Autor Wątek: ZXpand a HiRes - pytanie  (Przeczytany 3757 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
ZXpand a HiRes - pytanie
« dnia: 2020.01.29, 08:14:16 »
Przyglądam się jak wygląda kwestia ewentualnego kodowania na ZX81 uwzględniając fakt, że używam Linuksa. Doszedłem do emulatorów i zauważyłem dziwną rzecz... Do testów używam dema "25thanni" (https://www.pouet.net/prod.php?which=51782), bo robi ciekawe rzeczy w HiResie. Na dwóch różnych emulatorach (Zesarux i EightyOne) mam ten sam objaw - jeśli demo jest odpalane bez podłączonego ZXpanda to wszystko jest (mniej więcej - Zesarux ma chyba problemy z nadążaniem) OK natomiast ten sam plik odpalony z ZXpanda od fragmentu z płomieniami zaczyna się dziwnie zachowywać - płomienie, które jeszcze nie są - jak rozumiem - HiResem wyglądają jakby dostały "za dużo paliwa" - teksty są nieczytelne, w kolejnej części (tej ze skaczącą kulką) grafika wydaje się być generowana nie z tego adresu co trzeba i sprite wygląda nie tak jak należy a w ostatniej (tej z "wybuchającymi" literami) startowa grafika jest skaszaniona.

W związku z tym pytanie - czy ZXpand robi coś nietypowego w kwestii HiResa? Inaczej mapuje pamięć? Da się mu jakoś wytłumaczyć, żeby tego nie robił?
Nie mam co prawda w planach kupowania ZXa ale sam emulowny ZXpand powoduje, że praca wydaje się być ciut wygodniejsza więc byłoby miło wiedzieć dlaczego zachowuje się inaczej niż goły ZX...

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZXpand a HiRes - pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.01.29, 08:44:43 »
Przy ZXpand pamiętaj, ze on ma na pokładzie 32K RAM, który jest konfigurowalny pod względem alokacji. Typowe rozszerzenie 16K jest lokowane od 16K do 32K (0x4000 do 0x7FFF) przestrzeni adresowej Z80. Niektóre programy hi-res wymagają, aby RAM też był pomiędzy 8K a 16K (0x2000 - 0x3FFF), a soft pisany na 32K, chce obszaru ciągłego od 16K do 48K (0x4000 - 0xBFFF). ZXpand daje elastyczność, gdzie siedzi RAM.

Ponad to ZXpand ma na sobie zmodyfikowany ROM, który „przykrywa” ROM wbudowany z Zeddiego.

Fakt ZEsaurUX kaszani obraz hi-res oraz scrolla na dole ekranu w "25th Anni" z ZXpandem . Ciekawe czy sprzętowy ZXpand też tak samo zachowuje się.
« Ostatnia zmiana: 2020.01.29, 08:58:11 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: ZXpand a HiRes - pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.01.29, 12:38:25 »
Mat wraca do kodowania? Woho! Wiadomość roku!! :)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZXpand a HiRes - pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.01.29, 13:02:20 »
@Klaud Ha... Podmiana ROMu... o tym nie pomyślałem...

CONFIG "X" rozwiązuje problem - najwyraźniej flame i kulka pobierają dane z ROMu i zakładają, że jest oryginalny. To samo z ostatnim partem - z wyłączonym ROMem ZXpanda wszystko działa jak należy.

Co ciekawe Zesarux po CONFIG "X" odłącza całkiem ROM ZXpanda (inaczej niże EightyOne) i wszystko idzie w kartofle. Ale w nim i grafika nie działa tak jak należy (porównuję filmik na YT i EightyOne) więc zasadniczo nie zawracam sobie nim głowy.

@Dalthon Co to znaczy "wraca"? "Kodowanie" to mój zawód, a że jest to też hobby to jakby osobna sprawa ;) No chyba, że masz na myśli kodowanie na Spectrum/ZX81 - tutaj nic nie przesądzam. Na razie badam grunt czy da się programować "sensownie" czyli stworzyć sobie środowisko zbliżone do tego, co mam na Spectrum - pasmo, fuse itp. A co z tego wszystkiego wyjdzie to się okaże ;)

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: ZXpand a HiRes - pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.01.29, 13:57:44 »
No chyba, że masz na myśli kodowanie na Spectrum/ZX81 - tutaj nic nie przesądzam. Na razie badam grunt czy da się programować "sensownie" czyli stworzyć sobie środowisko zbliżone do tego, co mam na Spectrum - pasmo, fuse itp. A co z tego wszystkiego wyjdzie to się okaże ;)
no i za to będę trzymał kciuki :P
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ZXpand a HiRes - pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.01.29, 14:27:56 »
O... Albo zamiast CONFIG "X" można załadować program przez LOAD "NAZWA;X" i efekt jest ten sam a przy okazji Zesarux nie dziczeje i poprawnie ładuje program i wyłącza ROM przed jego uruchomieniem (choć nadal się kaszani ;))