. Wreszcie opanowałem sztukę podpinania napędów 3,5" i 5,25" do FDD3000, dopiero dzisiaj doszedłem do tego że nie wystarczy podłączyć stacje przestawioną na DS0, ale musi mieć ona tzw "drabinkę" rezystorów, niestety żadna moja stacja nie miała miejsca na taką drabinkę (jak to mają stacje 3" oryginalnie zamontowane w FDD3000), okazało się, że rozwiązaniem jest zrobienie "przeplotu" kilku żył na taśmie sygnałowej, jak to jest zrobione w standardowych taśmach FDD w pececie, po tym zabiegu stacje zaczęły odczytywać dyskietki, ale ciągle nie mam komunikacji pomiedzy FDD3000 a komputerem :(, stąd moje kolejne pytanie czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć gdzie leży problem i jak temu zaradzić. Poniżej to co udało mi się ustalić:
- z komputerem jest wszystko OK, interface podłączałem do TC2048 i ZXS+ i efekt był identyczny, kompy te bez zarzutu współpracują z innym osprzętem
- interface stacji miał sponiewierane złącze krawędziowe (które prawdopodobnie przyczyniło się wcześniej do uwalenia pamięci w TC2048 :/), wymieniłem je na nowe, po podłączeniu interface'u do kompa, komputer inaczej reaguje na komendy związane z obsługą stacji czyli z '*' tzn po wpisaniu np 'cat *' ekran robi się cały biały, przed podpięciem interfacu wpisanie "cat *" skutkuje otoczeniem gwiazdki mrugającym znakiem zapytania, podobnie sprawa się ma przy innych komendach np load/save/format
- w stacji po resecie/włączeniu napęd przez około 14 sekund ładuje coś z dyskietki (na "ucho" odczyt jest ok, tzn głowica ładnie sobie stuka, nic nie tnie, nie żęzi itp) , po czym dioda na stacji gaśnie
- po takim załadowaniu (TOSu ?) komputer po włączeniu, lub po zresetowaniu resetem z interfacu "wisi" przez około 12 sekund, tzn nie działa żaden klawisz, na ekranie jedynie standardowy napis startowy "c 1982 sinclair....", po tych 12 sekundach klawiatura zaczyna działać
- taki stan zawieszenia komputera można przerwać wciśnięciem resetu na FDD3000, klawiatura momentalnie zaczyna działać, stacja ponownie wgrywa coś z dyskietki po czym zresetowanie kompa skutkuje kolejnym jego "zwieszeniem" na ok 12 sekund     
   
Sorry ze takie to rozwlekłe :/, ale nie mam pojęcia które z tych objawów może nakierować na zdiagnozowanie problemu, więc opisuje wszystko co zauważyłem :).
Może komuś innemu się przyda, co zaobserwowałem, próbując odkryć, czy świeżo skompletowana przeze mnie FDD3000 okaże się efektywną kupą złomu, czy odkryję piękno platformy Timexa na nowo:

Napis: ©1984 Timex TOS V.Ax Stacja sprawna nie da żadnego specjalnego znaku życia, jeśli nie będzie miała w stacji A: możliwej do odczytania dyskietki z systemem TOS. Będzie można wywoływać z sukcesem polecenia w rodzaju CAT *[ENTER] i to tyle (w takim przypadku sukcesem jest nie komunikat o błędzie, ale białe jak śnieg okno Timexa czekającego na dane ze stacji). Dopiero uruchomienie stacji wyposażonej w dysk z TOSem w napędzie spowoduje szok! Pod napisem ©1982 Sinclair Research Ltd. pojawi się kolejny wiersz o treści: ©1984 Timex TOS V.Ax (wiem, dla tych, co mieli stację od zawsze, to żaden fan, jak się coś takiego widzi po 25 latach obcowania z komputerami tej wspaniałej rodzinki wyposażonymi jedynie w magnetofony, zadziwienie i radość że się to widzi są ogromne). Gdy się to widzi za pierwszym razem zdumienie odbiera głos!

Mezalians FDD3000 ze stacjami standardu FDD PC/AT. (w trakcie testów)Ponieważ uparłem się na wymianę w mojej FDD3000 stacji na takie, co do których jakieś resztki nośników jeszcze można dostać, musiałem uporać się z problemem pożenienia złącza standardu Shugart kontrolera i złączy standardu PC/AT w jakie wyposażone są obecnie dostępne stacje FDD 3.5".

1. po analizie schematu FDD3000 doszedłem do wniosku, że dla pewności poprawności działania interfejsu, należy zainstalować rezystory podciągające wszystkie linie sterujące, jakie wychodzą z układów SN7406 oraz SN7407, tj. sygnały STEPL, DIRCL, MOL, WGL, WDL, DRV0, DRV1, DRV2, DRV3, SIDESEL, INUSE do +5V (o wartości ok. 0,5-1kOhm), gdyż linie te realizowane są przez bramki z otwartym kolektorem na wyjściach. Rezystory te były instalowane m.in. w stacjach 3" w postaci drabinek rezystorowych. W dzisiejszych czasach podejrzewam, że stacje dysków pecetowe nie pamiętają o tym, by linie te sobie "podciągać" do zasilania i może to chyba powodować pewne zgrzyty w działaniu stacji (tej teorii jeszcze nie testowałem).

2. Przelutowywanie stacji PC z DR1 na DR0 nie ma absolutnie sensu, ze względu na to, że stacja PC nie jest stacją w pełni zgodną ze standardem Shugart:

Kontroler standardu Shugart (prawie taki jak w FDD3000)
Pin   Name   Description
1   GND   Ground
2   /DCD   Disk Change Detect (not used)
3   GND   no pin in this position
4   /DS3   Drive Sel D
5   GND   Ground
6   /INUSE   not used
7   GND   Ground
8   /INDEX   Index
9   GND   Ground
10   /DS0   Drive Sel A
11   GND   Ground
12   /DS1   Drive Sel B
13   GND   Ground
14   /DS2   Drive Sel C
15   GND   Ground
16   /MTRON   Motor On
17   GND   Ground
18   /DIR   Direction
19   GND   Ground
20   /STEP   Step
21   GND   Ground
22   /WDATE   Write Data
23   GND   Ground
24   /WGATE   Floppy Write Enable
25   GND   Ground
26   /TRK00   Track 0
27   GND   Ground
28   /WPT   Write Protect
29   GND   Ground
30   /RDATA   Read Data
31   GND   Ground
32   /SIDE1   Head Select
33   GND   Ground
34   /RDY   Drive Ready/Disk Changed

Interfejs FDD PC (najważniejsze różnice):
2   /REDWC   Density Select
3   GND   no pin in this position
4   n/c   Reserved
5   GND   
6   n/c   Reserved
7   GND   
8   /INDEX   Index
9   GND   
10   /MOTEA   Motor Enable A (??? - oto prawdopodobne główne źródło klęski)
11   GND   
12   /DRVSB   Drive Select B
13   GND   
14   /DRVSA   Drive Select A
15   GND   
16   /MOTEB   Motor Enable B

problem polega na tym, że stacje PC mają świadomość, że kontroler FDD zgodny z PC/AT używa dwóch sygnałów Drive Select i dwóch sygnałów Motor On (!!!) Ta druga zmiana rujnuje działanie stacji PC w FDD m.in. jako stacji A.

Zamiast przelutowywania zworek w stacjach skonfigurowanych jako PC/AT B, wymyśliłem, że trzeba:
- przygotować płaski kabel sygnałowy 34 piny (można przerobić kabel standardu PC/AT, na początku usuwając przeplot, jaki występuje pomiędzy wtykiem napędu PC/AT A i wtykiem napędu PC/AT B (obrócone są tam linie od 10 do 16 we wtyku napędu PC/AT A względem wtyku w kontrolerze).

- na taśmie flat, w miejscu pozbawionym przeplotów względem wtyku kontrolera, w odpowiadającej odległości zacisnąć złącze stacji dysków 3,5" - będzie to złącze napędu FDD3000 B

- w miejscu dedykowanym złączu gniazda stacji FDD3000 A, dokonać obrotu linii taśmy 10, 11, oraz 12 (tak by we wtyku stacji A pin 12 był połączony z linią taśmy nr 10, a pin 10 był połączony z linią taśmy nr 12, pin 11 jako masa pozostaje bez zmian) i na tak przygotowanej taśmie zacisnąć złącze stacji dysków 3,5". Dzięki temu linia /DS0 interfejsu Shugart spotka się z wejściem Drive Sel B napędu podłączanego jako FDD3000 A, a linia /MTRON, tak jak w przypadku stacji B spotka się z wejściem Motor Enable B.

- w prosty sposób, da się jeszcze przygotować złącze pod stację C :). w miejscu dedykowanym złączu gniazda stacji FDD3000 C, dokonać obrotu linii taśmy 12, 13, oraz 14 (tak by we wtyku stacji A pin 12 był połączony z linią taśmy nr 14, a pin 14 był połączony z linią taśmy nr 12, pin 13 jako masa pozostaje bez zmian) i na tak przygotowanej taśmie zacisnąć złącze stacji dysków 3,5". Dzięki temu linia /DS2 interfejsu Shugart spotka się z wejściem Drive Sel B napędu podłączanego jako FDD3000 C, a linia /MTRON, tak jak w przypadku stacji B spotka się z wejściem Motor Enable B.

Opis przygotowania taśmy wynika z suchego analizowania przyczyn, czemu moja stacja przez moment działała, a potem rzuciła robotę - wydaje mi się, że stacja od PCta, przelutowana na DS0 na dwa restarty FDD3000 uruchomiła sobie silnik, pozwalając zobaczyć pierwszy raz na oczy CP/M 2.2, ale że potem zamilkła, przyszedł czas na bardziej metodyczne prace przy problemie i stąd dziś wymyślane na poczekaniu rozwiązanie (wcześniej informacji szukałem, ale jakoś nie udało mi się tego odnaleźć, więc stwierdziłem, że dla potomnych opis zostawię).
« Ostatnia zmiana: 2013.08.11, 22:18:43 wysłana przez robreg »

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.08.11, 22:08:56 »
Walki ze stacjami nie naleza do przyjemnych. Tym bardziej, ze wiele stacji do PC w ogole nie daje sie przerabiac. Najlepiej brac sprawne stacje od Amigi  :)

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.08.11, 22:20:49 »
Walki ze stacjami nie naleza do przyjemnych. Tym bardziej, ze wiele stacji do PC w ogole nie daje sie przerabiac. Najlepiej brac sprawne stacje od Amigi  :)
Już parę C64 ściągnąłem jako dawców układów TMS4464 do TC2048 (kiedyś człowiek z zazdrością patrzył na te niebotycznie drogie sześćdziesiątki czwórki, a teraz skończą jako dawcy pamięci do nieśmiertelnych Timexów!) :) Taniej kupić parę FDD od PC-ta i ogarnąć temat interfejsu, niż kupować całe Amisie jako dawców napędów ;-)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.08.12, 09:45:28 »
Machines should work. People should think.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.08.12, 12:12:29 »
- w miejscu dedykowanym złączu gniazda stacji FDD3000 A, dokonać obrotu linii taśmy 10, 11, oraz 12 (tak by we wtyku stacji A pin 12 był połączony z linią taśmy nr 10, a pin 10 był połączony z linią taśmy nr 12, pin 11 jako masa pozostaje bez zmian) i na tak przygotowanej taśmie zacisnąć złącze stacji dysków 3,5". Dzięki temu linia /DS0 interfejsu Shugart spotka się z wejściem Drive Sel B napędu podłączanego jako FDD3000 A, a linia /MTRON, tak jak w przypadku stacji B spotka się z wejściem Motor Enable B.

To by się zgadzało.
Kiedyś namęczyłem się podłączając pecetowy 3.5" jako B, nie wiedząc że one są skonfigurowane jako B. W efekcie najpier przygotowałem taśmę z przeplotem! A potrzebna była prosta :)

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.08.12, 12:42:56 »
- w miejscu dedykowanym złączu gniazda stacji FDD3000 A, dokonać obrotu linii taśmy 10, 11, oraz 12 (tak by we wtyku stacji A pin 12 był połączony z linią taśmy nr 10, a pin 10 był połączony z linią taśmy nr 12, pin 11 jako masa pozostaje bez zmian) i na tak przygotowanej taśmie zacisnąć złącze stacji dysków 3,5". Dzięki temu linia /DS0 interfejsu Shugart spotka się z wejściem Drive Sel B napędu podłączanego jako FDD3000 A, a linia /MTRON, tak jak w przypadku stacji B spotka się z wejściem Motor Enable B.

To by się zgadzało.
Kiedyś namęczyłem się podłączając pecetowy 3.5" jako B, nie wiedząc że one są skonfigurowane jako B. W efekcie najpier przygotowałem taśmę z przeplotem! A potrzebna była prosta :)

Może dzisiaj uda mi się przetestować moją super taśmę dla 3 napędów standardu IBM PC/AT :)

steev, co do RAMu, aż sprawdzę, jakby działały, może zostanie mi na półce parę kompletnych płyt do C64 (jeszcze żadna Komódka nie zginęła - chwilowo brak czasu na instalowanie 80kB do swoich dwóch TC2048, FDD3000 wpadła jako pierwsza na tapetę).



Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.08.12, 14:16:25 »
Z napedami PC czasem nic sie nie da zrobic - mialem kilka napedow zrobionych na 'PC Drive B' bez mozliwosci modyfikacji.
Wtedy zostaje tylko zrobienie konwertera i np. reczne RDY.

Poza tym stare napedy od Amigi to sa zwykle 720KB, a nie HD.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.08.12, 15:49:36 »
Ale ja nic nie przerabiałem w napędzie.
Jak już doszedłem do ładu z taśmą - to podłączyłem i działa. Chyba że chodzi o to że nie wszystkie napędy 3.5"HD przełączają się na DD. To oznacza że miałem farta, bo podłączałem jeden egz. w 1994 (chyba Mitsumi), drugi teraz (Samsung) i oba działają.

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #26 dnia: 2013.08.12, 16:20:44 »
Ale ja nic nie przerabiałem w napędzie.
Jak już doszedłem do ładu z taśmą - to podłączyłem i działa. Chyba że chodzi o to że nie wszystkie napędy 3.5"HD przełączają się na DD. To oznacza że miałem farta, bo podłączałem jeden egz. w 1994 (chyba Mitsumi), drugi teraz (Samsung) i oba działają.

wg wszelkich znaków na niebie i ziemi tak dokładnie jest - właściwie przygotowana taśma powinna natchnąć do pracy każdy napęd FDD standardu IBM PC/AT.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #27 dnia: 2013.08.12, 16:25:55 »
Kazdy naped HD dziala jak DD (no prawie, a to robi roznice) jak wlozysz mu taka dyskietke (DD lub zaklejona HD).
Zostaje jednak roznica w zapisie, ze wzgledu na glowice.

W ogole z tymi napedami to mozna zwariowac - teraz walcze z USB HxC i 128k+3, a tu potrzebny wyjatkowo pogiety kabel.

A podlaczal ktos HxC do FDD Timexa ? Chyba nie ma obslugi formatu TOS.

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #28 dnia: 2013.08.14, 22:11:22 »
Dzięki Robreg za tak dokładny opis, w najbliższym okresie nie będę miał niestety czasu aby powalczyć z FDD, ale jak już zdarzy się jakiś wolny weekend to przysiądę i pobawię się taśmą sygnałową według Twojego opisu, może uda mi się zmusić stacje 3,5 do zabootowania TOSu.

A teraz ciekawostka, z miesiąc temu ja też miałem chwile radości z załadowania softu na FDD3000 z pecetowskiej stacji 3,5" HD (podłączona bez żadnych przeplotów itp) nie mam zielonego pojęcia jak to się udało, podłączyłem stacje jako DF0 i drugą jako DF1, wsadziłem dyskietkę odpaliłem Timexa i szok system normalnie się załadował :D, przejrzałem trochę softu, próbowałem cosik pokopiować  z A na B, ale stacja B ni jak nie miała ochoty działać, za to A działała bez zarzutu :), z czasem zaczęła mieć problemy z odczytem dyskietek, a po jakiejś godzinie wyzionęła ducha :(. Znalazłem identyczną sprawną stację, podłączyłem ją w taki sam sposób jak poprzednią, ale nie zadziałała, podłączałem w ten sposób jeszcze kilka innych stacji 3,5 i 5,25 lecz bez skutku, w stacjach pali się non stop dioda i można sobie pomarzyć o załadowaniu czegokolwiek, jedynie kiedy podłączę oryginalną stację 3" ustawioną jako A i z wetkniętą drabinką rezystorów stacja zachowuje się tak jak powinna, czyli dioda sobie mrugnie po włączeniu/resecie i zaraz potem gaśnie, niestety nie dorobiłem się jeszcze żadnej trzy calowej dyskietki więc i tak nic nie jestem w stanie załadować :(.

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja morduje się z tą nieszczęsną trzytysiączką, przez lata zbierania różnych retro klamotów naszarpałem z toną sprzętu, ale fdd3000 to chyba najcięższy przypadek, pół roku kombinowania i tylko godzinę radochy ;). Niestety z racji ograniczonego zasięgu tego sprzętu próżno szukać po necie pomocy na zagranicznych stronach, a u nas wszystkie opisy tłumaczą co najwyżej jak wyciąć większą dziurę w obudowie ;) (barbarzyństwo!) i podłączyć stację 3,5 jako napęd B, jak ją podłączyć jako A informacji brak.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #29 dnia: 2013.08.15, 09:37:07 »
(...)
1. po analizie schematu FDD3000 doszedłem do wniosku, że dla pewności poprawności działania interfejsu, należy zainstalować rezystory podciągające wszystkie linie sterujące, jakie wychodzą z układów SN7406 oraz SN7407, tj. sygnały STEPL, DIRCL, MOL, WGL, WDL, DRV0, DRV1, DRV2, DRV3, SIDESEL, INUSE do +5V (o wartości ok. 0,5-1kOhm), gdyż linie te realizowane są przez bramki z otwartym kolektorem na wyjściach. Rezystory te były instalowane m.in. w stacjach 3" w postaci drabinek rezystorowych. W dzisiejszych czasach podejrzewam, że stacje dysków pecetowe nie pamiętają o tym, by linie te sobie "podciągać" do zasilania i może to chyba powodować pewne zgrzyty w działaniu stacji (tej teorii jeszcze nie testowałem).
(...)
obecnie mogę stwierdzić, że nie ma potrzeby realizowania tego punktu. Stacja od PC-ta swoimi obwodami wejściowymi, związanymi z powyższymi liniami interfejsu bardzo ładnie wprowadza je w stan wysoki. Jakbym się na początku analizy problemu zastanowił i przypomniał sobie to, o czym uczono mnie na urządzeniach peryferyjnych, nie ma możliwości działać inaczej, jeśli miałby być spełniony warunek bezkolizyjnej współpracy na jednej taśmie sygnałowej więcej niż jednego urządzenia.