Autor Wątek: A mnie się wydawało ...  (Przeczytany 1414 razy)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
A mnie się wydawało ...
« dnia: 2024.03.18, 21:28:12 »
A mnie się wydawało, że cena za ZX Spectrum Next na ebayu 2500,- a na allegro 2990,- to kosmos,
tymczasem dziś na allegro ZX Spectrum 128+ (toastrack) został sprzedany za 2375,-.  :o
Fakt, że w ładnym zestawie, jednak to nawet porównując z ebay'em zaskakująca cena ...

Tak wiem, kto bogatemu zabroni  ;D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #1 dnia: 2024.03.18, 21:52:06 »
To jest CHORE !
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #2 dnia: 2024.03.19, 06:24:37 »
Prawa rynku, ZX80 za 800 funtów, ZX Next za 900, Sam za 1200, Jupiter ACE za 1500 funciaków oraz Elwro 800Jr za 2500 zł ... nic mnie już nie zdziwi.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #3 dnia: 2024.03.19, 09:50:01 »
A czym wy sie przejmujecie przecież każdy z was ma już po 10 Spectrumów? :D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #4 dnia: 2024.03.19, 10:12:15 »
Czym jest 10 do kilku milionów wyprodukowanych? ;) Wszystkich nie można posiadać, ale można próbować jeż zdobyć ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #5 dnia: 2024.03.19, 10:14:51 »
A czym wy sie przejmujecie przecież każdy z was ma już po 10 Spectrumów? :D
A kto bogatemu zabroni? ;)

Ale fakt, ceny stały się chore.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #6 dnia: 2024.03.19, 10:17:37 »
Ja się przejmuję :)
Bo niestety nie  tylko nie mam po 10, ale niektórych nie mam nawet w 1 egzemplarzu.
I w tym układzie już nie będę miał :(
Za Elwro Jr. 2,5k to równowartość np. 3 miesięcy czesnego w prywatnym przedszkolu ;)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #7 dnia: 2024.03.19, 10:34:08 »
Ja się przestałem przejmować. Trzeba było gdzieś poprowadzić grubą kreskę, no i ani Elwro Junior, ani tym bardziej Next się nie załapały ;)
Zwłaszcza, że z Nexta interesuje mnie tylko obudowa, bo jest ładna i klawiatura wydaje się być przyzwoita :)
Inna sprawa, że stawianie Nexta w jednym szeregu z ZX80, Tostrackiem, Jupiter Ace, Elwro i innymi historycznymi sprzętami uważam za pozbawione sensu. Next nie ma żadnej wartości jako retro, bo jest współczesną konstrukcją i jego wartość w moich oczach to suma wartości części, z których się składa, plus jakaś marża na złożenie tego do kupy i uruchomienie. To, że niektórzy tracą głowę, bo dokonują jakiejś mentalnej projekcji produktu z XXI wieku na lata 80-te wieku poprzedniego, to już nie mój problem :) Pompują bańkę i tyle. A produkty limitowane tworzą bańki, które w zasadzie nie pękają.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #8 dnia: 2024.03.19, 11:03:54 »
Zwłaszcza, że z Nexta interesuje mnie tylko obudowa, bo jest ładna
...ciach reszta...
<off-topic>
A ja myślałem, że tylko ja tak mam ;)

Next jest chorym wynalazkiem z wielu powodów - jak dla mnie najważniejszym jest brak prawdziwego procesora i - zamiast implementacji DMA/Blittera/whatever jak należy jako zewnętrznych urządzeń - dodawanie do "wbudowanego" procesora jakichś chorych rozszerzonych instrukcji... Blech ;)
</off-topic>


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #9 dnia: 2024.03.19, 11:13:09 »
Miałem Nexta KS1 i ... poszedł do kogoś innego. Nawet ta "ładna obudowa" nie była w stanie mnie przekonać do niego.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #10 dnia: 2024.03.19, 13:09:27 »
Teraz to w moim przypadku pozostaje już tylko wymiana retro sprzętu tego co mam w kolekcji w dubletach z kimś kto posiada inny sprzęt jaki chciałbym mieć, bo raczej nie planuję inwestować przy takich cenach.
Ostatnio tak pozyskałem Elwro 800-3 Jr w zamian za Meritum2.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #11 dnia: 2024.03.27, 16:28:01 »
Nom, trzeba było kupować kiedyś jak było tanio po 200 zeta:
Dział Spectrum - Allegro rok 2003
bo teraz to bym nie dał 2500 nawet jak odbiór osobisty i mógłbym obejrzeć i dokładnie przetestować.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #12 dnia: 2024.03.27, 16:59:30 »
Hmm... Tak będzie już z  10 lat, jak śledzę podobne tematy .  średnio co roku taki temat sie przewija.  :D Ludzie narzekali że drogo i narzekać będą. Jednocześnie samemu  chomikujac po szafach kilka-kilkanaście Zx-ów jednocześnie narzekając że już ich nie można tanio kupić   :P Pewnie przez spekulantów ...  :D Zresztą , jakby nie patrzeć to tego sprzętu nie przybywa. Przynajmniej w oryginalnym stanie. Jest popyt, są ceny jakie są. DO tego, portale aukcyjne nie ułatwiają wystawienia i srzedaży tego typu sprzetu. Sama prowizja od tego tosatracka i inne opłaty na Allegro wyniosły pewnie ponad 400 PLN.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #13 dnia: 2024.03.27, 20:20:36 »
Zaglądam do szafy - ZX'y, do pudeł - ZX'y, idę przez pokój - potykam się o ZX'y. Na pewnym etapie zacząłem się martwić, że może to jakaś choroba, ale teraz już wiem, że po prostu jestem INWESTOREM. Przez duże I :D

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: A mnie się wydawało ...
« Odpowiedź #14 dnia: 2024.03.28, 06:51:08 »
Zaglądam do szafy - ZX'y, do pudeł - ZX'y, idę przez pokój - potykam się o ZX'y.
Ja w zasadzie to ZX nie miałem - mam tylko swój klon Byte ale jakoś nigdy nie czułem i nie czuję potrzeby aby mieć ZX'a. Byte był popularny w mojej okolicy - co najmniej dwóch kolegów miało taki. Kasety z grami można było kupić na ryneczku albo w sklepie - takie przeznaczone dla ZX Spectrum więc nic więcej do szczęścia nie trzeba było  :)
Z gumiaków to miałem tylko takie coś jak w załączniku.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники