Autor Wątek: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?  (Przeczytany 35725 razy)

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #45 dnia: 2020.04.09, 09:57:22 »
Trojacku, męczyłeś się z tą procedurą wysłaną przez Tygrysa? Może warto zamieścić tu w wątku do pobrania taki obraz, który już nie wymaga akrobatyki sportowej tylko zwykłego podłączenia do Fuse'a?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #46 dnia: 2020.04.09, 10:08:10 »
Proszę bardzo. Na szczęście dobrze się spakowało, bo plik HDF ma 64 MB.

W zipie, oprócz pliku HDF, są dwa snapshoty - dla divIDE i dla divMMC. Najlepiej umieścić je jako opcje przy uruchamianiu FUSE:

divMMC:
start fuse flashmmc.szx --divmmc-file divmmc.hdf
divIDE:
start fuse flashide.szx --divide-masterfile divmmc.hdf

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #47 dnia: 2020.04.09, 10:17:55 »
Bardzo dziękuję :) Dzisiaj postaram się przetestować.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #48 dnia: 2020.04.09, 10:34:16 »
W razie czego, melduj problemy. FUSE jest jakiś dziwny ogólnie. Jak się np. włączy automatyczne zapisywanie konfiguracji, to parametry z linii poleceń traktuje bardzo wybiórczo.

Jeszcze słówko, dlaczego przy odpalaniu potrzebny jest snapshot (plik szx). Zawiera on m.in. ROM interfejsu, którego nie da się "podać" w inny sposób.

Podsyłam jeszcze zmodyfikowany manual do FUSE. Oryginalny ma wszystkie minusy zdefiniowane jako jakiś kod UTF, co utrudnia wyszukiwanie.

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #49 dnia: 2020.04.19, 23:16:49 »
Dobrze, że jestem strasznie leniwy i zamiast bawić się Fusem, napisałem do Juana Carlosa Gonzalesa ;) z zapytaniem, czy chciałby lub myśli o wprowadzeniu emulacji Timexa 2048 i jego trybów graficznych do RVM. Odpisał po paru dniach, że owszem, ma zamiar to zrobić ale przecież... ZX UNO ma te tryby a jest zaimplementowane w RVM. No więc przetestowałem i to działa. Mamy ESXDOSa i tryby Timexowe. Wszystko co potrzebowałem do szczęścia. Dodatkowo super łatwa obsługa kart SD.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #50 dnia: 2020.04.20, 00:00:15 »
No niby tak, ale to nie do końca, czego potrzebowałem. Dotychczas skrobałem kod na "żywym" sprzęcie i jakoś to działało, ale na starość robię się wygodnicki (wygodniejsze wklepywanie i debugowanie jest na PC), poza tym nie zawsze i wszędzie chce mi się zabierać Timexa i monitor. Stąd potrzeba emulatora.

Jeśli jednak uruchomię wyrzeźbiony kod na ZX Uno, nie oznacza to wcale, że będzie on poprawnie działał na uboższych modelach. Timex + divIDE to moim zdaniem konfiguracja absolutnie najpodstawowsza, cała reszta jest powyżej. Jak coś ruszy na TC2048, to ruszy i na bardziej rozbudowanych modelach (a jak nie, to już problem ich implementacji, a nie mój).

A tak przy okazji zapytam - jak tam Twoje eksperymenty z Teensy? Od czasu, jak ostatnio pisałeś na ten temat, pojawiła się sporo szybsza wersja (4).

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #51 dnia: 2020.04.20, 14:19:43 »
No tak, jakieś różnice mogą być - inny ROM, timingi, pewnie do robienia dem będzie to miało znaczenie. Mi w Borielu raczej różnicy nie zrobi, bo nie grzebię w czystym assemblerze wstawek zależnych od 5 taktów zegara.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #52 dnia: 2020.04.20, 14:35:13 »
Inny ROM, więcej RAM w divIDE, może jakieś subtelne różnice w obsłudze divXXX - a diabli wiedzą :)
Jak się nie jest asem przestworzy, to się lata niziutko nad ziemią ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Jaki emulator ma tryby timexowe + ESXDOS?
« Odpowiedź #53 dnia: 2020.08.10, 21:52:42 »
Zesarux chodzi też pod Windows. :) Ale dla mnie jest za ciężki (i w obsłudze, i to że instalator ma tyle MB)
ZesarUX jest prosty w obsłudze, jeśli używamy parametru --noconfig i po nim podajemy po kolei co ma zrobić. Fakt, jest dużo do czytania w experthelp, ale to tylko świadczy o jego ogromnych możliwościach. W sumie ze skrótu czy pliku .bat  / .cmd możemy go dowolnie skonfigurować. Nie wiem tylko czy podczas pracy możemy tą konfigurację modyfikować z zewnętrznego pliku czy programu.
AY Music, ULA plus.