Autor Wątek: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .  (Przeczytany 5160 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #15 dnia: 2023.01.27, 12:04:56 »
Chyba że komuś się taki układ kisi w szufladzie i posiada już do tego jakiś tani programator np TL866.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #16 dnia: 2023.01.27, 12:12:01 »
Należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak bardzo chcę być na czasie z "nową" wiedzą? Bo GAL-e to nie nowość, tak jak i Spectruś. CPLD są ...drogie, ceny zaczynają się od ok. 15zł, GAL-e kupowałem nie tak dawno po 7 czy 8zł. Dla mnie znaczenie ma też czy układ jest DIP THT czy nie. Odpowiedź druga raczej z marszu go eliminuje - bo jestem amatorem który sobie coś tam struga, mam dwie nieskomplikowane lutownice i to wszystko, bo robię coś w elektronice rzadko i sporadycznie. Płytkę robię sam - stąd dla mnie upierdliwe i mało zabawne jest dłubanie się z smd. Traktuję to jako zabawę a nie sposób na życie.To tyle jeśli chodzi o mój punkt widzenia - człowieka starego i zgorzkniałego.
Kolego pawelb, jak Tobie wygodnie, jaki sprzęt i umiejętności posiadasz? ile chcesz przeznaczyć? - to już pytania na które sam sobie najlepiej odpowiesz. Jeśli chcesz się "wkręcić" w CPLD - bo to trochę nowsze i może kiedyś temat poszerzać, masz sprzęt, cierpliwość - to jak najbardziej.
Mój mistrz, od którego uczyłem się elektroniki jako dzieciak, zwykł mawiać - Do prostych rzeczy używajmy prostych rozwiązań.
Aż pewnego dnia zaczęło się powszechne tworzenie "brzęczyków" na mikrokontrolerach.
« Ostatnia zmiana: 2023.01.27, 12:20:04 wysłana przez aqqman »
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #17 dnia: 2023.01.27, 13:44:14 »
Czasami proste rozwiązania nie należą do najtańszych.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #18 dnia: 2023.01.27, 15:30:08 »
Zgadzam się.

W tym konkretnym przypadku sprawę może załatwić jeden układ scalony na kawałeczku płytki - na przykład GAL za 7zł.
Można też użyć układu z obrazka, ale jak pisałem wcześniej wówczas istnieją porty na których byłby konflikt, tyle że w teorii nie powinny one być przez nic wywoływane - trzeba liczyć na rzetelnych programistów  :D

« Ostatnia zmiana: 2023.01.27, 15:37:06 wysłana przez aqqman »
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #19 dnia: 2023.01.27, 16:35:42 »
W tym przypadku cenowo wyjdzie chyba podobnie albo i taniej, licząc średnio TTL za 2,5zł ;)
A jeśli zajdzie potrzeba zmiany sposobu adresowania wystarczy tylko przeprogramować GAL'ca bez potrzeby lutowania.
Naprawdę archaicznym sposobem realizacji tego układu było by pewnie zastosowanie tam pamięci PROM, jakie są programowane tylko jednokrotnie a zdobycie tych elementów (niezaprogramowanych) często graniczy z cudem :P
« Ostatnia zmiana: 2023.01.27, 16:56:47 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #20 dnia: 2023.01.27, 18:36:27 »
Ahh pamięć jako dekoder? Kiedyś próbowałem - poniosłem porażkę, pamięć okazała się za wolna (czasy propagacji) ponieważ był to stary EPROM. Jakieś 300ns i strasznie siało po szynie zakłóceniami. Dla przykładu 74LS138 około 40ns a HCT połowę mniej, a GAL jeszcze mniej.
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #21 dnia: 2023.01.27, 20:39:14 »
Jak ktoś chce rozpocząć zabawę z GAL-ami, to do tego celu (i nie tylko, bo ten program potrafi dużo więcej) polecam Digital.
Na marginesie sam język PLD jest na tyle prosty, że zbudowanie dekodera adresów to naprawdę jest trywialna rzecz, trzeba się tylko przełamać.

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #22 dnia: 2023.01.28, 15:40:35 »
Fajne narzędzie tak na pierwszy rzut oka. Trochę mnie odrzuca fakt, że ktoś coś takiego stworzył w języku Java, który do szybkich i wydajnych nie należy, i ma swoje wady:
- charakterystyczny lag w gui
- brak zapamiętywania ostatniej ścieżki OPEN - dobrze że jest chociaż open recent
- brak instalatora (co pewnie powoduje powyższy problem)
Odnośnie GAL-i to nic tam w nim nie znalazłem, rzecz w tym aby dało się wczytać plik PLD i go zasymulować a takiej opcji tam nie ma, ale może coś przeoczyłem. Fajnie by było bo
poczciwy WinCupl już nie działa prawidłowo na nowszych systemach. Z całego pakietu tylko katalog shared jest przydatny bo tam siedzi cupl.exe (kompilator) i systemowy notatnik do stworzenia pliku PLD. Natomiast symulacja... na płytce prototypowej z LED-ami.

Może i szybki być nie musi, nie symuluje układu w locie tylko sekwencyjnie z tego co zauważyłem.
Wygląda na rozwijany, zatem wart zainteresowania.

Genialne byłoby gdyby dało się emulować szynę zxspectrum i projektować w programie do niej interface patrząc co się dzieje z sygnałami.... ot taka sobie myśl.

 Do tej pory używam Digital Works-a (https://www.mecanique.co.uk/shop/index.php?route=product/category&path=89), trochę leciwy soft ale wciąż daje radę.
« Ostatnia zmiana: 2023.01.28, 16:09:43 wysłana przez aqqman »
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #23 dnia: 2023.01.28, 15:56:19 »
Ahh pamięć jako dekoder? Kiedyś próbowałem - poniosłem porażkę, pamięć okazała się za wolna (czasy propagacji) ponieważ był to stary EPROM. Jakieś 300ns i strasznie siało po szynie zakłóceniami. Dla przykładu 74LS138 około 40ns a HCT połowę mniej, a GAL jeszcze mniej.

Tylko że układy PROM zwykle mają czasy dostępu na poziomie 20ns i w dawnych czasach przed erą układów PAL/GAL były często stosowane do dekodowania adresów.
Obecnie trudno je kupić oraz zaprogramować, bo większość tańszych współczesnych programatorów już ich nie obsługuje.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #24 dnia: 2023.01.29, 12:12:11 »
Tylko że układy PROM zwykle mają czasy dostępu na poziomie 20ns i w dawnych czasach przed erą układów PAL/GAL były często stosowane do dekodowania adresów.

No, powiedzmy, że nie zawsze. Małe (takie do 1 kbit) PROM-y mogą mieć faktycznie czasy dostępu (piszę: dostępu, bo to pamięć) nawet 30 ns, ale większe kostki będą już miały ten czas rzędu 50-100 ns (ale do dekodowania adresów takie duże są raczej bez sensu).
Lepszym wyborem, pozostającym w tej samej puli technologicznej lat 70., są układy PLA, działające szybciej od PROM, bo pozbawione zbędnych bloków logicznych charakterystycznych dla pamięci: dekodera linii adresowych (zamiana kombinacji wejściowej na "1 z n"), multiplekserów wyjściowych (wybierających np. 4 bity danych z całego rządka matrycy) oraz bufora wyjściowego.
Z kolei PLA to praktycznie "czysta" matryca, udekorowana bramkami OR i AND i czasami też przerzutnikami na wyjściach - niemal identycznie, jak jest to realizowane w PAL/GAL. Stąd reakcja wyjść na stany wejść może być znacznie szybsza niż w przypadku pamięci.
Ale nie ukrywajmy - do zastosowań z sygnałami zegarowymi procesorów rzędu kilku MHz nie ma znaczenia, czy logika dekodera adresów (czy to pamięci, czy I/O, jak np. w przypadku AY) będzie "zjadać" 20, 30 czy 50 nanosekund. CPU i tak oczekuje na dane nie wcześniej, niż po pełnym cyklu zegara, czyli po około 280 nanosekundach w przypadku ZX Spectrum.
Oczywiście w takim przypadku stary EPROM całkowicie odpada.
No i sam jednak preferuję GAL-e od PROM/PLA/PAL: fajnie jest mieć możliwość skorygowania błędów w projekcie bez wyrzucania kości do śmieci.

Cytuj
Obecnie trudno je kupić oraz zaprogramować, bo większość tańszych współczesnych programatorów już ich nie obsługuje.

Fakt trudno kupić stare układy, ale czasami zdarzają się jakieś okazje :)
Co do programowania - no, tego nie rozumiem tak do końca: jeśli ktoś podejmuje się zaprojektowania, albo choćby zmontowania cyfrowego układu elektronicznego, poradzi sobie z budową prostego programatora wykorzystującego port drukarki. Soft do tego jest, choć głównie pod DOS lub linuksy.
Oczywiście, że współczesne komputery nie mają już gniazda LPT, ale to też żadne wytłumaczenie - przecież sami grzebiemy w znacznie starszych komputerach, niż 386/486/Pentium :) Choćby stary laptop wystarczy do tego celu.
« Ostatnia zmiana: 2023.01.29, 13:54:06 wysłana przez trojacek »

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #25 dnia: 2023.01.29, 14:47:15 »
Myślę że przedmówcom nie chodziło o to, że się nie da.
Możliwości jeszcze są. I faktycznie gal od dłuższego czasu był najprostsza/najwygodniejszą drogą. Ale te możliwości teraz zaczęły szybko topnieć.
Parę lat temu bez problemu można było kupić niedrogo wd1772, a teraz. Przypadek? Nie sądzę ;)
Pytanie podstawowe więc: jaka droga będzie najprostsza/najwygodniejsza przez przyszłe 10 lat? Tak na żeby poświęcony czas zaprocentował frajdą, a nie frustracją :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #26 dnia: 2023.01.30, 03:33:21 »
Aby nie odchodzić od tematu. W bezsenną zimową noc różne rzeczy chodzą po głowie i takie coś się urodziło jak poniżej.
Układ dekoduje sygnały AY jak w ZX128 (#BFFD, #FFFD), dodatkowo jest zatrzask banków pamięci(#7FFD) z wyłączaniem na bicie 5 (jak w 128) oraz coś, co nazywam Uniwersalną Magistralą Wejścia-Wyjścia. Do tej magistrali podłączałem kiedyś różne ustrojstwa choć jej układ wyglądał inaczej (bez GAL-a). Można tam bezpośrednio podpiąć UART, interfejs SimpleHDD, i co przyjdzie do głowy. W tej wersji GAL dekoduje porty od #20 do #27 aby nie kolidował z Kempstonem w Dandanatorze i/lub wbudowanym, choć ten układ nie był przewidziany pod TC2048 tylko pod moje poczciwe TC2068 gdzie Kempstona nie przewidzieli. Do tego płytka o wymiarach 35x100 która wchodzi tuż pod płytą na środku (TC2068).
Wsad do GAL-a załączam też z jakąś płytką w kikadzie.

Wybaczcie amatorskie błędy i nie żałujcie słów krytyki.
« Ostatnia zmiana: 2023.01.30, 03:39:49 wysłana przez aqqman »
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #27 dnia: 2023.01.30, 09:59:12 »

Cytuj
Obecnie trudno je kupić oraz zaprogramować, bo większość tańszych współczesnych programatorów już ich nie obsługuje.

Fakt trudno kupić stare układy, ale czasami zdarzają się jakieś okazje :)
Co do programowania - no, tego nie rozumiem tak do końca: jeśli ktoś podejmuje się zaprojektowania, albo choćby zmontowania cyfrowego układu elektronicznego, poradzi sobie z budową prostego programatora wykorzystującego port drukarki. Soft do tego jest, choć głównie pod DOS lub linuksy.
Oczywiście, że współczesne komputery nie mają już gniazda LPT, ale to też żadne wytłumaczenie - przecież sami grzebiemy w znacznie starszych komputerach, niż 386/486/Pentium :) Choćby stary laptop wystarczy do tego celu.

Trudo nie znaczy że nie jest to możliwe, ale mało opłacalne w nowych projektach, chyba że w grę wchodzi jakaś wierna replika lub naprawa oryginału.
A okazja zakupu owszem, ale często też trafia się na jakieś zaprogramowane używki.  :P
Specjalnie budować programator ? Eee, bez sensu dla jednego czy 2 układów PROM...
BTW, Ja akuram mam stosowny sprzęt i resztkowe zapasy takich układów, ale wiele osób nie posiada i im właśnie nie polecam brnięcia tą drogą :)
« Ostatnia zmiana: 2023.01.30, 10:07:46 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #28 dnia: 2023.01.30, 10:17:40 »
Oj tam, ale GAL jest z duchem tamtych czasów i pasuje do tych sprzętów  :D
Xilinx do tego pasuje jak koła od bentleya prosto z fabryki do wozu konnego.  :P
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .
« Odpowiedź #29 dnia: 2023.01.30, 10:40:01 »
No ale CPLD to też lata osiemdziesiąte :)
Jednak zgoda, że nie były powszechnie stosowane w ówczesnych komputerach domowych. Pewnie jeszcze zbyt drogie były, no i bez sensu dokładać do interesu, by użytkownik mógł sobie coś przeprogramowywać (układy OTP z pewnością wychodziły taniej).
Poza tym, jak by nie patrzeć, już w toastracku widzimy PAL (często wymieniany na GAL) jako dekoder adresów I/O :)