Autor Wątek: Niepożądane porównania sprzętu  (Przeczytany 77235 razy)

drakon

  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Miejsce pobytu:
    Świdnica
  • Press play then any key!
    • Magia Ośmiu Bitów!
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #120 dnia: 2023.10.04, 21:45:29 »
[...] Jedyne dźwięki z AYa jakie znam a których nie wstyd zaprezentować fanowi tych nielicznych dobrych SIDów [...]

No co Ty. Kawałków Patora nie słyszałeś? :D

https://soundcloud.com/patormusic

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #121 dnia: 2023.10.05, 23:55:11 »
Myślę że sie jasno wyraziłem, choć dziwi mnie to że ciebie to dziwi. Przecież jakbyś pytał przypadkowe osoby z ulicy czy lubią chiptuny to 99% odpowie że nie wie co to jest, a jak im coś puścisz np tego Paktora, to powiedzą że dziwna jakaś ta muzyka.

Posłuchałem kawałki paru pierwszych z listy i jak dla mnie brzmią bardzo Spectrumowo, i nie są dość ładne by puścić to dziecku na dobranoc.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #122 dnia: 2023.10.06, 06:30:27 »
Cytuj
A co do AYa, i jego możliwości brzmienia jak SID, hmmm, chciałbym usłyszeć przykłady. Nigdy nie poświęciłem czasu na przesłuchiwanie tysięcy AYków

Tutaj masz pewien przykład, tylko weź pod uwagę stronę techniczną bo czy się komuś taka muzyczka podoba czy nie to już bardziej sprawa gustu ;)
https://www.youtube.com/watch?v=NIcBaSIdSA4


Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #123 dnia: 2023.10.06, 07:39:34 »
No fajne. I brzmią ponad AYowo. :)  Ale czy to jest AY czy YM o którym 2 razy wspominają napisy?
Bo że YM dzięki 2x szerszym rejestrom niż w AY potrafi naśladować SIDa tak że nie odróżnisz czy to gra na YM czy na SID to ja wiem.

drakon

  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Miejsce pobytu:
    Świdnica
  • Press play then any key!
    • Magia Ośmiu Bitów!
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #124 dnia: 2023.10.06, 07:40:40 »
nie są dość ładne by puścić to dziecku na dobranoc.

Cytuj
fanowi tych nielicznych dobrych SIDów

Twoje dziecko jest tym fanem?  ;)

Cytuj
jak dla mnie brzmią bardzo Spectrumowo

No w sumie nic dziwnego. Chodziło mi bardziej o warsztat.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #125 dnia: 2023.10.06, 07:51:45 »
Eeee no warsztatowo to bardzo dobrze zrobiony jazgot. W sam raz do straszenia kretów z ogródka.
Pod warunkiem że samemu by sie przebywało za co najmniej podwójnymi drzwiami z przeciwnej strony budynku niż ten ogródek. No i jeśli nie mamy sąsiadów po stronie ogródka, bo jeszcze by wezwali Policję.

Nie mam dzieci.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #126 dnia: 2023.10.06, 08:36:39 »
No fajne. I brzmią ponad AYowo. :)  Ale czy to jest AY czy YM o którym 2 razy wspominają napisy?

Słuchałem tego dema też na żywo w moim komputerze ZX z zamontowanym zwykłym układem AY i nie słyszałem tam większej różnicy w porównaniu do YM.
Ale ja tam nie jestem jakoś muzycznie uzdolniony więc mogę się mylić. ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

drakon

  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Miejsce pobytu:
    Świdnica
  • Press play then any key!
    • Magia Ośmiu Bitów!
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #127 dnia: 2023.10.06, 08:42:33 »
Eeee no warsztatowo to bardzo dobrze zrobiony jazgot. W sam raz do straszenia kretów z ogródka.
Pod warunkiem że samemu by sie przebywało za co najmniej podwójnymi drzwiami z przeciwnej strony budynku niż ten ogródek. No i jeśli nie mamy sąsiadów po stronie ogródka, bo jeszcze by wezwali Policję.

No to po prostu ich nie słuchaj. Mam dziwne wrażenie, że chcesz coś komuś na siłę udowodnić. :)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 806
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #128 dnia: 2023.10.06, 08:54:32 »
Mam wrażenie, że takie dyskusje były (i jak widać nadal są) przynajmniej od czasów Beatlesów. Dla niektórych prawdziwą muzyką jest tylko ta wykonywana przez orkiestrę w filharmonii, a wszystko inne to jazgot. Na szczęście YouTube puścił wykład Patora, mimo że wykładowca był bez krawata. Kiedyś by to nie przeszło ;)

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #129 dnia: 2023.10.06, 08:57:30 »
Ja tez ciekawości posłuchałem te "patorowe" muzyczki i choć jestem raczej techno i elektro zwolennikiem w muzyce to te jego kawałki brzmią dość męcząco lekko mówiąc, choć przyznaję zrobione ciekawie od technicznej strony.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #130 dnia: 2023.10.06, 10:13:20 »
Ja tam wychodzę z założenia że o gustach w tym też muzycznych się nie dyskutuje bo ilu ludzi tyle zwykle opinii, jedni wolą rybki inni kwiatki a jeszcze inni preferują wodę do kwiatów.  :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #131 dnia: 2023.10.06, 10:47:09 »
Zgadza się , słucham wszystko od klasycznej przez inne nawet ciężki metal ,ale tu mnie po prostu uszy bolą ,za dużo tych dziwnych dźwięków.
Na tej jego stronie są inne kawałki na inne platformy i tam da się wybrać coś ładnego i przyjemnego do posłuchania ,lecz te Ay`grekowe hmmmm.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #132 dnia: 2023.10.06, 10:53:11 »
@Damik, elegancko i dyplomatycznie to sformułowałeś, ale nie do końca się z Tobą zgadzam, bo to nie tylko dyskusja o muzyce jako o sztuce, ale też o technicznych ograniczeniach kreacji dźwięku, w zależności od wybranej platformy sprzętowej. Tak więc sprzęt ogranicza dynamikę, barwę, ekspresję do tego stopnia, że wszelkie sztuczki prowadzące do nowych brzmień tworzą efekt "WOW".

I tak właśnie jest, moim zdaniem, z kawałkami Patora. Część z nich to "czysty" AY na pierwszy rzut... ucha? Hmm. Ale kilka utworów wysłuchałem z przyjemnością właśnie ze względu na te aspekty techniczne, czyli do ucha wpadło mi coś nowego, co nie brzmiało jak AY.

Ale nie podejmuję się oceniać jakości samej muzyki, w sensie kompozycji, bo to - jak wspomniałeś - jest rzecz względna. A w moje ucho, z tej całej listy, wpadły ze 2-3 utwory ze względu na melodie.

I nadal uważam, że nawet w tych mniej ciekawych muzycznie utworach można zostać zaskoczonym jakimś nowatorskim efektem, brzmieniem. Domyślam się, że to zasługa pracy któregoś kanału AY w trybie odtwarzania sampli, o ile można to tak określić.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #133 dnia: 2023.10.06, 11:44:16 »
Moje sformułowanie było może trochę nieprecyzyjne, jednak było jedynie rozwinięciem tego co napisałem kilka postów wcześniej by rozgraniczyć w swojej ocenie poziom techniczny danych utworów od ich subiektywnych walorów estetycznych.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

krru

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #134 dnia: 2023.10.13, 18:10:52 »
Układ grafiki w CPC był jak najbardziej specjalizowany. To ten sam układ, który był później wykorzystany w kartach grafiki dla PC (MDA,Hercules i CGA).
Trudno 6845 nazwać specjalizowanym, albo inaczej - każdy układ jest do czegoś specjalizowany. Po prostu sterownik wyświetlacza CRT, tak jak 8253 był timerem, 8251 kontrolerem portu szeregowego a Z-80 procesorem itp. Był to normalny układ z półki w sklepie.