Autor Wątek: CPC 6128 i ZX+3  (Przeczytany 1832 razy)

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
CPC 6128 i ZX+3
« dnia: 2023.06.23, 23:03:58 »
To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość:)
Mam Schneidera 6128, więc z centronicsem. Do tego zewnętrzna stacja 3,5 z przełącznikiem A/B i wszystko pięknie. Tyle tylko, że niedawno wpadłem na ZX+3 i pomyślałem, żeby nagrać sobie kilka dyskietek 3 również na ZX. Do CPC zwykle używam CPCDiskXP, nagrywam obrazy, potem wrzucam do stacji, odpalam Nirvanę i kopiuję na dyskietkę 3.  Ewentualnie pod CPCDiskXP robię sobie składankę, zapisuję jako dsk i jak wcześniej.
Pomyślałem sobie, że CPC posłuży mi do nagarnia w ten sam sposób dyskietek na ZX+3. Zdziwiłem się jednak, bo Amstard nie widzi nagranej pod CPCDiskXP takiej dyskietki. To znaczy widzi ją jako czystą, sformatowaną na 716kb. Jest jakiś na to sposób? Zewnętrznej stacji nie podłączę na razie do ZX+3, bo inne złącze. Muszę się zaopatrzyć w taśmę. Zastanawiam się jednak czy jak już będzie zewnętrzna stacja 3,5 w ZX+3 to będę mógł przy użyciu CPCXP nagrywać obrazy dyskietek dla ZX+3, podobnie jak z CPC?
Nie wiem czy jasno to opisałem:)
 

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.06.23, 23:44:20 »
CPC i ZX+3 mają inny system plików pomimo że te same nośniki, więc plików z jednego na drugim nie zobaczysz.
Prościej jednak będzie chyba używać GOTEK'a z firmware FlashFloppy na obu tych komputerach, wtedy obrazy dyskietek wgrane na Pendrive powinny być widoczne na obu tych maszynach i łatwiej będzie Ci je uruchamiać je lub przenosić/kopiować na fizyczne nośniki na docelową platformę.
Tak czy siak kabelek do stacji ZX+3 będzie raczej konieczny.
Albo jest inna droga, podłącz stację 3" (uwaga bo zasilanie jest tam odwrócone względem złącza zasilającego w PC) do PC i wtedy będziesz mógł tam wgrywać dowolne obrazy na natywne dyskietki ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.06.23, 23:50:29 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.06.24, 00:07:00 »
No tak, chciałem trochę na skróty z tym co mam

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.06.24, 02:46:23 »
Ale pomieszanie z poplątaniem. Po kolei.
Podstawowy format w CPC czyli tzw DATA to jednogłowicowy zapis 40tu ścieżek co daje pojemność 178K, a ten w ZX+3 jest niemal identyczny, bo różni sie innym rozpoznawaniem nagłówków plików, oraz tym że formatuje o 2ie ścieżki więcej co daje o 9K więcej czyli 187K. Ale w zasadzie sposób zapisywania plików jest taki sam i bez problemu oba komputery widzą swoje pliki i potrafią je kopiować dla drugiego kompa. Na CPC trzeba tylko używać programu kopiującego który potrafi zapisać te dodatkowe dwie ścieżki, bo inaczej by sie mogły wszystkie pliki na stronie nie zmieścić.

Dlatego moje pierwsze pytanie to skąd ty wytrzasnąłeś te obrazy dyskietek o pojemności większej niż zmieści sie na jednogłowicowej 3 calowej stacji? I czy one są na pewno do Spectruma? Może to jakiś ekstra format który do obsługi potrzebuje dodatkowe ROMy na obu kompach, albo to format dla Timexa, a tych ZX+3 nie czyta na dzień dobry. CPC zresztą też. No i nie na 3calowej jednogłowicowej 40ścieżkowej stacji.

Oj bez inwestycji w ekstra ROMy i przejściówki do 3.5 calowej stacji sie nie obejdzie jeśli chcesz korzystać z takich obrazów. No chyba że spróbujesz przegrać te pliki na zwykły format DATA 178K. Albo ja czegoś nie wiem.

Nie musisz drugiej taśmy kupować wystarczy na tej samej dodać drugą wtyczkę do złącza krawędziowego.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.06.24, 09:13:31 »
Akurat próbowałem z obrazem gry Sword of Ianna na ZX+3. CPCDiskXP robi z tego dyskietkę 716kb i na tym koniec. Na stronie jest wersja 3,5 cala i 3. W obu przypadkach ten sam efekt. Co to za program kopiujący na CPC, który zapisuje dodatkowe ścieżki?

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.06.24, 10:05:49 »
Przejściówka z centronicsa na złącze krawędziowe - genialne. Dlaczego sam na to nie wpadłem?:)

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.06.24, 11:24:14 »
Discology ma opcję nagrywaj dodatkowe ścieżki i ustawiasz ile. Na 3cale można tylko 2ie więcej, a na 3.5 cala nawet bez extra ROMu Parados można nagrywać chyba do 56 jeśli dobrze pamiętam, co daje po 255K na stronie.

Oczywiście wcześniej muszą być sformatowane co też ustawiamy do której ścieżki format DATA ma sięgać. A potem żeby odczytywać takie extra ścieżki nie trzeba na CPC nic robić, ale żeby dobrze wolne KB pokazywał i nagrywał w Basicu to trzeba wpierw dwa POKE wpisać. Było to już na forum opisywane parę razy.

A czy tam w tym CPCDiskXP nie ma opcji w jakim formacie ma nagrywać? Może wybierz zwykłe DATA, Spectrum to przeczyta. I nie mówię o przejściówce tylko o wbiciu dodatkowej wtyczki w taśmę parę cm obok tamtej wtyczki. Te standardowe są chyba tańsze i łatwiejsze do kupienia niż przejściówki.

Jarema

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    W-wa
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.06.24, 11:58:09 »
CPCXP ma wszystkie opcje, w tym ZX/CPC. Wszystkie na dzień dobry są zaznaczone, odhaczenie nic nie zmienia.
Mój problem z Discology polega na tym, że jedyne uruchamialne wersje znalazłem na jakiejś składance z kopierami. I tak potem się wywala przy kopiowaniu dyskietki. To chyba wersja 3.2. Inne obrazy pobrane z sieci w ogóle się nie uruchamiają, są zabezpieczone. Domagają się włożenia dyskietki do napędu A, choć są w napędzie A. Ewentualne obrazy są puste w środku, co pokazuje CPCXP. Potrzebuję działającej wersji Discology, również pewnie dla odbezpieczenia Pirates w wersji UK. Takie mam przeboje:)
   

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC 6128 i ZX+3
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.06.24, 21:01:05 »
Nigdy nie używałem starszej wersji Discology niż 5.0, niestety pod emulcami nie chodzą, choć ktoś tu pisał że są takie na których działa ale nie podał szczegółów czy to emulce czy disco inne, te potrafiące podobno kopiować zabezpieczenia to te od 6 czy już nawet 7, ale też nie działają na emulcach a kompa od lat nie mam pod ręką.