Autor Wątek: ZX 128k +2  (Przeczytany 7580 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 128k +2
« Odpowiedź #30 dnia: 2019.08.27, 00:01:15 »
To ze masz francuza, nie robi różnicy. Układ wyjścia audio był taki sam w każdym +2. Ten tranzystor dopasowuje amplitudę sygnału zmiennego do tego, co było wymagane przez modulator FM. Ty masz kastrata bez modulatora. Zgłoś się do Peara, bo on ma remedium na Twoją bolączkę.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 128k +2
« Odpowiedź #31 dnia: 2019.08.27, 00:18:36 »
Wymiana R37 chyba niewiele mi da, skoro wzmacniacz nic nie wzmacnia - amplituda sygnału wyjściowego jest tak około 3 razy mniejsza niż na wyjściu AY.

A połącz sobie przewodem kolektor tranzystora wprost z wyjściem audio - myślę, że będzie głośno :) (Niestety nie mam pod ręką żadnego szaraka, by samemu sprawdzić).
R37 ma 10 kΩ, to naprawdę sporo. A ucho nie jest liniowe, zmniejszenie 10-krotne (do 1 kΩ) nie spowoduje, że będzie 10 razy głośniej. Ale różnica z pewnością będzie słyszalna.


To ze masz francuza, nie robi różnicy. Układ wyjścia audio był taki sam w każdym +2.

W każdym SZARYM +2.

Cytuj
Ten tranzystor dopasowuje amplitudę sygnału zmiennego do tego, co było wymagane przez modulator FM.

To trochę bardziej skomplikowane, jak widziałem na schemacie - sygnał MIC i sygnał GI są miksowane z różnymi proporcjami do modulatora, do wyjścia audio i do wyjścia na monitor.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX 128k +2
« Odpowiedź #32 dnia: 2019.08.27, 20:27:30 »
Jak nie wiadomo o co chodzi, to szukałbym zwarcia.
Na pierwszy ogień odpiąć magnetofon dla pewności.
Strzelam.
Jakbym miał lepszy pomysł odezwałbym się wcześniej. Bez wywoływania do tablicy ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 128k +2
« Odpowiedź #33 dnia: 2019.08.27, 20:53:11 »
Ooooo... I o tym nikt z nas nie pomyślał!

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 128k +2
« Odpowiedź #34 dnia: 2019.08.27, 21:26:15 »
Panowie. Jestem Wam wdzięczny za wiarę we mnie. I rzeczywiście palce mam zręczne, ale wydaje mi się, że tylko ginekolog z wieloletnią praktyką jest w stanie badać przebiegi na płycie z podłączoną klawiaturą i magnetofonem  :) Ja muszę gmerać od strony elementów, więc odpinam magnetofon, klawiaturę daję do pionu i opieram o flaszkę  :) Oczywiście jest możliwość, żeby od tyłu ... no ale odbiegamy od tematu :D
W każdym razie magnetofon był odłączony.