Autor Wątek: ZX+3 zawiesza się  (Przeczytany 4227 razy)

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
ZX+3 zawiesza się
« dnia: 2023.08.31, 00:20:35 »
Mam problem z moim ZX 128+3. Uruchamia się normalnie i działa dopóki nie włączę jakieś gry. Nie ma znaczenie czy karty sd czy z dyskietki. Każda próba kończy się po chwili zawieszeniem/zamrożeniem kompa i pozostaje tylko reset. ZX przechodzi swój własny test bez problemu. Podobnie z diagnostycznym romem - nie wykazuje żadnych błędów. Nie wiem co robić. Jakby odmawiał posłuszeństwa wraz z nagrzaniem się. Mogę jeszcze wymienić kondensatory i moje pomysły na tym się kończą. Ewentualnie podmiana procesora? Nie wiem...

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.08.31, 00:25:17 »
A pamięci się nie grzeją?
Zaczynałem od TIMEX`a....

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.08.31, 00:27:03 »
Nie, za to procek jest gorący

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.08.31, 00:27:11 »
Oby to tylko procesor, bo to może być też ASIC czy inny element, trzeba metodą kolejnych przybliżeń grzejąc i schładzając punktowo poszczególne elementy ustalić żródło tego problemu.
Wpierw jednak trzeba się upewnić że zasilacz i przetwornica działają stabilnie i nic nie sieje na "szmatami" na liniach zasilania.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.08.31, 00:34:19 »
Wydaje mi się, że po otwarciu kompa działa jakby trochę dłużej. Jakby chwilę dłużej można było pograć:).
Czy to możliwe coś uszkodziłem podłączając zewnętrzną stację 3,5? Niedawno spreparowałem sobie kabelek i zewnętrzny do niej zasilacz?
Sprawdzałem z innym zasilaczem i też komputer się zawiesza/zamraża.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.08.31, 00:40:59 »
A jakie napięcie daje ten zasilacz pod obciążeniem ?
Jaka jest jego wydajność prądowa, może jest za cienki ?
Jak wygląda napięcie 5V na oscyloskopie pod obciążeniem ?

Sam zasilacz może wprowadzać jakieś zakłócenia lub może mu siadać napięcie pod obciążeniem co powoduje niestabilną pracę komputera.
Trudno powiedzieć bez przeprowadzenia odpowiednich testów i pomiarów. ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.08.31, 00:53:08 »
Wydaje się, że zasilacze są sprawne. Sprawdzałem, choć nie mierzyłem, ZX3 na przerobionym zasilaczu cisco, ktory pracuje z ZX2 (czarnym). Nadal się zawiesza. Na moim oryginalnym zasilaczu od ZX3 działa bez problemu ZX2.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.08.31, 01:03:53 »
Weź pod uwagę że ZX+3 ma nieco większy pobór prądu z uwagi na stację dyskietek.
A bez dokładnych pomiarów można sobie tylko gdybać...
Na chyba lub mi się wydaje ciężko jest diagnozować takie usterki.  :P

Po wyeliminowaniu problemów z zasilaniem można się dopiero zabierać za diagnostykę innych problemów, na przykład termicznych.
W tych komputerach czasem problemem mogą być też zimne luty na ASIC'u które mogą puszczać po jego nagrzaniu, tutaj przydaje się dobra lupa lub mikroskop warsztatowy oraz ostry szpikulec jakim delikatnie można badać czy nie ruszają się piny na lutach do PCB.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.08.31, 01:11:25 »
Czy zawiesza się też na ROMie diagnostycznym np. w trybie cyklicznego testowania pamięci?

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.08.31, 01:23:06 »
Diagnostykę przechodzi bez problemu. Wiesza się dopiero po uruchomieniu jakiejkolwiek gry. Czasami od razu, czasami można chwilę poklikać, 2-3 minuty.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.08.31, 01:43:38 »
Weź pod uwagę że ZX+3 ma nieco większy pobór prądu z uwagi na stację dyskietek.
A bez dokładnych pomiarów można sobie tylko gdybać...
Na chyba lub mi się wydaje ciężko jest diagnozować takie usterki.  :P
Pewnie masz rację, ale cisco jest wydajniejszym zasilaczem i powszechnie stosowanym do starych kompów

Po wyeliminowaniu problemów z zasilaniem można się dopiero zabierać za diagnostykę innych problemów, na przykład termicznych.
W tych komputerach czasem problemem mogą być też zimne luty na ASIC'u które mogą puszczać po jego nagrzaniu, tutaj przydaje się dobra lupa lub mikroskop warsztatowy oraz ostry szpikulec jakim delikatnie można badać czy nie ruszają się piny na lutach do PCB.
To jest niezły trop:), ale dopiero w przyszłym tygodniu będę mógł go sprawdzić

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.08.31, 09:00:43 »
Cytuj
Pewnie masz rację, ale cisco jest wydajniejszym zasilaczem i powszechnie stosowanym do starych kompów

Owszem zgadzam się bo sam takiego używam, ale te zasilacze impulsowe mają już kilka ładnych lat za sobą i zdażało się też nie raz że niektóre sztuki miewały jakiś feler.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.08.31, 09:07:39 »
Zasadniczo potrzebuję pomocy, może ktoś z Warszawy podjąłby się próby naprawy? Jeszcze dwa miesiące temu ZX działał bez problemu i teraz nagle takie coś.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.08.31, 09:47:49 »
Diagnostykę przechodzi bez problemu. Wiesza się dopiero po uruchomieniu jakiejkolwiek gry. Czasami od razu, czasami można chwilę poklikać, 2-3 minuty.
Dobra, ale przechodził ją 1-2 razy i wyłączałeś uznając za sprawny, czy chodził tak 12h stabilnie, a potem ładowałeś grę i zwiecha?

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: ZX+3 zawiesza się
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.08.31, 09:52:52 »
Przyznaję, że tylko 1-2 razy...