Autor Wątek: Powrót do Amstrada (6128plus)  (Przeczytany 2302 razy)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Powrót do Amstrada (6128plus)
« dnia: 2022.09.27, 17:23:35 »
Z racji tego, że już #nicniekupuję kupiłem Amstrada CPC6128plus. Z pomocą fajnych ludzi - bo Stoopi zrobił kabelek, Zaxon wysłał przejściówkę na zewnętrzny napęd - za chwilę będę się mógł tym sensownie pobawić. Przy okazji zdziwiłem się nieco informacją, że stacja 3" od 6128+ jedzie tylko na 5V bez 12V... co czyni problematycznym wymianę napędu (i jak spojrzeć na portale sprzedażowe, to napędów 5V do plusów nie ma). 

A teraz powstaje bardzo poważne pytanie: parę lat bez Amstrada - ma ktoś aktualną paczkę demosceny? Tak wiem, pouet.net, ale może ktoś ma to ściągnięte i może podzielone latami albo kompotami. Jak nie to znowu będę musiał skryptem :P

Mam goteka 3" od Zaxona, nie zawaham się użyć!
dużo sprzętu mało czasu.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.27, 17:41:29 »
Wszystkie napędy 3,5" mają pojedyncze zasilanie 5V, to że te 3" wymagały też 12V jest zaskakującą informacją! Człowiek całe życie się uczy i głupim umrze ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.27, 19:13:09 »
Cytuj
The 3" drive of the Amstrad CPC needs 12 v. The 3 1/2 drive needs 5 v. The 3" drive of the Amstrad CPC + needs 5 v. also, but the wires inside the power cable are not correctly placed for feeding a 3 1/2 drive with a CPC +.
The CPC 6128 power cable has four wires. Two of them are ground (the black ones); the red one is 5 v., and the orange is 12 v. You can't connect the 3 1/2 disk drive to this cable because, as for the requirements of the drive, the 12 v. wire is in the place of the 5 v. wire, and vice versa. So the 5 v. wire and the 12 v. wire are inverted.

In the case of the Amstrad CPC +, there are three wires in the power cable. Two of them are ground (the black ones), and the third is 5 v. (the red one). You can't connect the 3 1/2 drive, because the 5 v. wire is again in the wrong place.
dużo sprzętu mało czasu.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.27, 23:30:39 »
Do PLUSA najlepsze co mam to C4CPC - https://www.cpcwiki.eu/index.php/C4CPC kupowałem bezpośrednio u Geralda, poprzez ten wątek https://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/cpc-plus-cartridge-replacement-one-more/ ale nie wiem jak to teraz wygląda z dostępnością.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.27, 23:42:42 »
chipsetów? nie ma :)
dużo sprzętu mało czasu.

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.28, 23:10:33 »
Cieszę się że działa, tym bardziej że ciut inaczej go zrobiłem niż są schematy w necie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.09.28, 23:31:10 »
Moje gratulacje i trochę zazdroszczę Ci tego sprzętu.  ;)
Może kiedyś się też dorobię takiego Amstrada+.

Fajnie że do karta C4CPC jest projekt obudowy do wydruku, bo goła płytka wygląda trochę nieciekawie.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.09.29, 19:21:26 »
Z rzeczy takich dość praktycznych - bo tego w sumie nie wiedziałem - CPC6128+ bez kartu startowego Burnin'Rubber / Locomotive Basic nie żyje. Czyli jak kupicie golca bez niczego to równie nic na nim uruchomicie. Ja na szczęście miałem tego karta. Zasilacz 5V, polaryzacja odwrotna niż w ZXie.

Druga rzecz - ktoś niezwykle mądry zaprojektował tego kompa tak, że wlutowali taśmę połączeniową do flopa w płytę główną. Nie wiem ile zaoszczędzili, ale to średnio fajny pomysł moim zdaniem. Żeby nie było - zastanawiało mnie, czego na zdjęciach płyt głównych wisi ten konektor - właśnie dlatego.

Stacja na tylko 5V - super. Mniej super, że rynek wtórny do tych stacji nie istnieje. Stacja jest chyba dłuższa niż stacja, która jest w ZX Spectrum 128k +3, bo żeby podłączyć Zax Drive, który miałem do Spectruma i w sumie Amstrada CPC 6128 to musiałem sztukować kable.

Kabel od Stoopiego daje piękny obraz i dźwięk (na 1084s), Zaxon poratował przejściówką z innego Centronic'a (pinout) niż Schneiderowski na krawędziówkę Amstrad CPC więc jest parę fajnych możliwości co gdzie upchać, żeby się pobawić.

Po MSX2+ jest tak jak z pojechaniem na Teneryfę jak się było już na Maderze - no fajnie, ale...

Na szczęście CPC6128+ jest bardzo wdzięczny z wyglądu, żeby nie powiedzieć ładny. Jest trochę demek (więcej niż na MSX2+), jest trochę gier (więcej niż na MSX2+) - myślę ten konkretnie model zostanie ze mną. Po prostu nie wystaje mi z półki w przeciwieństwie do zwykłego CPC :)
dużo sprzętu mało czasu.

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.09.29, 21:05:19 »
Zwykły CPC jest taki fajny wąski a plus szeroki i spada z każdej półki  8)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.09.30, 12:08:08 »
Spada czy nie spada (u mnie akurat nie, mieści się na głębokość tak samo jak MSX wielkości Sanyo Wavy) - ważne, żeby zabawa była - ja jestem na etapie oglądania znowu od nowa wszystkich demek i gier, trochę mi to czasu zajmie, ostatnio bawiłem się justCPC, niestety powędrowało w barterze do UK, wcześniej bawiłem się Schneiderem CPC6128. Ramka do Goteka wydrukowana, wydrukuję budę do stacji i będzie jako zewnętrzna na 5V, bo nie ma co się oszukiwać, raczej będzie Gotek grany niż dyskietki 3", pomimo sporego stanu posiadania.
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Powrót do Amstrada (6128plus)
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.10.03, 08:50:34 »
dużo sprzętu mało czasu.