Autor Wątek: Ki diabeł?  (Przeczytany 9543 razy)

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Ki diabeł?
« dnia: 2015.06.17, 23:33:22 »
http://olx.pl/oferta/komputer-zx-spectrum-plus-drukarka-CID99-IDae3RP.html#a4b3d79d27

- kojarzy ktoś może, co to za skrzynka, w którą upchnięto gumiaka?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ki diabeł?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.06.18, 08:05:03 »
Z szybkiego google'a wynika, że Crystaldigraf to jakiś specjalistyczny hardware używany w metalurgii do badania krzepliwości metali itp. Tyle, że nie znalazłem informacji, żeby to coś było podłączane do Spectrum - raczej do "dużych" komputerów, ale może komuś brakowało peceta i postanowił wykorzystać to, co akurat było pod ręką :)


zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Odp: Ki diabeł?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.06.18, 08:36:59 »
Cholera, miałem literówkę, jak szukałem ;/

Dzięki.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ki diabeł?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.06.18, 09:42:44 »

Jak to nie ma nic o ZX Spectrum?  :)

Pod tym adresem macie plik PDF: (pierwszy od góry wynik wyszukiwania w google)

http://www.afe.polsl.pl/index.php/pl/2042/profesor-stanislaw-jura-tworca-teorii-i-zastosowan-przemyslowych-diagnostyki-oraz-zuzycia-metali-i-stopow.pdf

Archiwum Odlewnictwa PAN, Katowice 2004
Mniej więcej na stronie 18 są opisane urządzenia o których wspomniał Mat.
Z cyfrowych wersji - pierwszą wersją był Crystaldigraf  NC

"Wykorzystując zdobyte doświadczenie w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej przy współpracy Instytutu Odlewnictwa
opracowano całkowicie automatyczne, cyfrowe urządzenie CRYSTALDIGRAPH NC stanowiące wyspecjalizowany system mikroprocesorowy
oparty na mikroprocesorze Intel 8080. Zastępuje on operatora w procesie analizy oraz interpretacji przebiegu temperatury i jej pochodnej podczas krzepnięcia i krystalizacji próbki badanego stopu.
"
dalej:
"Urządzenia typu CRYSTALDIGRAPH NC były produkowane przez zakłady Mera ZUAP w pierwszej połowie lat 80. Aktualnie nie są już stosowane."


Po czym wprowadzono kolejną generację urządzeń - czyli to co nas najbardziej interesuje :

"Urządzenie CRYSTALDIGRAPH – NCX
Urządzenie to stanowiło kolejne unowocześnienie aparatury CRYSTALDIGRAPH NC. Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu zastosowano cyfrowy przetwornik pozwalający na zamianę sygnału elektrycznego z termopary na sygnał cyfrowy. Do przetwarzania danych zastosowano uniwersalny mikrokomputer Sinclair Spectrum. Dzięki możliwości prostego programowania uzyskano bardzo elastyczne rozwiązanie. Opracowane programy pozwalają na analizę metodą ATD różnych żeliw i staliw, również wysokostopowych. Ponadto urządzenie to pozwalało na rejestrowanie zamian temperatury w różnych obiektach, będąc uniwersalnym narzędziem laboratoryjnym.
"


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ki diabeł?
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.06.18, 09:46:44 »
Mniej więcej na stronie 18 są opisane urządzenia o których wspomniał Mat.

To już wiem dlaczego nie tego znalazłem - ta 18 strona wykroczyła trochę poza to, na co miałem czas przy pierwszej kawie ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ki diabeł?
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.06.18, 09:53:15 »
He he, ale prawdę powiedziawszy to naprawdę ciekawostkę do kawy znalazł zibi    :D

Nie spodziewałem się, że Polacy potrafią skonstruować i wyprodukować tak ładnie pasujące "ubranko"
do Gumiaczka  ;)
To była druga połowa lat osiemdziesiątych i polska myśl techniczna zmagała się bezproduktywnie z obudową
do Elwro 800 jr. W końcu włożyli to do Elwirki  ;D

Poza tym zobaczcie na zdjęciu które ze'screen'owałem z tego PDF że tye obudowy na Gumiaka mieli różne bo
po prawej stronie fotki w dali widać kolejnego Spektrusia w innej obudowie.

 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF