Autor Wątek: Klon SAMa  (Przeczytany 33595 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #30 dnia: 2022.12.02, 09:25:35 »
Przydał by się jeszcze jakiś link do kupienia układu VLSI lub projektu jego zamiennika na CPLD  :P
« Ostatnia zmiana: 2022.12.02, 09:33:55 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #31 dnia: 2022.12.02, 12:37:52 »
Kiedyś, ktoś pisał na forum, że były jakieś zapasy tych VLSI, ale ktoś wykupił wszystkie.
Potem tym się chwalił w sieci - podobno.

Fizyczny klon SAM-a nie powstanie tak szybko.
Możliwe też, że nigdy.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #32 dnia: 2022.12.02, 12:58:08 »
Wykupił je właśnie Quazar, miał w planie robić repliki SAM'a lub część odsprzedać do celów serwisowych podobno, ale jak na razie to cisza w eterze...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #33 dnia: 2022.12.02, 14:29:01 »
Nie ma co liczyć że te VLSI ujrzą światło dzienne.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #34 dnia: 2022.12.02, 14:48:05 »
A nawet jak ujrzą,  to co, ktoś zrobi obudowy i klawiatury? Czy raczej PCB w formacie mini ITX? :D I czym to się będzie wtedy różnić od implementacji w FPGA?
To już Sprinter wydaje mi się ciekawszą propozycją. Przynajmniej softu pod nowe możliwości powstało więcej.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #35 dnia: 2022.12.02, 15:07:30 »
A co z inżynierią wsteczną ?
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #36 dnia: 2022.12.02, 15:21:46 »
@Damianx ale co... masz wolny skaner rentgenowski i parę lat czasu? ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #37 dnia: 2022.12.03, 11:27:36 »
Tam w tym VLSI zadnych cudow nie ma. Sa dodatkowe tryby graficzne, wbudowana obsluga dodatkowego RAMu, rozszerzona Klawiatura etc...

Ta kostke projektowali ci sami ludzie co zaprojektowali kolory do Zx Spectrum , wiec po czesci mozna by to nazwac ULA2.
Teraz w zalozeniu wystarczylo by zrozumiec jak dziala ULA i wczuc sie w umysly tych ludzi w Epoce i sprobowac kontynuowac probe rozszerzenia mozliwosci tego ukladu.

Mozna np zalozyc, ze skoro kolory zrobili tak, to co zrobili, zeby zmniejszajac ilosc kolorow o polowe zwiekszyc rozdzielczosc x2 ?
Uklad i topologia pamieci sie nie zmienia tylko jak ta pamiec jest interpretowana przez uklad wyswietlania dziala troche inaczej.
Pozbyli sie paru ograniczen i teraz pamiec jest czytana liniowo zamiast w sposob, w jaki robil to ZX Spectrum itp.

Mysle, ze jesli ktos lebski by przestudiowal ksiazke Chisa Smitha, lub chocby przeczytal ja ze zrozumieniem, to kontynuujac tym tropem odtworzenie VLSI nie powinno sprawic az tak wielkiego klopotu.

Tak czy inaczej powodzenia :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #38 dnia: 2022.12.03, 22:36:35 »
@SAJ To wszystko prawda, ale dla purystów logiczne odtworzenie układu to będzie emulacja ;)

Jeśli to komuś nie przeszkadza to zasadniczo jedyny poważny problem to zapakowanie istniejących wsadów FPGA w układ, który pasuje do oryginalnego pinoutu. Tyle że jak zgadzamy się na użycie "emulacji w FPGA" to w zasadzie po co się szarpać w robienie klona? I tak dalej, i tak dalej...

Rozumiem, że ktoś stawia sobie zadanie - stworzyć klon starego sprzętu - a potem z tym zadaniem walczy i realizuje bądź nie. Nie rozumiem ludzi, którzy potem budują takie klony - znaczy w wypadku SAMa mógłbym zrozumieć (bo byłby pierwszy dostępny), ale np. w wypadku Spectrum trzydziesty piąty klon robiący dokładnie to samo, co trzydzieści cztery poprzednie?... Po co?...

Ale ja tu jestem wyjątkiem, bo mnie w zupełności wystarcza dobry emulator ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #39 dnia: 2022.12.04, 12:44:03 »
@SAJ To wszystko prawda, ale dla purystów logiczne odtworzenie układu to będzie emulacja ;)

Dla purystow mamy taka sama opcje jak dla veganow. Jesli nie pasuje, to zawsze moze sobie poszukac lepszego rozwiazania po drugiej stronie drzwi wyjsciowych, dokladnie je za soba zamykajac.

Po co?...

Mysle, ze tutaj jest troche szersza odpowiedz niz samo pytanie sugeruje. Kazda z dostepnych interpretacji klona zx spectrum podchodzi do pewnych rozwiazan troche inaczej. Nie kazdy zbudowal wszystkie te klony, choc wiem, ze tacy sa i nie kazdy bedzie w stanie czy to fizycznie czy finansowo zbudowac ich wszystkich, ale ogladajac te wszystkie rozwiazania mozna sie wiele nauczyc, gdyz jedne tlumacza pewne kwestie lepiej niz inne.

Czesto kolejny klon to jest tylko kombinacja rozwiazan z poprzedniego klona lub kilku , lekkie przekonfigurowanie lub dolozenie czy poprzestawianie elementow. Jeden chce klona, ktory mu wejdzie do obudowy ATX i mial 24 kanaly muzyczne z osmiu AY-grekow  a inny chce klona ktory mu wejdzie do pudelka od zapalek a dzwiek ma zupelnie gdzies.

Wiec chyba najbardziej optymalna odpowiedzia jest: zeby sie cegos nowego nauczyc... chyba ze:

Ale ja tu jestem wyjątkiem

i wszystko juz wiesz o zyciu, wtedy faktycznie to nie ma sensu :)
 

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #40 dnia: 2022.12.05, 10:52:35 »
Ale ja tu jestem wyjątkiem

i wszystko juz wiesz o zyciu, wtedy faktycznie to nie ma sensu :)
 

No wszystko to nie... Dlatego właśnie pytałem "Po co?..." ;)

...chciałem tu napisać coś więcej, ale może zakończmy ten wątek bo jeszcze się ludzie bardziej poobrażają ;)


SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #41 dnia: 2022.12.05, 12:35:02 »
...chciałem tu napisać coś więcej

Masz jakies rozwiazanie w zanadrzu ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #42 dnia: 2022.12.05, 12:49:03 »
...chciałem tu napisać coś więcej

Masz jakies rozwiazanie w zanadrzu ?


Bardziej wnioski z obserwacji zachowań ;)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #43 dnia: 2022.12.05, 13:16:36 »
Po co?...
Pewnie najlepszą odpowiedzią w przypadku nowych klonów Spectrum byłoby "bo dlaczego nie?" ;)
A klon Sama jak i jego VLSI pewnie by się przydał. Na pewno jest gdzieś kilka sztuk z padniętym VLSI, znajdzie się też pewnie kilka z płytami zmęczonymi jakimiś przeróbkami, czy innymi wypadkami. W sumie będzie takich pewnie ze 100 szt. w skali świata, więc nie należy zakładać, że zrobi się na tym interes życia ;)